Maltańczyk – wszystko co musisz wiedzieć

Maltańczyk to w dzisiejszych czasach bardzo popularna rasa, która znana była już w Starożytnym Rzymie. Jedwabista długa biała sierść maltańczyka i jego wesołe usposobienie sprawiły, że rasa ta obecnie cieszy się sympatią wielu ludzi. Ale czy pasuje też do Twojego stylu życia? Przekonaj się sam!

 

Maltańczyk – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 25 cm
  • Sierść: długa
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Waga: 3-4 kg

Maltańczyk – wzorzec rasy

Jak wygląda maltańczyk? Są to psy niewielkich gabarytów, okryte bardzo elegancką długą lśniącą pokrywą włosową. W klasyfikacji FCI należą do kategorii psów ozdobnych i do towarzystwa. Zaliczane są do sekcji bichonów i ras pokrewnych.

Charakterystyczne cechy maltańczyka z rodowodem to:

  • Stosunkowo szeroka głowa
  • Dobrze rozwinięte łuki nadoczodołowe
  • Idealnie prosta kufa z dobrze zaznaczoną bruzdą w części środkowej
  • Duży zaokrąglony czarny nos
  • Czarne krawędzie warg
  • Zgryz nożycowy
  • Nieznacznie wypukłe duże oczy koloru ciemnej ochry
  • Lekko uniesione trójkątne uszy
  • Prosta linia grzbietu
  • Szeroki zad
  • Ogon gruby u nasady i cienki na końcu
  • Kończyny o dość grubym kośćcu
  • Dobrze umięśnione udo
  • Pigmentowana skóra w postaci ciemnych lub ciemnoczerwonych plam
  • Gęsta okrywa włosowa pokrywająca całe ciało
  • Włos prosty na całej długości
  • Włos układający się w kępki i kosmyki dopuszczalny tylko na kończynach przednich od łokcia do łapy oraz na kończynach tylnych od kolana do łapy
  • Maść biała lub w odcieniu kości słoniowej

Szata maltańczyka jest bardzo charakterystyczna – psy w większości umaszczone są na biało, ale możliwy jest także blady odcień kości słoniowej. U niektórych osobników występują blado-pomarańczowe ślady, które według kryteriów FCI nie są pożądane i stanowią pewną niedoskonałość. Włosy maltańczyka rosną przez całą długość jego życia oraz nie zawierają podszerstka, przez co psy te nie linieją. Długa i gęsta okrywa włosowa ma jednak skłonności do plątania się, co sprawia, że niezbędna jest jej regularna pielęgnacja.

Nie wszystkie psy będą jednak spełniały restrykcyjne normy FCI. Do wad dyskwalifikujących należą:

  • Wysokość poniżej 19 cm lub powyżej 25 cm
  • Całkowita depigmentacja nosa lub nos w innym kolorze niż czarny
  • Zupełna depigmentacja powiek
  • Skrócony ogon
  • Falowana szata
  • Włos innego koloru niż biały lub blady odcień kości słoniowej

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się tzw „maltańczyki miniaturki”. Nie jest to jednak wariacja uznana przez FCI. Obecnie znane są 4 typy maltańczyka uznane przez Polski Związek Kynologiczny oraz FCI: angielski, niemiecki, amerykański i koreański. Maltańczyk koreański jest szczególnie poszukiwany ze względu na mylne przeświadczenie, że jest to odmiana miniaturowa, a tak naprawdę pieski tej rasy także osiągają wagę w przedziale 3-4 kg. Tzw „maltańczyki miniaturki” nie istnieją w żadnym wykazie ras i jest to określenie stosowane przez pseudohodowców, żeby zachęcić do kupna psa być może obciążonego genetycznie różnymi schorzeniami wpływającymi na jego nieprawidłową budowę ciała.

Maltańczyk – charakter

Niech nie zmyli was niepozorny wygląd maltańczyka – są to psy bardzo inteligentne i żywiołowe. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o codzienne wyprowadzanie swojego pupila na długie spacery i odpowiednie szkolenie. Z natury łagodne i spokojne, na skutek nudy i niedostatecznej stymulacji psychoruchowej mogą stać się prawdziwym utrapieniem!

Maltańczyki bardzo szybko tworzą więzy z członkami rodziny i krok w krok podążają za swoim właścicielem. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, dlatego mogą być bardziej podatne na lęk separacyjny, a każda rozłąka z rodziną będzie dla nich ogromną przykrością.

W kontaktach z obcymi ludźmi czy zwierzętami mogą z początku wydawać się nieśmiałe i nieufne, nie należy wtedy zmuszać go do interakcji – niech sam wybierze odpowiedni moment żeby się przedstawić! Maltańczyki z natury nie wykazują agresji, są bardzo spokojne i łagodne – dlatego są idealnym kompanem dla dzieci. Pamiętaj jednak, że zawsze należy nadzorować zabawę swojego pupila z dziećmi.

Maltańczyk – długość życia

Maltańczyki żyją zazwyczaj około 12-15 lat. Średnia ta uzależniona jest między innymi od predyspozycji osobniczych, predyspozycji genetycznych, a także od twojego podejścia do zdrowia swojego pupila. Żeby maltańczyk mógł cieszyć się jak najdłuższym zdrowiem pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u swojego lekarza weterynarii, który zadba o odpowiednie szczepienia, odrobaczanie a także badania profilaktyczne. Warto postarać się także o utrzymanie odpowiedniej wagi zwierzaka poprzez codzienną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę.

Maltańczyk – zdrowie

Choroby, do których predysponowany może być maltańczyk to:

  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki prowadzi do jej zwichnięcia, co objawia się w postaci kulawizny. Konsekwencją takiego stanu jest też możliwy rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeśli u twojego psa pojawi się kulawizna – koniecznie udaj się do swojego lekarza weterynarii, w tym przypadku niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Niedoczynność tarczycy w wyniku dziedzicznego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. 16,5% maltańczyków cierpi na tę chorobę.
  • Zaćma
  • Wodogłowie
  • Dwurzędowość rzęs – prowadzić może do wtórnego owrzodzenia rogówki
  • Zespolenie wrotno-oboczne – choroba powoduje zahamowanie wzrostu, zmiany zachowania a nawet ataki drgawkowe
  • Przetrwały przewód tętniczy – wrodzona wada budowy serca, którą leczy się chirurgicznie

Maltańczyk – pielęgnacja

Maltańczyk – pielęgnacja

Długie włosy mają skłonność do plątania się, a w konsekwencji do tworzenia niemożliwych do rozczesania kołtunów, które powodowały będą drażnienie skóry i znaczny dyskomfort. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacji ich okrywy włosowej przez właściciela bądź groomera.

Jak często należy kąpać maltańczyka? Tylko gdy jest to konieczne! Gdy okrywa włosowa ulegnie znacznemu zabrudzeniu wskazana jest kąpiel w szamponie dedykowanym dla białego włosia. W wyborze odpowiedniego produktu zwróć uwagę na skład – najważniejsze, żeby szampon nie zawierał chemicznych wybielaczy, które mogą zniszczyć strukturę włosa. Wybierz produkt o jak najbardziej naturalnym składzie opartym na składnikach roślinnych i ziołowych. Ze względu na fakt, że maltańczyki posiadają włosy, konieczna może być aplikacja specjalnej odżywki po kąpieli, która zabezpieczy łuskę włosa przez warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo ją wygładzi. Zastosowanie odżywki znacznie ułatwi też rozczesywanie mokrych włosów po kąpieli pupila.

Codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać jest czesanie. Najlepiej przyzwyczaić maltańczyka do tej czynności już od najmłodszych lat, żeby jemu sprawiała przyjemność, a tobie zaoszczędziła nerwów. Do tego celu zadbaj o zakup wysokiej jakości szczotki, której igły zakończone są kuleczkami, dzięki czemu nie podrażni ona skóry zwierzęcia.

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest także higiena okolicy oczu. Białe włosy maltańczyka mają tendencję do przebarwiania się, skutkiem czego obszar wokół oczu przyjmuje rdzawy odcień. Dzieje się tak ze względu na utlenianie się łez zalegających na sierści, co powoduje zmianę barwy włosia. Najprostszym sposobem jest zakup specjalnych preparatów ułatwiających pielęgnację tej okolicy i delikatne przecieranie nasączonym wacikiem okolicy oczu.

U dorosłych psów jednym z częstszych problemów jest odkładanie się kamienia na zębach. Jest to nie tylko defekt estetyczny połączony z nieprzyjemnym zapachem z pyska, ale także prowadzić może to wielu poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Codziennie na zębach twojego psa odkłada się płytka bakteryjna, która powoduje zapalenie dziąseł, a nawet wypadanie zębów. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów maltańczyka, żeby uchronić go przed tym bolesnym stanem zapalnym jamy ustnej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych specjalnych preparatów usuwających płytkę nazębną. Pamiętaj, że ludzka pasta do zębów nie nadaje się dla twojego pupila, musisz zaopatrzyć go we własną pastę i najlepiej szczoteczkę. Do codziennego szczotkowania zębów również warto przyzwyczajać malucha, żeby cała procedura przebiegała sprawnie i przyjemnie. Niekiedy jednak, gdy kamień nazębny jest bardzo obfity, niezbędna stanie się wizyta u lekarza weterynarii, który za pomocą specjalnego sprzętu porządnie wyczyści zęby twojego psa. Ważne, żeby zabieg taki odbywał się w pełnym znieczuleniu i kontroli lekarza – tylko tak wykonany zabieg daje gwarancję usunięcia całej płytki bakteryjnej, zarówno z zębów jak i z przestrzeni między zębami a dziąsłem.

Pamiętaj także o regularnym przycinaniu pazurków. Zazwyczaj ścierają się one same i nie sprawiają większych problemów, ale u niektórych zwierząt konieczne jest ręczne ich przycinanie specjalnymi nożyczkami. Kontroluj regularnie ich długość – za długie pazury powodują dyskomfort podczas poruszania się, a nawet mogą wbijać się w opuszkę powodując znaczny ból i kulawiznę.

Maltańczyk – żywienie

Szczenię potrzebuje innej dawki pokarmowej niż dorosły pies – dlatego ważne, żeby wybrać karmę odpowiednią dla wieku swojego psa. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór karm komercyjnych zbilansowanych na potrzeby twojego zwierzęcia – wybierz tą, która w składzie zawiera dużo mięsa oraz posiada dodatek warzyw, owoców i ziół. Poza jakością samej karmy ważne są także preferencje twojego maltańczyka – niektóre wolą karmę suchą, inne mokrą lub mają preferencje co do niektórych smaków. Ważne, żeby stosowana karma dobrze wpływała na układ pokarmowy, a sierść była gładka i lśniąca.

Jeśli masz więcej chęci i wolnego czasu, możesz zainteresować się dietą gotowaną w domu lub dietą BARF. O ile karmy komercyjne są zbilansowane przez producenta, tak w tym przypadku sam będziesz musiał zadbać o dostarczenie swojemu pupilowi niezbędnych substancji odżywczych, witamin i mikroelementów. Nie jest to proste zadanie, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psiego dietetyka, który pomoże ci w zbilansowaniu diety psa.

Maltańczyk – szkolenie i wychowanie

O prawidłową socjalizację i naukę czystości trzeba zadbać od pierwszych dni szczenięcia. Przydatne może być uczęszczanie z maluchem do psiego przedszkola, dzięki czemu będzie miał okazję socjalizować się z innymi zwierzętami. Przed wizytą w psim przedszkolu zadbaj o zaszczepienie swojego szczenięcia, żeby zabezpieczyć go przez ewentualnym zachorowaniem na bardzo groźne w jego wieku choroby zakaźne.

Maltańczyki to psy bardzo inteligentne i chętnie będą uczyły się nowych komend! Zdecydowanie lepiej w nauce działają smaczki i zachęty, pod żadnym pozorem nie krzycz na maltańczyka – jest to rasa bardzo wrażliwa i pies może zacząć się ciebie bać. Jeśli nauka sprawia ci trudności zawsze możesz skontaktować się z behawiorystą lub trenerem, który pomoże ci dobrać plan treningowy odpowiedni do potrzeb twojego zwierzaka.

Maltańczyk – szczeniaki i hodowla

Hodowla, z której kupujesz maltańczyka, powinna być dokładnie przez ciebie sprawdzona. Dobry hodowca zaprosi cię do hodowli, pokaże ci w jakich warunkach trzymane są zwierzęta oraz będzie posiadał wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające pochodzenie szczeniaka. Kupując zwierzę ze sprawdzonej hodowli powinieneś otrzymać rodowód oraz książeczkę zdrowia z informacją i pierwszych szczepieniach i odrobaczeniach potwierdzonych pieczątką i podpisem lekarza weterynarii.

Szczenię powinno trafić do twojego domu w wieku około 8 tygodni. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, z którym wspólnie ustalicie plan szczepień i odrobaczeń.

Maltańczyk – cena

Ile kosztuje szczenię maltańczyka? Cena szczeniaka maltańczyka z hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce może sięgać 3-6 tysięcy złotych. Koszt jest tym wyższy, im więcej tytułów wystawowych posiadają rodzice danego miotu. Kupując psa z hodowli z ZKWP dostaniesz komplet dokumentów, który umożliwiać będzie branie udziału w wystawach, a w późniejszym okresie możesz ubiegać się o uprawnienia hodowlane. Niekiedy hodowle sprzedają psy „na kolanka” – to znaczy, że twój maltańczyk nie będzie mógł brać udziału wystawach, ale cena zakupu na pewno w tej sytuacji będzie atrakcyjniejsza.

Szczeniaki bez rodowodu lub metryki urodzenia uznawane są za psy w typie rasy, a ich wygląd bądź zachowanie znacznie odbiegać może od opisanego w tym artykule wzorca. Sprzedaż psów bez takich dokumentów jest w Polsce nielegalna.

Jeśli nie interesuje cię udział w wystawach zawsze możesz zainteresować się adopcją szczeniaka lub dorosłego psa bez rodowodu z fundacji lub schroniska za darmo. Często także znaleźć można ogłoszenia na stronach internetowych o psach w typie maltańczyka do adopcji szukających domu!

Maltańczyk – historia rasy, ciekawostki

Przodkowie współczesnego maltańczyka żyli w okolicy obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na gryzonie w portowych magazynach. Następnie maltańczyki stały się ulubionym towarzystwem bogatych i dystyngowanych kobiet, z którymi przebywały na salonach arystokrackich – tak też zostały uwiecznione na licznych obrazach z okresu renesansu

  • W Polsce maltańczyki pojawiły się na początku XIV wieku, ale pierwszy raz na polskiej wystawie psów rasowych pojawił się w 1920 roku
  • Zalicza się do ras psów odpowiednich dla alergików ze względu na brak podszerstka. Jednak uczulająco może działać także ślina zwierzęcia!
  • Nazwa rasy wcale nie pochodzi od wyspy Malta, a on semickiego słowa „malat” oznaczającego azyl lub przystań.

Maltańczyk – dla kogo?

Maltańczyk to mały piesek, dlatego dobrze sprawdzi się u osoby, która ma niewielkie mieszkanie. Ze względu na przyjazne usposobienie idealnie nadaje się do rodzin z dziećmi. Jeśli do tego lubisz spacerować – maltańczyk to pies dla ciebie!

Ze względu na silne przywiązanie do człowieka maltańczyki lubią przebywać razem z ludźmi. Rozłąka będzie dla nich ciężka i pojawić może się lęk separacyjny – dlatego jeśli często nie ma cię w domu może warto rozważyć zakup innej rasy.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Mastif tybetański – wszystko co musisz wiedzieć
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *