Rzeczy stworzone z plastiku towarzyszą codziennemu życiu prawie każdego człowieka. Jednym z popularniejszych produktów z tego materiału jest folia, a tym samym utworzone z niej przedmioty, takie jak reklamówki czy opakowania. Czy stanowią one potencjalne zagrożenie dla towarzyszących ludziom czworonogów? O tym przeczytacie Państwo w poniższym artykule.
Dlaczego pies zjada folię?
Psy zjadają przedmioty niejadalne z różnych powodów. Może się to zdarzyć podczas zabawy lub niszczenia, spowodowanego frustracją. Zwykle jednak, gdy słyszymy, że pies zjadł folię, powodem był jedynie zapach jedzenia, które wcześniej było w owej folii przechowywane.
Zapewnienie psu odpowiedniej ilości zabawek jest bardzo ważne, jeśli chcemy by zwierzę było szczęśliwe i nie poszukiwało „gryzaków” wśród przedmiotów użytku domowego. Gryzienie jest dla psa rozrywką i jednocześnie pomaga mu wyładować nadmiar energii. Jeśli nie zostanie zaspokojone – pupil zacznie gryźć rzeczy niejadalne, na przykład foliowe reklamówki.
Niektóre psy wykształcają zachowania obsesyjne mające na celu poradzenie sobie ze stresem, na przykład kiedy doznają lęku separacyjnego. Zjadanie przedmiotów niejadalnych może być jednym z nich, dlatego warto uważnie obserwować behawior swojego zwierzęcia i w razie potrzeby pracować z nim nad odpowiednim zachowaniem.
Pies zjadł folię – objawy
Nie zawsze zjedzenie folii jest dla psa niebezpieczne – bywa, że jego układ pokarmowy sam radzi sobie z problemem i wraz z kałem wydala resztki plastiku. Jednakże ten pozytywny scenariusz nie jest jedynym, na jaki należy być przygotowanym. Trzeba uważnie obserwować swojego pupila, gdyż w wypadku pojawienia się komplikacji, jego życie może być zagrożone.
Objawy, jakie mogą towarzyszyć komplikacjom po zjedzeniu folii to:
- brak apetytu,
- apatia,
- wymioty,
- problemy z wypróżnianiem,
- zmiany zachowania, na przykład brak chęci do zabawy,
- skomlenie, ślinienie, dyszenie i inne objawy świadczące o bólu.
Pies zjadł folię – co robić?
Najlepszym pomysłem jest poinformowanie lekarza weterynarii o tym, że pies zjadł folię i spytanie go o dalsze postępowanie, na które wpływ będą miały między innymi ilość zjedzonego plastiku oraz samopoczucie psa.
Każde ciało obce w przewodzie pokarmowym psa stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla jego zdrowia, a nawet życia. Może podrażnić narządy, utknąć w żołądku lub w innym odcinku, bądź całkowicie go zatkać, powodując niedrożność. Jeśli pies zjadł folię aluminiową lub inny ostry przedmiot, może dojść nawet do perforacji (przebicia) ściany jelita. Ze względu na wymienione niebezpieczeństwa, bardzo istotna jest konsultacja weterynaryjna dla psa, który zjadł folię lub inny niejadalny przedmiot.
Pies zjadł folię – czy potrzebna jest operacja?
Zdarza się, że stan zwierzęcia po spożyciu folii jest na tyle poważny, że wymaga ingerencji chirurgicznej. Na stół operacyjny trafiają różne przypadki, często jednak są to psy, które zjadły folię z parówki czy innego mięsnego przysmaku. Jeżeli plastik utknął w przewodzie pokarmowym, jedyną skuteczną metodą ratunku będzie zabieg jego usunięcia poprzez wspomnianą operację lub za pomocą gastroskopii. Tego typu ingerencje są niestety dosyć kosztowne, szczególnie gdy dotyczą nagłych i nocnych przypadków. Dodatkowo właściciel ponosi opłaty za badania diagnostyczne oraz późniejsze leczenie – jest to jednak droga do uratowania zdrowia swojego przyjaciela, warta każdych pieniędzy.
Jak zapobiec zjedzeniu folii przez psa?
Jak wiadomo – najlepsza ochrona zdrowia to profilaktyka. Bardzo ważne jest więc pilnowanie psa, aby nie zjadł folii czy innych przedmiotów niejadalnych. Należy pilnować, by nie miał do niej dostępu, a także zapewnić mu odpowiednią ilość zabawek i gryzaków, na których będzie mógł wyładowywać swoje behawioralne potrzeby. Jeśli jednak pies połknął folię, nie należy skupiać się na tym, jak można było temu zapobiec, tylko skonsultować przypadek z lekarzem i uważnie obserwować pupila.
Warto zadbać także o dobre wychowanie psa i naukę komendy „zostaw”. Wówczas wiele nieszczęśliwych przypadków zjedzenia przedmiotów niejadalnych może wcale się nie wydarzyć.
Czego NIE robić, gdy pies zjadł folię?
- Nie należy domowymi sposobami wyzwalać u psa wymiotów!
- Nie należy szukać opinii na forach – jedyną zaufaną w kwestii zdrowia zwierzęcia osobą jest w tej sytuacji lekarz weterynarii!
- Nie należy samodzielnie podawać psu ludzkich leków!
- Nie należy ignorować objawów!
- Nie należy panikować – ważne jest spokojne i racjonalne działanie!
Przykłady folii, które mogą zostać spożyte przez psa
Wiele przedmiotów kupujemy w postaci „ofoliowanej”. Oto kilka przykładów folii, które stanowią potencjalne zagrożenie dla czworonoga:
- popularne reklamówki foliowe,
- folia z parówek i innych produktów spożywczych,
- folia aluminiowa,
- folia z produktów niespożywczych, na przykład z zabawek, narzędzi, nowych mebli,
- folia bąbelkowa, często używana do amortyzowania przesyłek.
Podsumowanie
Istnieją psy mniej i bardziej skłonne do zjadania przedmiotów niejadalnych. Prostym przykładem są oczywiście labradory, które stosunkowo często zjadają wszystko, co stanie im na drodze, zwłaszcza w swoich szczenięcych latach. Wytłumaczenie psu konsekwencji spożycia, na przykład folii po parówkach, jest niestety niemożliwe. Ważne zatem jest zapobieganie takim sytuacjom i ewentualne wyciąganie z nich wniosków. Jeśli więc Twój pies zjadł folię, bezzwłocznie zadzwoń lub udaj się do lekarza weterynarii po pomoc i poradę.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl