Pinczer miniaturowy został wyhodowany w Niemczech do polowania na szczury w domach i stajniach. Co sprawiło, że stał się domowym ulubieńcem? Niewielkie rozmiary oraz charakter. Dowiedz się, jak wygląda opieka nad psem tej rasy oraz ile kosztuje jego utrzymanie.
Pinczer miniaturowy – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 35-30 cm
- Sierść krótka
- Długość życia ok. 15 lat
- Waga 4-6 kg
Pinczer miniaturowy – wzorzec rasy
Pinczer miniaturowy to w klasyfikacji FCI pies stróżujący i do towarzystwa. Należy go grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do zaganiania bydła, w sekcji pinczery. Psa tej rasy nie obowiązują próby pracy.
Jak wygląda rasowy pinczer miniaturowy z rodowodem? W ogólnym ujęciu jest to pomniejszona wersja pinczera niemieckiego. To pies o eleganckiej i zwartej budowie.
Najważniejsze cechy to:
- mocna i wydłużona czaszka,
- niewielki i wyraźny stop,
- czarny nos,
- kufa w kształcie klina,
- czarne wargi,
- ciemne i owalne oczy,
- mocne uzębienie,
- wysoko osadzone uszy,
- szlachetnie wygięta szyja,
- mocny i krótki grzbiet,
- zad lekko zaokrąglony,
- sierpowaty lub szablasty ogon,
- krótkie, okrągłe i zwarte palce,
- skóra dobrze przylegająca na całym ciele.
Pinczer miniaturowy w ruchu jest harmonijny, pewny i swobodny. Charakterystyczny jest długi wykrok.
Sierść psa jest krótka i gładka. Dopuszcza się umaszczenie jednolite:
- czerwień jelenia,
- jasnoruda do ciemnorudej.
Pinczer może być także czarny podpalany. Ma wtedy czarną sierść z czerwonymi znaczeniami.Według wzorca FCI znaczenia występują:
- nad oczami,
- na spodniej stronie szyi,
- na łapach do wysokości nadgarstków,
- po wewnętrznej stronie tylnych nóg oraz na spodzie ogona przy jego nasadzie.
Pinczer miniaturowy – charakter
Wiesz już, jak wygląda pinczer miniaturowy. Czy spodoba Ci się jego usposobienie? Raczej tak! Pinczery to pewne siebie, ale opanowane psy. Są bardzo inteligentne i (jeśli tylko chcą) podatne na szkolenie i współpracę z opiekunem. Prawidłowo zsocjalizowane szczeniaki wyrastają na cudowne psy rodzinne i do towarzystwa.
Pinczer jest mały, ale pełen energii i wigoru. Jest ciekawski, co czasem powoduje zjadanie różnych rzeczy podczas spacerów. Lepiej mieć go na oku. Niektóre pinczery mają także skłonność do ucieczek , dlatego nie jest to pupil dla każdego opiekuna. Brak odpowiedniego szkolenia i nadzoru może spowodować, że mały piesek zacznie „rządzić” domem i jego mieszkańcami.
Pinczer miniaturowy – długość życia
Długość życia pinczerów miniaturowych to około 15 lat. Możesz wydłużyć życie swojego pupila:
- podając mu najwyższej jakości zbilansowaną dietę,
- decydując się na regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym,
- stosując właściwą pielęgnację,
- zapewniając mu aktywności fizyczną oraz bezpiecznie przewożąc go w samochodzie.
Pamiętaj, by wszystkie toksyczne substancje przechowywać poza zasięgiem psa. Sprawdź także, czy nie masz w domu niebezpiecznych dla zwierząt roślin.
Pinczer miniaturowy – zdrowie
O zdrowie pinczera miniaturowego trzeba dbać tak samo, jak o zdrowie innych ras psów. Na liście każdego opiekuna muszą się znaleźć:
- profilaktyczne szczepienia i odrobaczenia,
- preparaty przeciwpchelne i przeciwkleszczowe,
- przeglądy dentystyczne,
- kontrolne badania krwi oraz okresowe badania USG jamy brzusznej.
Wykonując takie zabiegi i badania, maksymalnie ograniczasz ryzyko chorób zakaźnych i pasożytniczych. Masz także możliwość szybkiego wykrycia problemów z wątrobą, nerkami i trzustką.
Pinczer miniaturowy – pielęgnacja
Jakiej pielęgnacji wymaga dorosły pinczer miniaturowy? Jego krótka sierść sprawia, że nie będziesz musiał poświęcać dużej ilości czasu na dbanie o okrywę włosową swojego psa. Na liście obowiązków znajdzie się jednak:
- skracanie pazurów,
- mycie zębów, czy czyszczenie uszu.
Pinczer miniaturowy – żywienie
Utrzymanie psa wiąże się z wyborem metody jego żywienia. Do wyboru masz:
- gotowe karmy mokre oraz suche,
- dietę domową,
- dietę BARF oraz jej gotowany odpowiednik.
Karmy gotowe są bardzo wygodne i właściwie zbilansowane. Wybierając produkty opisane jako pełnoporcjowe, jednym posiłkiem zapewniasz swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje jego organizm do prawidłowego funkcjonowania. Suche karmy są łatwe w dozowaniu oraz podawaniu podczas wyjazdów.
Stosując dietę domową lub BARF dostarczasz swojemu psu tylko składniki, które znasz! Masz tym samym pełną kontrolę nad tym, co je Twój pupil. Jest to dobre rozwiązanie m.in. dla psich alergików. Brak konsultacji z dietetykiem weterynaryjnym lub odpowiedniej ilości wiedzy może doprowadzić do niedoboru lub nadmiaru niektórych składników odżywczych w diecie czworonoga.
Nie przekarmiaj swojego czworonożnego przyjaciela. Pinczer miniaturowy nie wykazuje skłonności do nadwagi, ale brak umiarkowania w przysmakach może do niej doprowadzić. Psy z nadwagą żyją krócej z powodu licznych chorób i zaburzeń krążenia.
Pinczer miniaturowy – szkolenie i wychowanie
Szkolenie młodego psa w “psim przedszkolu” można zacząć, gdy ukończy on schemat podstawowych szczepień. Wcześniej możesz jednak wprowadzać pierwsze elementy wychowania szczeniaka. Czeka Cię nauczenie go sygnalizowania potrzeb i załatwiania się na zewnątrz, czy chodzenia na smyczy.
Ważnym elementem jest także tzw. trening medyczny. Ucz swojego psa dotykania różnych części ciała, by jako dorosły czworonóg nie obawiał się zabiegów pielęgnacyjnych oraz medycznych. Podczas takiego szkolenia szczeniak musi być spokojny i zrelaksowany. Postępuj małymi krokami i zawsze nagradzaj swojego pupila.
Pinczer miniaturowy – szczeniaki i hodowla
Suczka pinczera rodzi średnio 5 szczeniaków. Zwykle porody przebiegają w sposób naturalny, bez konieczności cesarskiego cięcia.
Szczeniaki pinczera miniaturowego trafiają do nowych domów po ukończeniu 8 tygodnia życia. Pamiętaj, że młody pies jest początkowo zdezorientowany i zestresowany zmianą miejsca zamieszkania. Postaraj się nawiązać z nim pozytywna więź m.in. za pomocą przysmaków dla psa.
Pinczer miniaturowy – cena
Szczeniaki z hodowli zarejestrowanej w FCI to koszt około 1500-3000zł. Kupując psa nie warto jednak oszczędzać. Dobre hodowle zwracają uwagę na prawidłowe żywienie, socjalizacje oraz profilaktykę zdrowotną swoich szczeniąt. Takie szczeniaki oddawane są do nowych domów zdrowe z zapasem dotychczasowej karmy oraz wypełnioną książeczką zdrowia. Bardzo często szczeniak jest już zaczipowany lub hodowca daje nowemu opiekunowi chip, którym można wszczepić u lekarza weterynarii. Jest to bardzo ważne, jeżeli planujesz wyjeżdżać z psem za granicę oraz przydatne podczas poszukiwania zaginionych zwierząt. Pamiętaj jednak, że numer chip należy rejestrować w jednej z popularnych baz danych przeznaczonych do szukania zwierząt.
Uważaj na ogłoszenia dotyczące sprzedaży psów bez rodowodu. Prawdziwi hodowcy dobierają psy hodowlane pod względem ich zdrowia oraz usposobienia. Pseudohodowcy chcą jedynie zarobić. Miej na uwadze, że nie ma nic za darmo. Niższy koszt zakupu psa to wspieranie nieodpowiedzialnego rozmnażania psów.
Jeżeli nie potrzebujesz papierów, rozważ psa do adopcji. Za darmo lub za niewielką opłatą znajdziesz czworonoga w typie rasy w schronisku lub na stronach fundacji prozwierzęcych. Nie zawsze są to szczeniaki, ale dorosły pies ma wiele zalet.
Ile kosztuje utrzymanie pinczera miniaturowego? Koszt jest zależny od rodzaju karmy, stanu zdrowia psa oraz sporadycznych wydatków związanych z zabawkami, szkoleniem lub preparatami profilaktycznymi. Średnio utrzymanie pinczera to około 150zł miesięcznie.
Pinczer miniaturowy– historia rasy, ciekawostki
Pinczery miniaturowe hodowane były licznie na przełomie XIX i XX wieku. Z pierwotnym rozmaitych umaszczeń obecnie hodowlane pinczery miniaturowe są jedynie rude i czarne podpalane.
- Nie istnieje pinczer miniaturowy długowłosy.
- Pinczer jest wrażliwy na zimno, warto zapewnić mu ubranka dla psa.
Pinczer miniaturowy – dla kogo?
Pies tej rasy nadaje się dla rodziny mającej starsze dzieci oraz singa. To towarzyski pies, który sprawdzi się w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Pinczer miniaturowy nie zawsze sprawdza się jednak dla osób, które nie miały wcześniej czworonoga.
Jeżeli szukasz małego psa o silnym charakterze to pinczer miniaturowy jest właśnie dla Ciebie!