Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy

Pies ten idealnie sprawdzi się dla ludzi aktywnych, traktujących swoje zwierzęta jak członków rodziny. Zwierzę to nie ma dużych wymagań, natomiast kontakt z człowiekiem jest dla niego kluczowy. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem dużego psa, to przemyśl zakup owczarka francuskiego briarda, bo może się okazać, że będzie to dla Ciebie najlepszy przyjaciel i skradnie Twoje serce od szczeniaka. Opieka nad owczarkiem francuskim briardem nie jest ciężka, ale wymaga z całą pewnością cierpliwości i rozwagi.

Charakterystyka

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Aktywność

Kontakt z dziećmi

Chęć do zabawy

Kontakt z innymi psami

Linienie

 

Owczarek francuski briard – wygląd

Obecnie FCI zatwierdziło wzorzec rasy owczarka francuskiego briarda w 1988 roku. M on numer 113B. Ostanie poprawki pochodzą z 2008 roku. Jak wygląda owczarek francuski briard? Wygląd ogólny przedstawia psa typu wiejskiego, który jest muskularny i duży. Konieczne jest zachowanie prawidłowych proporcji ciała. Niestety również błędem w kontekście cech psychicznych jest duża agresywność owczarka oraz tchórzliwość. Dorosły pies osiąga w kłębie około 62-68 cm jeżeli chodzi o psy, natomiast 56-64cm w przypadku suk. Jest to rasa prostokątna, dlatego tak ważna jest jego harmonia w przypadku sylwetki. Głowa jest długa i mocna. Pies posiada wąsy, brodę oraz brwi, które zakrywają oczy. Mózgoczaszka musi być zaokrąglona w górnej partii. Kufa klasyfikuje się między wąską a szpiczastą, ale musi być idealnie wyważona. Długość życia tego psa to około 10-12 lat.

Owczarek francuski briard – charakter

Jest to wyjątkowy pies, ponieważ jego inteligencja i bystrość są ponadprzeciętne. Owczarki te są wyjątkowo posłuszne, jeżeli właściciel dobrze je wyszkoli i poprowadzi, natomiast często mają swoje zdanie i warto dać im trochę wolnej ręki. Szczeniaki od najmłodszych lat powinny być szkolone, dzięki czemu wyrastają na bardzo mądre, czujne i dobrze współpracujące psy. Pierwotnie jest to stara rasa i była wykorzystywana do pilnowania stad owiec, jednak coraz częściej obecnie wykorzystuje się je jako psy stróżujące i obronne, ponieważ są w stanie wiele poświęcić dla swojego właściciela. Trzeba przyznać, że alarmują szybko, gdy cokolwiek im się nie spodoba i czują nawet minimalne zagrożenie. Owczarki francuskie briard to psy, które bardzo przywiązują się do człowieka i właściciel staje się dla nich bardzo ważny już na samym początku. Te wyjątkowo rodzinne psy potrzebują miłości i czułości na co dzień, jednak gdy coś im nie odpowiada potrafią szybko odejść i odpocząć w samotności. Warto od samego początku zainwestować w dobre szkolenie dla psów, co z całą pewnością opłaci się w przyszłości, gdyż psy które nie są ułożone mogą stanowić problem. Owczarki potrzebują swojego indywidualnego przewodnika, który pomoże im w każdej sytuacji, a one będą mogły się mu za to odwdzięczyć. Są to psy wyjątkowo oddane, dlatego sprawdzą się dla ludzi, którzy będą je traktować jak członka rodziny. Kochają one dzieci i chętnie się z nimi bawią. Z całą pewnością nie są to zwierzęta, które mogłyby siedzieć same w kojcu! Muszą one być częścią rodziny i spędzać z nią jak najwięcej czasu. Zdecydowanie jest to puchaty pies o ogromnym sercu.

Owczarek francuski briard – ile żyje?

Jak wcześnie wspomnieliśmy rasa ta cechuje się tym, że długość życia wynosi około 10-12 lat. Oczywiście nie jest to sztywna rama, gdyż zdarzają się psy żyjące dłużej lub krócej w zależności od tego czy chorują czy nie. Warto spytać się hodowcy od którego braliśmy psa ile żyli jego rodzice i dziadkowie oraz  jaka jest średnia przeżywalność szczeniąt z danego miotu. Przy wyborze pieska zwróćmy szczególną uwagę na to, jak zachowują się szczeniaki to znaczy czy są żywotne, chętne do zabawy i jaki mają stosunek do siebie nawzajem. Bowiem hodowlane maluchy dużo nam powiedzą o samej hodowli. Emocjonalnie psy te dojrzewają wolniej, dlatego czasem psy z pozoru duże mogą zachowywać się jak szczeniaki.

Owczarek francuski braird – zdrowie

Można stwierdzić, że jest to pies stosunkowo zdrowy i odporny na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. W końcu jest to stosunkowo stara rasa, która musiała właśnie taka być, gdyż pierwotnie stróżowała przy owcach. Niestety genetycznie psy te są narażone na dysplazję stawów biodrowych, dlatego bardzo ważne jest to aby kupować szczeniaki z hodowli zrzeszonych w ZKwP, które wykonują kontrolne badania RTG swoim miotom. Kolejną chorobą, która może się pojawić jest postępujący zanik siatkówki oraz skręt żołądka. Bardzo ważne jest to, aby psy te dostawały do jedzenia małe posiłki ale częściej. 3-4 razy dziennie to dla nich idealne rozłożenie. Dzięki temu ograniczymy skłonność do skrętu żołądka. Warto także dać psu minumum 2 godziny odpoczynku po zjedzeniu, unikajmy wtedy zabaw, długich spacerów czy treningów. Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat dbać o suplementację, tak aby owczarkowi nie zabrakło żadnych składników odżywczych i mineralnych.

Owczarek francuski briard – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści owczarka francuskiego briarda naprawdę nie jest  zbytnio wymagająca. Warto jednak od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do zabiegów takich jak na przykład czesanie czy mycie zębów. Jeżeli jest taka potrzebna, to jak najbardziej psa można kąpać, ale należy pamiętać o odżywkach pielęgnacyjnych oraz prawidłowym rozczesywaniu sierści. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdzie włosy naszego pupila będą się filcowały. Wtedy koniecznie będzie obcięcie.  Przestrzegamy przed tym, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, ponieważ często kończy się ona chorobami skóry, zapaleniami i alergiami. Zwróć też uwagę na to, czy pożywienie Twojego psa go nie uczula, czy się nie drapie i nie wylizuje. Jeżeli zauważysz taką sytuację, to jak najszybciej kontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Owczarek francuski briard – żywienie

Warto pamiętać  tym, że nasz pupil musi dostawać pełnoporcjową karmę, która zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W całą pewnością pożywienie musi być dobrej jakości. Od małego należy dawać psu suplementy dbające o sierść czy stawy. Owczarek francuski briard raczej nie ma tendencji do tycia, ale warto mimo wszystko zwracać uwagę co i w jakich ilościach dostaje on do jedzenia. Unikaj dawania psu podrobów częściej niż raz w tygodniu, ponieważ nie mają one aż tyle cennego białka, które jest koniecznie na każdym etapie życia owczarka. Jeżeli chcesz sam/ sama gotować swojemu pupilowi to koniecznie korzystaj z mięsa mięśniowego, dodawaj ryż oraz gotowane warzywa. Opieka nad owczarkiem francuskim briardem musi skupiać się na bogato odżywczej karmie.

Owczarek francuski briard – szkolenie i wychowanie

Warto zaznaczyć, że rasa ta powinna być szkolona od małego, ponieważ nie wychowana może stanowić duży problem, bowiem staje się nieposłuszna i nieokiełznana. Już przed kupnem szczeniaka rozejrzeć się za dobrym szkoleniowcem, który pomoże nam ułożyć naszego malucha tak aby będąc dorosłym psem był nam posłuszny i oddany.

Owczarek francuski briard – szczeniaki i hodowla

Z całą pewnością należy szukać legalnej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Dzięki temu, że hodowle te działają pod zasadami FCI to warto kupić właśnie takiego szczeniaka. Uważamy, że nie warto kupować psa bez rodowodu. Obecnie zdarza się, że ludzie chcą oddać szczeniaki za darmo, ponieważ są one dla nich za ciężkie do utrzymania. Prowadzone są również akcje, w których psy przeznaczone są do adopcji, gdyż ludzie przecenili swoje możliwości i nie dają sobie rady z tą rasą. Warto wówczas zastanowić się na wzięciem takiego psa i zapewnienie mu domu.

Owczarek francuski braird- cena

Ile kosztuje braird? Cena zaczyna się najczęściej od 4 500zł a kończy nawet na 7 000 zł. Należy jednak pamiętać, że koszt ustala sobie właściciel i cena jest zależna od wielu czynników. Jeżeli jednak szczeniaki kosztują poniżej 4 000 zł to należy się zastanowić, czy hodowla, którą wybraliśmy jest właściwa. Cena zakupu owczarka francuskiego briarda jest wysoka, ale mimo wszystko warto zainwestować w psa z dobrej hodowli. Oczywiście płaci się również za rodowód, który jest dokumentem potwierdzającym wygląd psa ze wzorcem rasy.

Owczarek francuski briard – historia rasy, ciekawostki

Jest to jedna z najstarszych francuskich ras psów. Psy podobne do współczesnych briardów zostały przedstawione już w kronikach Alberyka z Trois Fountaines. W 1896 roku rasa ta została ustana za współczesną, a pierwszym zarejestrowanym psem został czarny owczarek francuski briard, który miał na imię Sans Gene. Na początku XX wieku psy te stały się mocno popularne, a w Polsce pierwszy miot pojawił się w 1983 roku. Obecnie psy te często wykorzystuje policja do szukania osób rannych i zaginionych. We Francji rasa ta nazywa się Briard de Brie.

Owczarek francuski briard – dla kogo?

Zalety: oddany, posłuszny, rodzinny, szybko widzi zagrożenie, aktywny, lubiący dzieci, dogaduje się z innymi zwierzętami

Wady: od najmłodszych lat konieczne jest szkolenie, szczekliwy, musi mieć doświadczonego opiekuna, koniecznie musi mieć wyznaczone zasady, trzeba mu zapewniać dużo aktywności

Zdecydowanie jest to pies dla osób, które już wcześniej miały zwierzęta i wiedzą jak je traktować. Trzeba mu poświęcić dużo czasu i ułożyć w taki sposób, żeby znał granice, których nie może przekroczyć. Jest on idealny dla osób aktywnych, ponieważ kluczem do sukcesu dla wspólnego życia jest wyładowanie energii poprzez dużą aktywność fizyczną. Pies ten najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem. Nie bardzo lubi mieszkania i ciasne przestrzenie. Bardzo dużą przyjemnością dla tej rasy są wędrówki po lesie. Kochają one taki klimat i czują się w nim najlepiej. Z całą pewnością nie jest to pies dobry dla ludzi lubiących siedzący tryb życia.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Buldog francuski – czy to pies dla Ciebie?
Owczarki – rasy i rodzaje owczarków
Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Owczarek francuski Beauceron – patron francuskich pastwisk
Owczarek holenderski – niezłomny obrońca i wierny towarzysz
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *