Podatek od psa – jaka jest opłata za posiadanie psa?

Każdy powinien wiedzieć, że posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Należy zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga – dowiedz się, ile kosztuje zachipowanie psa. Odpowiedzialny właściciel musi również systematycznie pojawiać się o weterynarza, co generuje dodatkowe koszty. Nie można również zapomnieć o konieczności zakupu wysokojakościowych karm, które wspomagają utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Kolejną kwestią jest podatek od posiadania zwierzaka. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest on obowiązkowy! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

 

Ile wynosi podatek od psa?

Decydując się na posiadanie czworonoga należy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jedną z nich jest podatek od psa – trzeba jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku jest on obowiązkowy. Ponadto, nie posiada on stałej wysokości. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania, ponieważ to Rada Gminy podejmuje decyzje związane z warunkami opodatkowania. Sporym plusem jest fakt, że w wielu przypadkach właściciele czworonogów są zwolnieni z podatku. Nie każdy może liczyć na ten przywilej – na początku należy zarejestrować pupila w urzędzie gminy, a następnie zaczekać na informacje zwrotne. Ciekawym jest, że podatek od posiadania psa został wprowadzony ponad 30 lat temu.

Kto może uzyskać zwolnienie z podatku od psa?

podatek za posiadanie psa

Wiadomym jest, że opłata za posiadanie psa jest dla wielu osób sporym obciążeniem finansowym. Wiadomym jest, że w przypadku posiadania kilku zwierząt wysokość podatku znacznie wzrośnie. O zwolnienie z opłat mogą starać się osoby niepełnosprawne, dla których pies pełni rolę terapeuty. Ponadto, osoby powyżej 65 roku, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe mogą starać się o zwolnienie z podatku od jednego psa. Podatnicy podatku rolnego mogą uniknąć nadprogramowych kosztów za dwa psy. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a więc warto zapoznać się z nią bliżej.

Czy konieczne jest zarejestrowanie psa w urzędzie gminy?

oplata za posiadanie psa

Jak już wspomniano, podatek od posiadania psa nie zawsze jest obowiązkowy. Jeśli gmina nie pobiera opłat od właścicieli czworonogów, to nie ma konieczności rejestrowania pupila. W innym przypadku należy zgłosić w UG fakt posiadania zwierzęcia – jest to całkowicie darmowe. Zupełnie inaczej jest w przypadku ras uznawanych za niebezpieczne oraz agresywne. Właściciel musi zarejestrować psa nawet wtedy, gdy na ternie danej gminy nie jest pobierany podatek.

Kiedy płaci się podatek od psa?

Podatek od psa należy zapłacić do 30 kwietnia każdego roku. Wiele zależy od tego, jak długo posiadamy zwierzaka. Jeśli trafił on do naszego domu po połowie roku, to musimy zapłacić jedynie połowę stawki rocznej. Termin wspomnianej opłaty wynosi zwykle dwa miesiące od zakupu lub narodzin czworonoga. Oczywiście w tym czasie należy również zarejestrować zwierzaka w UG.w 2023 roku górny limit podatku za posiadanie psa wynosi 130,30 zł. Warto wiedzieć, że w 2020 roku był on niższy – maksymalna opłata wynosiła 125,40 zł.

 

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *