Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa

Niejedna osoba zastanawia się, czym karmić psa. Istotne jest to, aby żywienie naszego czworonoga było zgodne z jego instynktem oraz rzeczywistym zapotrzebowaniem. Bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się, czego nie może jeść pies, ponieważ lista niedozwolonych produktów jest bardzo długa. Okazuje się, że warzywa dla psa mogą być bez obaw podawane – oczywiście nie wszystkie! To prosty sposób na to, aby dostarczyć zwierzęciu witamin i składników odżywczych. Systematycznie serwowane mogą wzmocnić organizm, a także uzupełnić problematyczne niedobory. Niektóre warzywa powinny zostać ugotowane, inne zaś mogą pozostać surowe. Poniższe wskazówki z pewnością nieco przybliżą temat zbilansowanej diety.

 

Czy pies może jeść warzywa i owoce?

Warzywa w diecie psa mogą być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że podstawą diety czworonogów jest mięso. To właśnie ono stanowi źródło białko, które jest niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Nasz zwierzak może być mocny i zdrowy, ponieważ jego układ pokarmowy jest w pełni przystosowany do trawienia mięsa i produktów mięsnych. Warto jednak wiedzieć, że warzywa oraz owoce również są mile widziane. Naturalnie nie mogą one stanowić podstawę diety, tylko jej uzupełnienie.

Jeśli samodzielnie przyrządzamy posiłki dla psa, to możemy do nich dodać warzywa oraz owoce. Dzięki temu jedna porcja nie będzie składać się wyłącznie z mięsa, jednak będzie w pełni sycąca. Wspomniane produkty mogą stanowić także przekąskę, która będzie podawana „od czasu do czasu”. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nasz zwierzak jest łakomczuchem. Surowe warzywa dla psa, czy też kawałki owoców są znacznie mniej kaloryczne, niż różnego typu smaczki. Nie zapominajmy jednak o sprawdzeniu zawartości węglowodanów. Cukry proste nie mogą być spożywane bez ograniczeń, ponieważ mogą doprowadzić do nadwagi.

Jakie warzywa i owoce dla psa będą najlepsze?

warzywa dla psa

Zastanawiasz się, jakie warzywa dla psa mogą być serwowane bez obaw? Planujesz wprowadzić do diety czworonoga owoce, jednak nie wiesz, które będą najlepsze? Wybór jest całkiem spory! Dobrze jest kierować się przede wszystkim wartościami odżywczymi konkretnego produktu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utrzymać różnorodność. Poniżej umieszczono przydatną listę, z którą warto jest się zapoznać – to krótka ściąga dla tych, którzy zdrowie swojego pupila stawiają na pierwszym miejscu.

    • Marchew – jest ona źródłem witaminy A, która dobroczynnie wpływa na narząd wzroku, czy też układ kostny. Może być podawana zarówno po ugotowaniu, jak i na surowo. Ważne jest jednak to, aby przed podaniem dokładnie ją oczyścić oraz obrać. Pamiętajmy, że nieugotowana marchewka jest dość twarda, przez co jej zgryzienie może stanowić nie lada wyzwanie dla psów posiadających słabe zęby lub braki w uzębieniu (najczęściej dotyczy to seniorów).
    • Ziemniaki – jeśli zastanawiasz się, jakie warzywa może jeść pies, to weź pod uwagę kartofle. Należy jednak podejść do nich z dozą ostrożności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze są one bezpieczne dla organizmu. Z wiadomych względów nie należy serwować zwierzakowi surowych, czy też nieugotowanych ziemniaków, ponieważ związki w nich zawarte mogą doprowadzić do zatrucia. Powinny być one ugotowane na miękko i podane w formie pure. Pamiętajmy, że nie należy ich solić, gdyż przyprawy nie są tolerowane przez organizm czworonoga.
    • Seler – nie każdy wie, jakie warzywa mogą jeść psy, a wybór produktów jest całkiem duży. Sproszkowany seler nie zaszkodzi zwierzęciu, a może stanowić fantastyczne uzupełnienie codziennej diety. Trzeba podkreślić, że zawiera on sporą ilość dobroczynnych witamin oraz mikroelementów. Ciężko jednak o to, aby wierzę spożywało seler, jako osobny posiłek. Powinien on więc stanowić jeden ze składników np. dodatek do mięsa. Częstotliwość spożywania opisywanego produktu nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ wykazuje on działanie moczopędne. Ma to jednak swoje plusy – seler wspomaga eliminację szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn.
    • Pietruszka – odpowiadając na pytanie, jakie warzywa podawać psu warto jest wspomnieć o pietruszce (zarówno natce, jak i korzeniu). Stanowi ona źródło wielu witamin, które wspomagają pracę narządów wewnętrznych. Ponadto usprawnia ona pracę układu pokarmowego, a więc może okazać się pomocna w przypadku zaparć, wzdęć, kolek, a także wielu innych uporczywych dolegliwości.
    • Buraki – jeśli rozmyślasz nad tym, jakie warzywa dla szczeniaka będą odpowiednie, to buraki wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Są one bardzo zdrowe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Doskonale wpływają na układ krążenia, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Ponadto stanowią wsparcie dla układu pokarmowego. Mogą być podawane zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Niezwykle ważne jest to, aby nie podawać zwierzęciu buraków konserwowych, gdyż zwykle posiadają one ogromną ilość soli oraz konserwantów.
    • Jabłka – planujesz podawać swojemu psu owoce? Jabłka wydają się być dobrym wariantem. Sporym atutem jest fakt, że zwykle czworonogi chętnie je spożywają. Oczywiście wszystko zależy od upodobań naszego pupila. Może okazać się, że nie będzie on tolerował produktów o kwaskowatym posmaku, szczególnie jeśli nie były mu one podawane w wieku szczenięcym. Witamina C zawarta w jabłkach wspomaga układ immunologiczny, a tym samym obniża ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i infekcji. Omawiane owoce świetnie wpływają także na sierść.
    • Banany – są źródłem potasu, magnezu, fosforu, a także wielu witamin. Psy lubią je z uwagi na słodkawy smak. Nie są szkodliwe, jednak muszą być podawane w umiarze. Z pewnością nie sprawdzą się, jako przekąska podawana każdego dnia. Pamiętajmy, aby podczas wprowadzania warzyw oraz owoców do diety naszego pupila zachować umiar. Nadmiar nie jest wskazany w żadnym przypadku.

Jakich warzyw i owoców nie podawać psu?

jakie warzywa może jeść pies

Jeśli posiadasz czworonoga, to dowiedz się, jakich warzyw nie może jeść pies. Na liście umieszczono również owoce, które mogą okazać się toksyczne. Związki w nich zawarte mogą doprowadzić do wymiotów, biegunki, czy też silnego zatrucia pokarmowego. Niektóre z nich mogą doprowadzić do poważnych chorób układu moczowego, czy też pokarmowego. Ilość potencjalnych schorzeń jest ogromna, a więc lepiej nie ryzykować!

    • rośliny strączkowe,
    • warzywa kapustne,
    • nieugotowane ziemniaki,
    • surowe pomidory,
    • czosnek,
    • cebula,
    • szpinak,
    • szczaw,
    • rabarbar,
    • winogrona,
    • rodzynki,
    • awokado,
    • cytrusy.
5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Szpinak dla psa – czy jest on dobrym dodatkiem do diety?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Fasolka szparagowa dla psa – czy to bezpieczne i zdrowe?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *