Usuwanie kamienia nazębnego u psa, objawy, zagrożenia, zapobieganie

Czy kiedykolwiek poczułeś nieprzyjemny oddech u swojego psa? Czy widziałeś plamy i brud na zębach? Jeśli tak, to twój pies zapewne posiada kamień nazębny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamienia nazębnego u psa oraz tego w jaki sposób zapobiec temu zjawisku, a zwłaszcza dowiedzieć się, jak usunąć kamień nazębny u psa, przeczytaj ten artykuł i odkryj znaczenie zdrowia jamy ustnej swojego pupila.

 

Czym jest kamień nazębny u pies?

Podobnie jak u człowieka, zęby psa są wypełnione bakteriami tworzącymi płytkę nazębną. Z czasem wytrącanie się minerałów ze śliny i pozostałości po jedzeniu powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Kamień na zębach u psa rozwija się głównie w przestrzeni między dziąsłem, a zębami. Stamtąd rozprzestrzenia się i wpływa na resztę struktur policzkowych, co może prowadzić do zakażeń i chorób wtórnych.

Kiedy nasz pies ma kamień nazębny, nie można go wyeliminować wyłącznie za pomocą diety i szczotkowania zębów. Dlatego lepiej jest działać w sposób zapobiegawczy, aby uniknąć powstawania kamienia nazębnego. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na zapobieganie rozwoju kamienia nazębnego u psa jest czyszczenie jamy ustnej w taki sposób, w jaki robi to profesjonalny lekarz weterynarii.

Wszystkie psy mają szanse na rozwój kamienia nazębnego, lecz niektóre rasy są podatne na to bardziej:

  • Rasy małe i te przyjazne dla dzieci mają małe zęby, a ich szkliwo jest „gorszej jakości”. To połączenie utrudnia czyszczenie, dlatego proces tworzenia się kamienia nazębnego przebiega szybciej.
  • Rasy brachycefalicznych, czyli psy krótk pyskie posiadają specyficzny kształt czaszki i szczęki przez co zęby są bardzo blisko siebie – sprzyja to tworzeniu się kamienia nazębnego, który jest trudny do usunięcia.
  • Niezależnie od rasy, jeśli wcześniej nie zapobiegaliśmy powstawaniu kamienia nazębnego to najczęściej u psów w wieku powyżej 5 lat zaczyna się on rozwijać.

Kamień nazębny u psa – zagrożenia

Nagromadzenie kamienia nazębnego u psa może powodować wiele problemów zdrowotnych. Oto najpowszechniejsze i najważniejsze:

    • Pierwszym problemem jest nieświeży lub wręcz cuchnący oddech. Objawem jest oczywiście nieprzyjemny zapach w ustach psa, który czasami można wykryć na odległość. Nie tylko jest nieprzyjemny, ale jest też wyraźnym wskaźnikiem, że pies posiada kamień nazębny i być może leżące u jego podstaw choroby. Dlatego powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii i zaproponować naszemu futrzanemu przyjacielowi sposób na wyeliminowanie nieświeżego oddechu i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.
    • Zapalenie dziąseł jest kolejnym problemem wynikającym z powstawania płytki nazębnej w ustach naszych zwierząt. Ich dziąsła będą czerwone, spuchnięte i stopniowo wycofane, pozostawiając odsłonięty korzeń zęba. Powoduje to, że kość zęba ulega zniszczeniu i wchłanianiu, osłabiając w ten sposób połączenie zęba z górną szczęką ułatwiając tym utratę zęba.
    • Choroba przyzębia: jeśli nie zapobiega się powstawaniu kamienia nazębnego, może to prowadzić do chorób przyzębia. Obejmuje to zapalenie dziąseł i cuchnący oddech, a następnie przenosi proces w kierunku reszty struktur jamy ustnej (korzenie zębów, podniebienie, szczęka itp.). W końcu dochodzi do utraty zębów i zakażenia dziąseł. Zakażenia te zazwyczaj kończą się powstaniem ropnia, który może nadal postępować w tkankach jamy ustnej, ostatecznie wpływając na oczy i nos naszego psa. Jedynym sposobem na wyleczenie tej choroby jest udanie się do weterynarza w celu oczyszczenia jamy ustnej, usunięcia kamienia nazębnego u psa oraz podania antybiotyków.
    • Pod żadnym pozorem nie wolno ignorować sytuacji, w której wiemy, że nasz pies posiada kamień nazębny. Tego typu problemy u zwierząt mogą prowadzić do problemów z sercem, nerkami, jelitami i wątrobą co może nawet doprowadzić do śmierci naszego pupila.

Kamień nazębny u psa – zapobieganie

kamień nazębny u psa

Podobnie jak w przypadku ludzi, możemy zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i jego konsekwencji u naszego zwierzaka. W jaki sposób? Cóż, bardzo podobny do tego, jak to robimy z własnymi ustami: przestrzegając wytycznych dotyczących higieny jamy ustnej.

Bardzo ważne jest, abyśmy starali się zapobiec powstaniu kamienia nazębnego u psa, unikając w ten sposób bólu, zapalenia i krwawienia dziąseł, nieświeżego oddechu, trudności w jedzeniu czy braku zabaw ulubionymi zabawkami.

Zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego u psa możemy za pomocą:

  • Codziennego szczotkowania zębów naszego psa. Bardzo ważne jest, aby zacząć od szczeniąt i wybrać odpowiedni rodzaj szczoteczki i pasty do zębów.
  • Dostępne są zabawki, kości, herbatniki i specjalne karmy, które psy mogą żuć i utrzymywać usta w czystości przez dłuższy czas. Preparaty czy też zabawki składają się z elementów ściernych do płytki nazębnej, które pomagają usunąć kamień nazębny z powierzchni zębów.
  • Dobre zdrowie fizyczne zawsze pomoże zapobiec infekcji. Osiągniemy to poprzez odpowiednie odżywiania i ćwiczenia fizyczne.

Jeśli nie możesz zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego u psa i nadal się on pojawia, nadal możemy zapobiegać chorobom przyzębia. Kiedy wykryjemy nagromadzenie kamienia nazębnego, którego nie można wyeliminować zwykłym szczotkowaniem, powinniśmy zabrać naszego psa do weterynarza w celu dokładnego oczyszczenia ust. W przypadku wystąpienia choroby przyzębia, nasze zwierzę musi również przejść przez ten proces, aby wyleczyć tę chorobę.

Czyszczenie jamy ustnej u psów powinno być zawsze przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym u anestezjologa czy lekarza weterynarii, który wykonuje profesjonalne czyszczenie jamy ustnej. Dzięki temu procesowi kamień nazębny zostanie usunięty za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak ultradźwięki, które powodują złamanie kamienia nazębnego bez uszkodzenia szkliwa zębów.

W przypadkach zaawansowanej choroby przyzębia, zęby często wypadają podczas ich czyszczenia – nie z powodu czyszczenia, ale dlatego, że były one już oderwane od szczęki. Z powodu nadmiaru kamienia nazębnego zęby nie wypadły, a pozostały w jamie ustnej. Ponieważ zęby te nie są już funkcjonalne mogą doprowadzić do powstawanie ropni czy infekcji.

Ponadto bardzo ważne jest, aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego poprzez zaprowadzenie naszego psa do weterynarza, jeśli tylko dostrzeżemy:

  • Drapanie po twarzy lub ustach bez wyraźnego powodu.
  • Nadmierny nieświeży oddech. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że cuchnący oddech jest nie tylko spowodowany przez kamień nazębny i chorobę przyzębia. Istotne będzie, abyś udał się do weterynarza, aby wykluczyć inne możliwe choroby, takie jak między innymi pasożytnictwo, cukrzyca lub problemy z nerkami.
  • Zmianę nawyków żywieniowych lub brak apetytu.
  • Obfite wydzielanie śliny.
  • Utratę zębów.
  • Depresje: brak chęci do chodzenia, zabawy, jedzenia itp.
  • Złą jakość zębów z przebarwieniami, złamaniami lub podziałem zębów.
  • Opuchnięte, czerwone lub krwawiące dziąsła.
  • Guzki lub polipy w jamie ustnej.
  • Guzy pod oczami, gdzie zaczyna się kufa.

Porady dotyczące zapobiegania i usuwania kamienia nazębnego u psa

Wskazówki, które pomogą Ci w higienie jamy ustnej twojego psa, zapobiegania czy usuwania kamienia nazębnego u psa:

  • Popraw złe nawyki żywieniowe psa, które mogą sprzyjać powstawaniu kamienia nazębnego. Główną przyczyną kamienia nazębnego jest nadmiar domowego jedzenia i miękkich potraw, takich jak np. pasztet. Ten rodzaj żywności pozostaje bardzo łatwo na zębach i dziąsłach. Dlatego najlepszym preparatem do pielęgnacji ust jest sucha karma dla psa. Karma ta delikatnie drapie powierzchnię zęba przy każdym ugryzieniu, pomagając w ich czyszczeniu pozostawiając znacznie mniej odpadów.
  • Pomóż swojemu psu przyzwyczaić się do codziennego mycia zębów od szczeniaka. Znacznie lepiej jest, jeśli robimy to codziennie, lecz wystarczy trzy razy w tygodniu, aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego.

Oto najprostszy sposób, aby przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów

kamień na zębach u psa

Kiedy pies jest szczeniakiem, warto pocierać powierzchnię zębów każdego dnia, sterylną gazą, owiniętą wokół palca, nasączoną niewielką ilością wody. Później można wprowadzić pędzel, aby mógł on się z nim zapoznać. Następnie należy zacząć używać pędzla ze specjalną pastą do zębów zamiast sterylnej gazy. Ponieważ pies może połknąć pastę, musi być ona przeznaczona do użytku dla psów – nie powinna zawierać fluoru, tak jak w ludzkiej paście do zębów. Fluor jest toksyczny dla psów i może powodować wrzody w żołądku.

Ponadto istnieją różne smaki pasty do zębów dla psów, które ułatwią czyszczenie jamy ustnej, oferując smak, który im się podoba. Zamiast pasty do zębów można użyć chlorheksydyny sprzedawanej w klinikach weterynaryjnych i niektórych specjalistycznych sklepach. Chlorheksydyna jest odpowiednikiem naszego płynu do płukania jamy ustnej, który czyści, dezynfekuje i zmiękcza stwardniałą płytkę nazębną, dzięki czemu możemy go łatwiej usunąć szczoteczką do zębów. Początkowo może nie być to najprzyjemniejsza czynność dla twojego psa, lecz po jakimś czasie powinien się on do niej przyzwyczaić. Na początku można używać mniejszych szczoteczek do zębów i stopniowo zwiększać ich rozmiar.

  • Wyposaż się w specjalną zabawkę lub przysmak, który pomoże utrzymać zdrowe zęby twojemu psu. Dobrym sposobem mogą okazać się zabawki ze sznurkiem. Gryzące psy mogą czyścić zęby w taki sam sposób, jak my nitką dentystyczną. Ponadto kości i inne smakołyki do żucia mogą zawierać specjalne składniki zapewniające dobrą higienę jamy ustnej.
  • Często wymagane jest profesjonalne czyszczenie jamy ustnej pomimo prawidłowej higieny. Jak już wyjaśniliśmy wcześniej, jedyną różnicą w porównaniu z czyszczeniem, które nasz dentysta wykonuje psu, jest znieczulenie ogólne. Jest to niezbędne dla naszych zwierząt, ponieważ bez niego nie będą w stanie stać nieruchomo z otwartymi ustami, a my możemy zapobiec możliwym uszkodzeniom i niepotrzebnemu strachowi.
  • Skorzystaj ze znieczulenia ogólnego w celu przeglądu zębów. Zalecamy wykonanie profesjonalnego czyszczenia jamy ustnej w czasie wykonywania innego zabiegu, który wymaga podania znieczulenia. Na przykład, podczas sterylizacji naszego psa, możemy użyć tej samej anestezji, aby dokonać przeglądu jamy ustnej.
5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Brzydki oddech u psa – przyczyny, objawy i skuteczne zapobieganie
Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta
Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Algi dla psa – dawkowanie i zastosowanie
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *