Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?

Wśród dostępnych na rynku psich pokarmów możemy wyróżnić dwa podstawowe produkty. Jedną z nich jest „zwykła”, bytowa psia karma-  pożywienie przeznaczone dla przeciętnego, zdrowego przedstawiciela omawianego gatunku, które zaspokoi jego odżywcze i kaloryczne zapotrzebowanie, oraz umożliwi utrzymanie w dobrym stanie zdrowotnym. Drugim produktem jest karma weterynaryjna dla psa, a więc karma stworzona z myślą o konkretnej grupie psich pacjentów, cierpiących na zdiagnozowaną przez lekarza chorobę lub cechujących się określonym stanem fizjologicznym, który wymaga specjalistycznego żywienia.

Podobnie jak ludzie, nasze psy również potrzebują specjalnych składników odżywczych, które pomagają w ich rozwoju i rozwoju. Dlatego warto jest stosować karmy weterynaryjne dla psów w przypadku, gdy brakuje im ważnych skalników odżywczych.

 

Karma weterynaryjna dla psa – czym różni się od zwykłej karmy?

Schorzeń oraz stanów zdrowotnych i fizjologicznych, przy których konieczna do zastosowania jest karma weterynaryjna dla psa, jest bardzo wiele. Należy jednak pamiętać, że zawsze powinniśmy kierować się opinią kompetentnego lekarza weterynarii, słuchać jego wskazówek i oprócz odpowiedniego żywienia, stosować także rekomendowane leczenie zwierzęcia.

Skąd jednak wiedzieć, jakie pożywienie będzie dla naszego psa najlepsze? Czym powinna cechować się dieta chorego psa? Na co zwrócić uwagę? Co będzie lepsze- sucha, czy może mokra karma weterynaryjna dla psa?

Szukając idealnego produktu, możemy oczywiście opierać się na dostępnej w dzisiejszych czasach wiedzy na temat weterynaryjnej dietetyki, jak i również posilić się specjalnie przygotowanym w tym celu rankingiem karm weterynaryjnych dla psa. Jest to gotowe porównanie oferowanych przez producentów karm. Umieszczone w rankingu pokarmy, nie tylko uwzględniają konkretne schorzenia oraz potrzeby czworonożnych przyjaciół, ale jednocześnie są także karmami o dobrym składzie, atrakcyjnym smaku oraz rozsądnej cenie. Ranking karm weterynaryjnych z pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Jeżeli już pragniemy wprowadzić zwierzęciu specjalistyczną dietę, najprawdopodobniej skontaktowaliśmy się już z prowadzącym weterynarzem i wiemy już, jaka choroba dolega naszemu psu. Jest to pierwszy krok do oceny tego, jaka karma weterynaryjna dla psa będzie najlepsza.

Pokarm ten musi być dokładnie dobrany do danego schorzenia, jako że każde z nich cechuje się zupełnie różnymi- często przeciwstawnymi do siebie- zaleceniami dietetycznymi. Omówmy więc po krótce każde z nich.

Karma weterynaryjna dla psa alergika i psa z problemami skórnymi

Karma weterynaryjna dla psa uczuleniowca powinna opierać się na substancjach o niskiej immunogenności. Może być więc to karma hipoallergenic lub anallergenic (produkty o zmodyfikowanej budowie białek, przez co ograniczone są ich właściwości alergizujące) oraz monobiałkowa (obejmująca tylko jedno źródło białka, nie stanowiące przy tym alergenu dla zwierzęcia).

Alergia u psów bardzo często objawia się pod postacią problemów skórnych, dlatego te dwa schorzenia rozpatrywane są razem. Niemniej, takie objawy mogą świadczyć także o atopowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych różnego tła i wielu innych schorzeniach.

W przypadku występowania objawów dermatologicznych, karma weterynaryjna dla psa powinna być wzbogacona w dużą ilość kwasów tłuszczowych, prebiotyki oraz witaminę E. Białko w niej zawarte zwykle pochodzi od ryb, zaś ziemniaki stanowią źródło węglowodanów.

Karma weterynaryjna dla psa ze schorzeniami układu moczowego

Żywienie pełni kluczową rolę w terapii schorzeń układu moczowego. W przypadku chorób dolnych dróg moczowych, odpowiednio dobrana karma weterynaryjna dla psa ma za zadanie obniżyć pH moczu, zakwasić go i w ten sposób rozpuścić kamienie struwitowe powstające w obrębie pęcherza, czy cewki moczowej. Dodatkowo, taki pokarm zapobiega ponownemu powstawaniu opisywanego osadu.

Wspomniana karma cechuje się niską zawartością magnezu oraz zmniejszonym poziomem białka (za to wysokiej jakości). Stosowana jest również w przypadku wystąpienia takiego schorzenia, jak bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego.

W sytuacji zdiagnozowania u zwierzęcia niewydolności nerek, częściej stosowana jest mokra, aniżeli sucha karma weterynaryjna dla psa. Jej cechą charakterystyczną jest, oprócz dostarczania znacznej ilości płynów, obniżona zawartość wapnia, witaminy D3, białka oraz fosforu. Wykazuje ona również zdolność do alkalizacji moczu, zapobiega powstawaniu kamieni szczawianowych, cystynowych oraz moczanowych.

Karma weterynaryjna dla psa ze schorzeniami układu pokarmowego

Schorzenia występujące w obrębie pokarmowego, siłą rzeczy wymagają delikatnego i przemyślanego postępowania w kontekście żywieniowym. Przy ogólnych problemach żołądkowo-jelitowych (na przykład w przypadku IBD, zapalenia żołądka lub jelit czy przerostu flory bakteryjnej) przede wszystkim niezbędna jest regeneracja nabłonka układu trawiennego. Taka odnowa możliwa jest poprzez dostarczenie wysokostrawnego pokarmu, dużej ilości elektrolitów, składników pokarmowych oraz dużej ilości energii.

Karma weterynaryjna dla psa cierpiącego na schorzenia trzustki powinna umożliwiać regulowanie metabolizmu tłuszczów oraz utrzymywać ich niski poziom, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości wolnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Karma dla psów ze zdiagnozowaną chorobą wątroby cechują się zaś niską zawartością miedzi oraz umiarkowaną ilością wysokojakościowego białka. W takiej karmie także zawiera się dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i wysokostrawnych węglowodanów.

Karma weterynaryjna dla psa seniora oraz szczeniaka

Jak już zaznaczono, sucha czy mokra karma weterynaryjna dla psa nie musi zostać wprowadzona wyłącznie ze względu na określone schorzenie zdrowotne. Potrzeba jej zastosowania może także wynikać z konkretnego stanu fizjologicznego, które wymaga określonego postępowania żywieniowego. Takim stanem może być przykładowo, określony wiek zwierzęcia.

Pokarm psiego seniora ma za zadanie wzmocnić jego odporność, poprawić stan skóry oraz pokrywy włosowej, a także wzmocnić siłę mięśni, funkcjonowanie układu kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego.

Jeżeli mamy do czynienia z czworonogiem cierpiącym na schorzenia stawów, należy zdecydować się na karmę o niskokalorycznym składzie, zawierającym dodatek kwasów omega oraz substancji chondroprotekcyjnych – glukozaminy oraz chondroityny.

Jadłospis szczenięcia opiera się z kolei na wysokiej koncentracji energii oraz składnikach o wysokiej jakości i dużej koncentracji (co pomaga zmniejszyć objętość jednorazowej dawki pokarmowej). Dodatkowo, powinien zawierać dodatek beta glukanów, oleju rybnego, antyutleniaczy oraz cechować się adekwatną do uzębienia granulacją oraz teksturą krokietów.

Karma weterynaryjna dla psa otyłego oraz kastrowanego

Dwa powyżej wspomniane stany fizjologiczne zwierzęcia – nadwaga oraz przejście zabiegu kastracji, wymagają dosyć zbliżonego do siebie żywienia. Opisane poniżej postępowanie dietetyczne znajdzie również zastosowanie w przypadku pacjentów cierpiących na hiperlipidemię, zapalenie okrężnicy czy zatwardzenie.

Karma dla psa sterylizowanego przede wszystkim powinna być pożywieniem niskokalorycznym, zapobiegającym dalszemu rozwojowi nadwagi. Pokarm taki musi jednocześnie zapewniać długotrwałe uczucie sytości oraz zawierać wysokojakościowe składniki o wysokiej strawności. Zazwyczaj karma weterynaryjna dla psa z nadwagą posiada w swoim składzie także dodatki usprawniające funkcjonowanie układu pokarmowego.

Karma weterynaryjna dla psa z chorym sercem oraz chorymi zębami

Wbrew pozorom, istnieje duża zależność między tymi dwiema chorobami, dlatego przedstawiane są one zaraz po sobie. Niemniej, zalecane żywienie w przypadku każdego z tych schorzeń, jest oczywiście całkiem rożne. Powiązanie między nimi wynika z faktu, iż zaawansowane stany bakteryjne dziąseł mogą doprowadzić do wtórnego rozprzestrzenienia się zapalania oraz dotarcia bakterii do serca.

Karmy stomatologiczne posiadają w swoim składzie włókno o konkretnej budowie – cechuje się ono zdolnością do mechanicznego czyszczenia uzębienia oraz zmniejszenia osadzającego się na nim kamienia oraz płytki nazębnej.

Natomiast, mokra lub sucha karma weterynaryjna dla psa cierpiącego na chorobę serca, powinna bazować na zmniejszonej zawartości sodu, podwyższonym stosunku potasu do sodu, a także odpowiednio dużej zawartości tauryny oraz karnityny. Są to substancje, które kolejno zapobiegają rozwojowi kardiomiopatii rozstrzeniowej oraz aktywują metabolizm oraz umożliwiają prawidłowe dysponowanie energią.

Karma weterynaryjna dla psa – jak ją wybrać?

Aby dobrze dobrać pokarm dla naszego chorowitego, psiego przyjaciela, należy więc w pierwszej kolejności z lekarzem weterynarii i ustalić dalsze postępowanie. Kiedy już dowiemy się, jaka karma weterynaryjna dla psa będzie dobrym wyborem dla nas i dla naszego zwierzęcia, warto w oparciu o dostępny ranking oraz informacje ze sprawdzonych źródeł, porównać dostępne karmy.

Przy poszukiwaniach, należy zwrócić uwagę nie tylko na opinie psich opiekunów, ale także skład danego produktu, stopień jego przetworzenia oraz obecność sztucznych dodatków, czy wypełniaczy. Ponadto, dobra karma jest pożywieniem atrakcyjnym dla naszego zwierzęcia- a więc musi zwyczajnie dobrze smakować i dobrze pachnieć!

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *