Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?

Pies w samochodzie musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Przygotowania do długiej podróży warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie konieczny zakup dedykowanych akcesoriów. Wbrew pozorom nie kosztują one majątku, a mogą znacząco podnieść wygodę czworonoga, a także opiekuna. Należy uwzględnić, że pupil w stresującej sytuacji zwykle zachowuje się inaczej, a więc trudno przewidzieć jego zachowanie. Jeśli nie zostanie przypięty lub umieszczony w transporterze, to może doprowadzić nawet do wypadku drogowego! Wiadomym jest, że właściciel musi uzbroić się w cierpliwość – należy dać zwierzakowi czas na oswojenie się z nową sytuacją.

 

Jak przygotować psa do podróży?

Zastanawiasz się, dlaczego pies wymiotuje podczas podróży autem? A może twój pupil nie może przyjąć wygodnej pozycji i jest zdenerwowany? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, a więc do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny. Podstawą jest to, aby kompleksowo przygotować czworonoga do podróży (nawet relatywnie krótkiej). Przede wszystkim należy zadbać o zaspokojenie jego podstawowych potrzeb fizjologicznych. Nie można również zapomnieć o spożytkowaniu nadmiaru energii – dzięki temu będzie on spokojniejszy w czasie jazdy. Bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę warto podać psu wodę.

Pies wymiotuje w samochodzie? Nie należy karmić go przez kilka godzin przed podróżą – w ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Dopiero po dotarciu na miejsce można wręczyć mu smakołyk, a następnie nakarmić. Zwracanie pokarmu to powszechne zjawisko – u niektórych psów ma ono miejsce notorycznie, jednak może być to tylko sporadyczny incydent. Nie trzeba więc martwić się na zapas.

Pies w samochodzie źle znosi wysokie temperatury. Dobrze jest więc włączyć klimatyzację, jeśli podróż ma miejsce latem. Oczywiście nie należy ustawić przesadnie niskiej temperatury, jeśli na zewnątrz panuje upał. Jest to niekorzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Można również uchylić okna, aby zapewnić przewiew powietrza. Istotne jest jednak to, aby zachować należytą ostrożność. Zwierzak nie może wystawić głowy przez okno, gdyż może zakończyć się to tragedią. Warto więc zwrócić uwagę na tę kwestię.

W przypadku długich wycieczek nie można zapomnieć o postojach. To właśnie podczas przerwy zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz napić się wody. Odpoczynek powinien mieć miejsce mniej więcej co dwie godziny. Może okazać się, że wskazany jest częstszy postój – należy obserwować zachowanie czworonoga. Bardzo ważne jest to, aby pies podczas postoju pozostał na smyczy. Niektórzy chcą, aby zwierzak „wybiegał się” w lesie lub na polanie, jednak należy uwzględnić, że zwykle jest to dla niego zupełnie nowy teren. Może okazać się, że posłuszny pupil nagle nie będzie reagować na wołanie swojego opiekuna. Lepiej nie ryzykować!

Przewożenie psa vs przepisy

jak przewozić psa w aucie

Zastanawiasz się, jak przewozić psa w samochodzie? Trzeba wiedzieć, że przepisy prawa nie określają jednoznacznie, jak powinien wyglądać transport zwierzęcia. Priorytetem jest to, aby obecność pupila nie rozpraszała kierowcy. Czworonóg nie może również ograniczać widoczności podczas jazdy, a więc odpada trzymanie go na kolanach. Niestety wiele osób przewozi w ten sposób pieski małych ras. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia drogowego mogą doznać one poważnych obrażeń ciała. Niska masa ciała w połączeniu z silnym uderzeniem nierzadko skutkuje śmiercią, a więc nawet ostre hamowanie stwarza realne niebezpieczeństwo.

Podczas kontroli drogowej policja może sprawdzić, czy zwierzak jest przewożony właściwie. Opiekunom, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo psa grozi pouczenie lub mandat karny w wysokości do 500 zł. Nie można jednoznacznie określić, jaki transport czworonoga uznawany jest za bezpieczny, co przekłada się na możliwość wykorzystania wielu rozmaitych akcesoriów. Warto jednak podejść do tematu odpowiedzialnie – wiele zależy od gabarytów oraz wagi psa.

Konsekwencje nieprawidłowego transportu psa

Nie każdy opiekun wie, jak przewozić psa w aucie, co może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Warto podkreślić, że mandat nie jest najbardziej dotkliwą karą. Pies, który przemieszcza się w aucie skutecznie rozprasza kierowce, a tym samym zwiększa ryzyko wypadku. Trzeba wspomnieć, że w momencie hamowania może on odbić się od przedniej szyby lub przygnieść właściciela. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli mamy do czynienia z dużym i ciężkim czworonogiem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zadbać o warunki transportu zwierzęcia.

Niezwykle istotne jest to, aby nie zostawiać psa w nagrzanym samochodzie. W upalne dni wystarczy kilkanaście minut, aby doprowadzić do zgonu czworonoga. Podczas postoju należy uchylić szyby. Ponadto, w aucie powinien znajdować się opiekun. Osoby, które w gorący dzień zauważyły zwierzaka zamkniętego w pojeździe powinny możliwie najszybciej zawiadomić odpowiednie służby. Bardzo często jest to jedyny sposób na to, aby uratować mu życie! Reakcja powinna być natychmiastowa, ponieważ nie mamy pewności, kiedy pojawi się właściciel psa. Może okazać się, że w celu ratowania życia zwierzęcia konieczne będzie wybicie szyby. Nie należy jednak robić tego w odwrotnej kolejności – najpierw dzwonimy do odpowiednich służb i uzyskujemy informacje o dalszym postępowaniu.

Pies w komunikacja publicznej

pas bezpieczenstwa dla psa

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest podróżowanie z psem w pojazdach komunikacji publicznej, czyli np. autobusie, tramwaju, pociągu. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z regulaminem przewoźnika. Może okazać się, że transport zwierzęcia jest niemożliwy, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli jednak jest inaczej, to najczęściej należy założyć psu kaganiec oraz trzymać go na smyczy. Bardzo ważne jest to, aby zagwarantować pupilowi możliwość swobodnego oddychania.

Z pewnością należy zrezygnować z kagańców weterynaryjnych, ponieważ uniemożliwiają one zianie. Jest to szczególnie groźne, jeśli podróż jest długa lub odbywa się w ciepłe dni. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydaje się być kaganiec fizjologiczny, ponieważ zapewnia on zwierzakowi oczekiwany poziom swobody. Można także zdecydować się na kaganiec koszykowy z podwójnym dnem. Opcji jest wiele, więc każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie.

Jakie akcesoria do przewozu psa wybrać?

Rozmyślasz nad tym, jak przewozić szczeniaka w samochodzie? Wiek czworonoga nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ w każdym przypadku należy stosować właściwie dopasowane akcesoria. Można zakupić je w niemal każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym. Jest w czym wybierać! Podczas podejmowania decyzji nie należy kierować się wyłącznie niską cenę. Priorytetem jest to, aby zapewnić pupilowi maksimum komfortu. Stosowanie się do zasad ergonomii chroni również osoby przebywające w pojeździe oraz innych uczestników ruchu drogowego.

1. Transporter

Transporter wydaje się być świetną opcją w przypadku szczeniąt lub dorosłych psów małych ras. Zwykle posiada on trzy zabudowane ściany oraz jedną umożliwiającą przepływ powietrza. Konstrukcja nie pozwala zwierzęciu na przemieszczanie się, co w niektórych przypadkach stanowi zaletę. Trzeba jednak pamiętać, że transporter musi zostać właściwie zabezpieczony! Najlepiej umieścić go na tylnym siedzeniu oraz przypiąć pasami bezpieczeństwa. Jeśli nie jest on zbyt duży, to można umieścić go za tylnym siedzeniem pasażera (po dosunięciu fotela). Warto jednak uwzględnić, że może to wywołać stres zwierzaka. Niezwykle istotne jest to, aby wielkość transportera została dopasowana do gabarytów psa. Czworonóg powinien mieć zagwarantowaną możliwość położenia oraz obrócenia się. Opisywane rozwiązanie nie jest rekomendowane w przypadku częstych lub długich podróży. Sprawdzi się jednak w przypadku krótkich tras np. wyjazdu do weterynarza.

2. Klatka

Klatka do samochodu dla psa to alternatywa dla transportera. Jest ona polecana zwierzakom o większych gabarytach. Oczywiście konstrukcje również występują w wielu różnych rozmiarach, a więc podstawą jest dobór odpowiedniego wariantu. Warto myśleć przyszłościowo, ponieważ młody pies w ciągu kilku miesięcy może diametralnie się zmienić. Sporym zainteresowaniem cieszą się lekkie, a tym samym poręczne klatki z materiałów tekstylnych. Ich montaż jest prosty, a zarazem bezproblemowy, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Wystarczy jedynie postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak czworonóg wykazuje tendencję do gryzienia, to lepiej zainwestować w solidniejszą klatkę, która przetrwa w nienaruszonym stanie przez długi czas. Przesadne oszczędzanie może nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych.

3. Mata do bagażnika

Mata do auta dla psa wybierana jest głównie w przypadku dużych psów. Jest ona umieszczana w przestrzeni bagażnika. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że skutecznie chroni wnętrze samochodu przed sierścią oraz innymi zanieczyszczeniami. W sprzedaży znajdują się maty posiadające antypoślizgową powierzchnię. Zmniejszają one ryzyko przemieszczania się psa na ostrym zakręcie lub podczas hamowania. Omawiane akcesoria znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa zwierzaka oraz sprawiają, że podróż przebiega o wiele spokojniej. Bywa tak, że pies podczas wchodzenia do auta rysuje zderzak długimi pazurami. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę ich skrócenie (najlepiej u weterynarza, tak aby nie zrobić pupilowi krzywdy). Alternatywą jest zakup maty wyposażonej w okrycie na zderzak.Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wozić w bagażniku koc, który będzie rozkładany podczas wskakiwania psa do auta.

4. Kratka do auta

Jak można łatwo się domyślić, kratka do auta służy do rozdzielenia tylnej oraz przedniej części pojazdu. Omawiane rozwiązanie sprawia, że zwierzak nie może przejść do kabiny. To świetna opcja w przypadku dużych lub ruchliwych psów, które często zmieniają swoje położenie. Trzeba mieć świadomość, że takie zachowanie stanowi spore zagrożenie dla osób przebywających w samochodzie. Montaż kratki samochodowej przebiega wyjątkowo sprawnie, a więc można umieścić ją w pojeździe bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę. Atutem jest także niewygórowana cena zachęcająca do zakupu. Nawet osoby z ograniczonym budżetem mogą pozwolić sobie na taką inwestycję.

5. Mata na tylne siedzenie

Pies może być przewożony nie tylko w bagażniki. W sklepach zoologicznych dostępne są maty na tylne siedzenia, które montowane są do zagłówków. Opisywane rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych, a zarazem spokojnych psów, dla których podróżowanie autem nie jest żadnym problemem. Wiadomym jednak jest to, że zwierzak powinien być przypięty pasami. W trakcie gwałtownego hamowania mata nie zabezpieczy psa przed zmianą położenie. Niska cena stanowi niewątpliwą zaletę. Dodatkowym plusem jest fakt, że chroni ona siedzenia przez zabrudzeniami. Utrzymanie pożądanego poziomu higieny wewnątrz pojazdu nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Docenią to przede wszystkim posiadacze psów intensywnie gubiących sierść.

6. Szelki dla psa

Na początku należy dowiedzieć się, jak założyć psu szelki. Warto podkreślić, że muszą one zostać starannie dopasowane do zwierzęcia. Istotne, aby zapewnić mu optymalny poziom swobody. Zbyt luźna uprząż nie spełni jednak swojego zadania, ponieważ czworonóg bez większego wysiłku może się z niej wyswobodzić. Szelki do samochodu wyposażone są w pas bezpieczeństwa dla psa, który wpina się do zapięcia standardowych pasów występujących w aucie. Dobrze jest zdecydować się na model wzmocniony pianką, ponieważ zmniejsza on ryzyko wystąpienia bolesnych obtarć lub dyskomfortu. Minusem opisywanego rozwiązania jest fakt, że uprząż znacząco ogranicza zakres ruchu psa. Żywiołowe zwierzaki mogą zacząć szybko się nudzić. Szelki wydają się być jednak odpowiednie w sytuacji, gdy nasz pupil znaczną część trasy przesypia.

7. Akcesoria na upalne dni

W przypadku upalnych dni warto jest zaopatrzyć się w chłodzący pokrowiec na siedzenia dla psa. Taka mata wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają auto bez klimatyzacji. Jak już wspomniano, zbyt wysokie temperatury mają negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie zwierzaka. Przed zakupem warto jest sprawdzić maksymalny czas pracy wybranego modelu. Jest to szczególnie istotne, jeśli przed nami długa podróż. Nie zaszkodzi również zainwestować w osłonki na szyby (zwłaszcza, jeśli nie są one przyciemniane). Ograniczają one intensywność nagrzewania wnętrza pojazdu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie przykleić ja do szyby za pomocą ssawek, a więc montaż jest banalnie prosty.

Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

jak przewozić psa w samochodzie

Prawdą jest, że nie każdy zwierzak dobrze znosi podróżowanie autem. Należy spróbować oswoić go z nową sytuacją – dobrze przyzwyczajać go do samochodu już od wieku szczenięcego. Im wcześniej rozpoczniemy ten proces, tym lepiej. Ciężko jest zmienić nawyki dorosłego czworonoga, jednak to również jest możliwe. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – tylko konsekwentne „ćwiczenia” mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Nasz pupil może być zdezorientowany, jeśli nie jest przyzwyczajony do akcesoriów znajdujących się w pojeździe np. szelek, transportera, klatki. Właśnie dlatego powinien on zapoznać się z wspomnianymi elementami już w domu.

Małe psy mają zwykle problem z samodzielnym wskoczeniem do samochodu, a więc właściciel musi go włożyć. Najlepiej, aby w samochodzie znajdowała się jedna z ulubionych rzeczy zwierzaka. W ten sposób można dodać mu odrobiny odwagi. Pierwsza podróż powinna trwać kilka minut. Najlepiej, aby zakończył się ona w miejscu dobrze znanym psu np. parku. Warto wypuścić zwierzaka z pojazdu, chwilę się z nim pobawić i ruszyć w drogę powrotną. Z każdym kolejnym razem można wydłużać czas trwania podróży.

Nie zaleca się głośnego słuchania muzyki lub stosowania odświeżaczy powietrza. Może to działać drażniąco na naszego czworonoga. Warto wspomnieć, że w sprzedaży znajdują się spraye oraz obroże z feromonami, które działają na zwierzaka odprężająco. Jest to świetna opcja dla psów zestresowanych, które źle się czują w samochodzie. W skrajnych przypadkach możliwe jest stosowanie leków na uspokojenie – oczywiście muszą one zostać przepisane przez lekarza weterynarii.

Choroba lokomocyjna u zwierząt

pies wymiotuje w samochodzie

Nie każdy wie, że choroba lokomocyjna dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Jeśli pies bardzo źle znosi podróż autem, to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że się z nią boryka. Objawy schorzenia są różne – pupil może się ślinić, często ziewać, a nawet wymiotować. Niezwykle ważne jest to, aby unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania, gdyż takie zachowanie jedynie nasila nieprzyjemne dolegliwości.

Ne należy samodzielnie podawać psów leków na chorobę lokomocyjną. Konieczna jest wizyta u weterynarza, ponieważ środki muszą zostać właściwie dopasowane do zwierzęcia. Dużą rolę odgrywa również dawkowanie. Zbyt silne działanie może nieść za sobą szereg skutków ubocznych, a więc należy zachować należytą ostrożność. Trzeba dodać, że leki dla ludzi nie mogą być podawane czworonogom.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *