Peterbald – wierny i ciekawy kot

Koty tej rasy raczej są nowym odkryciem, jednak osoba, która je zobaczy od razu zapamięta na długi czas. Bowiem Peterbaldy to koty bardzo charakterystyczne z wyglądu, gdyż przypominają trochę z pyska nietoperza. Oczywiście mają grono swoich zwolenników jak i przeciwników, gdyż ktoś kto decyduje się na taką rasę musi naprawdę w tych zwierzętach dostrzegać coś fascynującego. Peterbaldy są bardzo lojalne i wierne, a ich ogromnym atutem jest stała chęć kontaktu z właścicielem, gdyż bliskość jest dla nich bardzo ważna. Rasa ta to inaczej „Sfinks petersburski”, który zalicza się do kotów orientalnych. Pochodzą z rosyjskich hodowli, które zapoczątkowały swoją działalność w latach 90-tych XX wieku. Wszystkie ważne światowe organizacje felinologiczne zatwierdziły już tę rasę, ale obecnie jest ona nadal bardzo rzadko spotykana.

 

Peterbald – wzorzec rasy

Sfinksy petersburskie to koty o typie orientalnym, dlatego mają szczupłe, smukłe ciało oraz średnią wielkość. Ich sylwetka jest długa i mocno umięśniona. Posiadają one naprawdę bardzo charakterystyczną głowę w kształcie odwróconego trójkąta oraz dość duże uszy podobne do nietoperza. Czaszka jest wąska i wydłużona, a oczy w kształcie migdałów są szeroko rozstawione. Kończyny Peterbalda charakteryzują się smukłością i wyjątkowym umięśnieniem. Oprócz tego są naprawdę długie w stosunku do reszty ciała. Koty tej rasy mają aż pięć rodzajów okrycia i jest to związane ze sposobem dziedziczenia genów. Peterbaldy mogą być całkowicie bezwłose, a także pokryte delikatnym meszkiem. Mogą także wystąpić koty z nieco dłuższym podszerstkiem, które tworzy delikatne futerko. Kolejne okrycia to szorstki, krótki włos, a także zwyczajna kocia sierść. Kolory charakterystyczne dla tej rasy to: bikolor, tabby, sepia, syjamski point oraz norka.

Peterbald – charakter

Bardzo często koty tej rasy przypominają psy, dlatego mówi się, że w ciele kota ukryta jest dusza psa. Peterbald ciągle chodzi za właścicielem i ciężko mu go opuścić nawet na krok. Jest aktywnie uczestniczącym członkiem rodziny i nie da o sobie zapomnieć. Jest bardzo lojalny oraz wierny, a także zwyczajnie sympatyczny. Jego wadą jest to, że jeżeli ma się o coś upomnieć to robi to w naprawdę dosadny i głośny sposób. Z reguły koty tej rasy naprawdę źle znoszą samotność i nie lubią zostawać same, bez właściciela. Oprócz tego warto zaznaczyć, że sfinksy petersburskie są kotami niezwykle aktywnymi i energicznymi, co może być problemem dla właściciela, który woli leżeć na kanapie i tego samego oczekuje od swojego zwierzaka. Uwielbiają one bowiem zabawę i praktycznie zawsze są w ruchu. Koty te są dość wymagające, potrzebują mocno przebodźcowanego środowiska, w którym znajduje się ogromna ilość zabawek i innych atrakcji. Jednak to wszystko zdecydowanie nie zastąpi zaangażowania ze strony opiekuna, który sam musi bawić się ze swoim przyjacielem. Peterbaldy są bardzo inteligentne i dość szybko się uczą. Lubią bawić się z innymi zwierzętami, akceptują je, jednak są bardzo delikatne i łatwo ulegają wszelkim wypadkom. Dobrze jeżeli ich kompanem jest drugi Peterbald, gdyż koty tej rasy raczej działają z wyczuciem i nie zrobią sobie nawzajem krzywdy.

Peterbald – długość życia

Koty te zdecydowanie nie należą do ras długowiecznych. Ich długość życia to mniej więcej 10-13 lat co na ten gatunek nie jest dość imponującym wynikiem. Oczywiście wszystko zależy od predyspozycji genetycznych tych zwierząt, warunków utrzymania i opieki ze strony właścicieli.

Peterbald – zdrowie

Nie mają one okrywy włosowej albo mają bardzo słaną, dlatego te zwierzęta nie są odporne na warunki atmosferyczne. Nie lubią zarówno mrozów jak i upałów, więc szczególnie trzeba uważać na przeciągi, które predysponują do wystąpienia u tych kotów przeziębień związanych zapaleniem dróg oddechowych. Mogą one mieć predyspozycje genetyczne do zwyrodnieniowego zaniku siatkówki, co w konsekwencji może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Obecnie zalecane jest, aby wykonywać badania genetyczne w kierunku tej choroby u kotów, które mają być wykorzystane do rozrodu. Koty orientalne mają także problemy z przyzębiem, dość często występują u nich stany zapalne jamy ustnej, dlatego warto dbać o dostateczną higienę jamy ustnej.

Peterbald – pielęgnacja

Te koty praktycznie wg nie mają sierści, dlatego ich utrzymanie jest stosunkowo proste. Warto jednak kontrolować stan skóry, ponieważ mogą pojawić się na niej problemy dermatologiczne. Jeżeli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, to warto regularnie kąpać i  nawilżać delikatną skórę kota, gdyż gruczoły łojowe na bezwłosym kocie wydzielają dużo ochronnego sebum, który oprócz swoich pozytywnych właściwości jest także źródłem pożywienia dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Peterbald – żywienie

Jak każdy kot, sfinks peterburski jest 100-procentowym mięsożercą, dlatego mięso powinno stanowić główną część jego diety. Warto wybierać dla niego karmę pełnowartościową, bogatą w składniki odżywcze.

Peterbald – szkolenie i wychowanie

Koty te są bardzo aktywne, dlatego trzeba zapewnić im dużo atrakcji. Dobrze jeżeli w miejscu ich przebywania pojawią się drapaki, tory przeszkód, tunele, zabawki itp., ponieważ zwierzęta te bardzo nie lubią nudy. Właściciel tego kota musi być aktywny i powinien chcieć spędzać czas ze swoim kotem oraz  zapewniać mu dużą dawkę ruchu.

Peterbald-  kocięta i hodowla

Zrzeszonych hodowli jest naprawdę niewiele, dlatego trzeba dokładnie sprawdzać skąd kupujemy maluchy. Nie należy brać kociąt z pseudohodowli nawet jeżeli są one w bardzo atrakcyjnej cenie! Ich rozród musi być profesjonalny, ponieważ ciąża i poród są dość problematyczne.

Peterbald – cena

Kocięta z rodowodem FIFe/ WCF możemy kupić w granicach 6000-10000zł. Cena różni się w zależności od miejsca i prestiżu danej hodowli.

Peterbald – historia rasy i ciekawostki

Jest to stosunkowo nowa rasa, pochodząca z Rosji- dokładnie z Sankt Petersburga. Jej powstanie było bardzo ciekawe, ponieważ stanowiło je eksperymentalne połączenie orientalnej samicy championki ze sfinksem dońskim. Miot urodził się w 1994 roku. Związek felinologiczny uznał nowo powstałą rasę dopiero w 2012 roku.

Peterbald – dla kogo?

Jest to kot wyjątkowo przywiązany do swojego opiekuna i bardzo aktywny, dlatego nada się dla właścicieli, którzy są w stanie poświęcić mu naprawdę dużo czasu i chętnie się z nim bawią.

Zalety: aktywny, lojalny, wierny, energiczny, lubiący ludzi

Wady: dość głośny

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Cymric – długowłosa odmiana kota z wyspy Man
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Turecki van – charakter i wzorzec rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *