Parson russel terrier – jak poradzić sobie z tym rozrabiaką?

Spoglądając na historię tej pięknej rasy, zważając na fakt, ż towarzyszył niegdyś myśliwym, wiele z was pewnie się zastanawia czy taki psiak nada się do domu dziećmi, czy jest towarzyski, czy potrzebuje maksimum ruchu, a przede wszystkim jaki koszt wiążę się z kupnem takiego psiaka z hodowli i czy jego utrzymanie wiąże się z ceną z kosmosu. Ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i przybliżyć wam to jaka ta rasa jest fantastyczna!

 

Wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 34 – 38 cm (psy), 31 – 35 (suki)
  • Sierść: twarda, szorstka, krótka
  • Długość życia: 13 – 15 lat
  • Waga: 6 – 10 kg

Parson Russel Terrier – wzorzec rasy

Parson Russel Terrier jest psem bardzo aktywnym i ruchliwym, charakteryzuje się dużą chęcią do pracy. Jego ciało zbudowane jest w taki sposób, aby był niezwykle szybki i wytrzymały, aby jego obrys była harmonijny, a psiak przy tym był zwinny.

Parson Russel Terrier jest psem bardzo odważnym i przyjacielskim, natomiast zważając na to, że jest psem użytkowym oraz zwracając uwagę na jego budowę nadaje się na norowca i potrafi odnaleźć się w sytuacji, kiedy musi podążać za gończymi.

Parson Russel Terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest szczególnie przydatny jako norowiec, jest terierem pracującym i jest bardzo wytrwały. Według klasyfikacji FCI należy do grupy 3. terierów, sekcji 1. teriery duże i średnie, wymaga się u nich wykonywania prób pracy.

W budowie terierów bardzo ważne są proporcje, pies musi być prawidłowo wyważony, długość tułowia powinna być nieco większa niż wysokość psa na wysokości kłębu.

Głowa Parson Russel Terriera powinna byś średniej szerokości, zwężająca się stopniowo w kierunku oczodołów. Trufla nosowa powinna być czarna, a szczęka i żuchwa powinna być dobrze i mocno umięśniona, ze względu na to, że te psiaki posiadają zgryz nożycowy, który jest bardzo dokładny i regularny, ponieważ siekacze górne są w ścisłym kontakcie z siekaczami dolnymi oraz są ustawione pionowo. Oczy Parsona mają kształt migdałowy o ciemnym kolorze oraz są głęboko osadzone. Uszy tej rasy są dosyć małe, lekko zwisłe ku przodowi, w kształcie litery V.

Ogon u tej pięknej rasy zazwyczaj jest kopiowany, pozostaje on jednak w odpowiedniej proporcji względem całego ciała. Ogon jest prosty i mocny, wyraźnie unosi się, kiedy pies jest w ruchu. Jeżeli jednak ogon jest niekopiowany, jest średniej długości i prosty, zwęża się ku końcowi.

Nogi – najważniejszy element budowy teriera, to dzięki nim może być, aż tak bardzo szybki. Przednie nogi powinny być proste, stawy muszą być proste idealnie, żadne odchylenie od normy nie jest tutaj akceptowalne. Stawy kolanowe powinny mieć zachowane odpowiednie kąty, a stawy skokowe powinny być zlokalizowane nisko.

Zwracając uwagę na skórę, powinna być ona gruba, ale nie nadmiernie napięta. Natomiast sierść u Parson Russel Terriera powinna być twarda, przylegać ściśle i być gęsta, u występujących obu odmian jakimi są: krótkowłosa i szorstkowłosa. Umaszczenie jest dominująco białe, natomiast mogą występować łaty w barwie podpalanej, cytrynowej lub czarnej.

Zachowanie powyższych standardów jest bardzo ważne, każde odchylenie od normy, nawet niezbyt wielkie, nie jest akceptowalne, ponieważ niszczy prawidłowy wzorzec rasy więc jest traktowane jako wada. Wady ocenia się biorąc pod uwagę stopień w jakim dana wada wpływa na stan zdrowia i dobro psiaka. Dyskwalifikacja psa może nastąpić w momencie, gdy posiada znaczące wady fizyczne lub wady psychiczne i może to wyraźnie zagrażać. Wadą jest także, gdy u samca nie występują dwa prawidłowo rozwinięte jądra umiejscowione w worku mosznowym.

Jaki charakter ma parson?

Już na samym początku warto wspomnieć, że nie jest to kanapowiec. Pomimo tego, że jest niewielki ma ogromne pokłady energii, jest psem niezmiernie aktywnym, a co za tym idzie – potrzebuje maksymalną ilość ruchu. Każdy spacer, zabawa, ćwiczenia czy szkolenia są dla niego świetnie spędzonym czasem i na pewno wynosi z tego wiele radości. Jest to pies bardzo mądry, jednakże także bardzo sprytny, jeżeli będziesz dla niego łagodny, a zarazem konsekwentny wobec niego to wasze treningi na pewno będą bardzo owocne.

Jest to psiak, który nadaje się do życia rodzinnego, natomiast nie poleca się go do domu z małymi dziećmi, ponieważ niezbyt toleruje krzyki. Można stwierdzić, że jest znany ze swojej zaciętości i z tego, że nie toleruje agresywnego, niedelikatnego zachowania wobec siebie. Z drugiej strony teriry są bardzo podatne na rozpieszczanie. Jeżeli nie znajdziecie siły na bycie konsekwentnymi, psiak niestety może chcieć was zdominować i stać się zagrożeniem.

Długość życia

Jaka jest tak właściwie ich długość życia? Przeciętnie psiaki tej rasy żyją między 13 a 15 lat, jest to uśredniona oraz oczekiwana długość życia. Biorąc pod uwagę jakość życia, aktywność i sposób żywienia, poszczególne osobniki mogą żyć dłużej lub krócej.

Zdrowie

Niestety Parson Russel Terrier jest narażony na dużą ilość chorób. Najczęstszą chorobą jest nużliwość mięśni, powoduje ona znaczne osłabienie mięśni, a pierwsze objawy prezentowane są przez psa w wieku szczenięcym. Na tym niestety nie koniec. Ta rasa ma wrodzone skłonności do chorób oczu. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do wielu chorób skóry.

Czy parson jest trudny w pielęgnacji?

Parson Russel Terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja u tej rasy jest niezwykle ważna, natomiast nie jest to takie trudne, aby twój pies pięknie wyglądał, a co najważniejsze idealnie się czuł. Wystarczy regularne szczotkowanie oraz trymowanie, dzięki któremu zapobiegniesz nadmiernemu wypadaniu sierści.

Żywienie psiaka

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie zbilansowanej i zdrowej diety dla naszego pupila. Od właściciela zależy, czy zdecyduje się na zakup powszechnie dostępnych karm, pamiętajmy, aby były one dobre jakościowo, czy karm dedykowanych dla danej rasy, czy może jednak zdecyduje się na zastosowanie diety BARF. Pamiętajmy, że jakość życia naszego psiaka na pewno wpłynie na jego długość.

Parson Russel Terrier – szkolenie i wychowanie

Od pierwszych dni nowego towarzysza u nas w domu należy pamiętać, aby być konsekwentnym, ale nie stosować nadmiaru negatywnych emocji w treningu naszego przyjaciela. Ważnym elementem szkolenia terierów są smakołyki, potęgują one chęć psiaka do nauki. Teriery są bardzo uparte, natomiast jeżeli podejdziemy do tego poniekąd jako do zalety, a nie wady, możemy wykorzystać to podczas naszego szkolenia.

Szczeniaczki i hodowla parsonów

Decydując się na zakup szczeniaka tej rasy powinieneś znaleźć dobrą hodowlę, niestety poprzez szybki wzrost popularności tej rasy powstaje wiele pseudohodowli, a z takiego miejsca pod żadnym pozorem nie powinno się kupować psiaka. Odpowiednia hodowla powinna być zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Szczeniaki nie powinny być oddzielane od matki wcześniej niż w 10 tygodniu życia, między 6 a 7 tygodniem rozpoczyna się ich socjalizacja, więc wtedy muszą pozostać jeszcze u hodowcy.

Czy można znaleźć przedstawiciela tej rasy za darmo, a może do adopcji? Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy szukać i czy także interesuje nas przygarnięcie do domu dorosłego psiaka. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy piesek trafia do schroniska lub po prostu szuka nowego domu, wtedy możemy rozważyć opcję przygarnięcia psiaka.

Ile kosztuje Parson Russel Terrier?

Często zastanawiamy się, ile kosztuje Parson Russel Terrier. Zakup psiaka tej rasy wiąże się z dosyć dużym wydatkiem, jest to koszt między 2500 a 4000 złotych. Nie należy ulec pokusie niższej ceny, ponieważ oferta może pochodzić od pseudohodowcy, a zakup z takiego miejsca stanowczo odradzamy. Wtedy taki psiak trafia do nas bez rodowodu, a my nie mamy pewności co do dobrego jego stanu zdrowia, czy odpowiedniego komfortu życia jego rodziców.

Historia rasy i ciekawostki

Parson Russel Terrier wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Jack Russel – znany myśliwy i pastor, w XIX wieku był najbardziej cenionym znawcą terierów. Marzył mu się pies, który będzie posiadał takie cechy jak wytrwałość i szybkość. Udało się, wyhodował psiaka, który odpowiadał jego preferencjom, na początku XX wieku zyskały one nazwę na cześć jego nazwiska. Jednakże w 2001 roku nastąpił podział terierów na Jacki i Parsony.

A teraz czas na kilka ciekawostek:

  • Parsony były psami głównie myśliwskimi, dzięki temu, że były dosyć małe, myśliwi mieli możliwość przewożenia ich w torbach na końskich grzbietach.
  • Księżna Kornwalii, przygarnęła dwa psiaki w typie rasy ze schroniska.
  • Pierwszym psem, który odwiedził oba bieguny, był właśnie niezwykle odważny przedstawiciel tej rasy

Parson Russel Terrier – dla kogo?

Ten psiak zdecydowanie nadaję się dla osoby bardzo aktywnej, nie lubiącej siedzieć w domu przed telewizorem na kanapie. Spacery, wycieczki i sporty psów to jego prawdziwy żywioł, jego przyszły właściciel powinien właśnie to lubić robić. Każda aktywna minuta spędzona razem będzie dla was cenniejsza niż złoto, ty będziesz miał najlepszego kompana, a psiak najlepszego właściciela i wszyscy będą niezmiernie szczęśliwi, niestety nuda w takiej relacji może mieć przykre skutki.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Jack Russell Terrier – poznaj go bliżej!
Jack Russel Terrier – rodzaje sierści
English toy terrier – mały, zwinny, dzielny
Irish glen of imaal terrier – opis i charakterystyka rasy
Lakeland Terrier – opis i charakterystyka
Lakeland Terrier – bystry i żywiołowy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *