Polski owczarek nizinny – uroczy i energiczny

Polski owczarek nizinny, czuły i inteligetny kompan zarówno na leśny spacer jak i miejską przechadzkę. Uroczy i energiczny pies, odpowiedni dla aktywnej rodziny.

 

Polski owczarek nizinny – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: od 40 do 52 cm wzrostu, przy czym psy są większe od suk
  • Waga: 14-20 kg
  • Sierść: gęsty i długi włos
  • Średnia długość życia: 12-15 lat.

Polski owczarek nizinny – wzorzec rasy

Polski owczarek nizinny (PON) należy do grupy I FCI – Owczarki i inne psy pasterskie, a dokładniej do sekcji owczarki, czyli sekcji 1. Numer wzorca to 251.

Budowa ciała polskiego owczarka nizinnego jest prostokątna i muskularna a jego głowa jest duża. Ogon najczęściej jest długi, może jednak też występować jako naturalnie skrócony.

Jeśli chodzi o szatę, to PONy mają dużo podszerstka, a ich włos jest gęsty i długi, może być lekko falowany albo prosty. Można spotkać u nich zarówno jednolite jak i łaciate ubarwienie (najczęściej są to następujące ubarwienia: szare, beżowe, czekoladowe czy czarne podpalane oraz białe z łatami w wyżej wymienionych kolorach). Warto zaznaczyć, że jest to rasa psa polecana dla alergików, gdyż ich włosie nie uczula.

Warto pamiętać, że oczy u polskich owczarków nizinnych mają najcześciej kolor orzechowy, kolor szary i niebieski nie jest zgodny z wzorcem i nie powinien u nich występować, podobnie jak szare umaszczenie nosa, warg, czy powiek.

Polski owczarek nizinny – charakter

Jest to pies inteligentny i bystry. Szybko nawiązuje nić porozumienia z opiekunem przez co bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i domu. Ma skłonności do bronienia zasobów i terytorium, przy tym zdarza mu się być dość hałaśliwym; lubi poszczekać. Potrafi być psem upartym i nieustępliwym, ma duży temperament na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wychowywania psa tej rasy. Polski owczarek nizinny cechuje się dużą cierpliwością i opanowaniem oraz raczej nie okazuje agresji, dlatego jest psem, który będzie dobrym kompanem dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że dużo zależy też od właściwego podejścia malucha do psa, dlatego młodsze dzieci warto mieć na oku podczas zabawy z psem tej rasy. Nie warto testować cierpliwości naszego owczarka i trzeba pamiętać, że pies ten potrzebuje także chwili spokoju i wytchnienia.

Polski owczarek nizinny – długość życia

Psy te żyją średnio od 12 do 15 lat. Oczywiście należy pamiętać, że na długość życia zwierzaka może mieć wpływ także opieka. Pies powinien mieć spełnione wszelkie fizjologiczne potrzeby, odpowiednią dietę i ruch. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych czy podejrzanych zachowań, warto zwrócić się do lekarza weterynarii.

Polski owczarek nizinny – zdrowie

Polskie owczarki nizinne należą do zdrowych ras, które są odporne zarówno na niskie jak i wysokie temperatury. Jednak pomimo tego, iż rzadko chorują, tak jak u większości ras, występują u nich schorzenia, do których mają predyspozycje genetyczne. Najbardziej typowe są dla nich choroby oczu takie jak dystrofia barwnikowego nabłonka siatkówki (RPED) czy centralny, postępujący zanik siatkówki (CPRA).

PONy często są alergikami, zarówno pokarmowymi jak i środowiskowymi. Są też narażone na cukrzycę, dysplazję stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy czy zapalenie uszu.

Polski owczarek nizinny – pielęgnacja

Ze względu na swój długi włos wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie czesania i czyszczenia. Regularne wyczesywanie powinno mieć miejsce co najmniej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Warto robić to dokładnie i porządnie, dzięki czemu zapobiegniemy wystąpieniu kołtunów, a regularnie czesane psy będą wyglądać estetyczniej. Przy pielęgnacji takiego włosia ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów, najlepiej sprawdzi się szeroka i miękka szczotka oraz grzebień. W przypadku czworonożnego przyjaciela z długim włosem dobrą praktyką jest regularne podcinanie zbyt długich włosów z newralgicznych miejsc takich jak uszy czy okolica opuszków.

Właściciel tej rasy kąpie swojego pupila 1-2 razy w ciągu miesiąca, w przypadku regularnego szczotkowania można ograniczyć ilość kąpieli do koniecznego minimum. Ważne jest, żeby używać odpowiednich, łagodnych szamponów przeznaczonych do tego typu owłosienia. Należy pamiętać, że przed każdą kąpielą pies powinien być porządnie wyczesany, żeby zapobiec plątaniu się włosów i tworzeniu kołtunów (które mokre będą trudniejsze do rozplątania).

Jeśli chodzi o podcinanie pazurów, PONy często wystarczająco je ścierają podczas ruchu ze względu na swoją wzmożoną aktywność, jednak warto też regularnie sprawdzać długość pazurów, gdyż zbyt długie mogą być dyskomfortem dla psa.

Polski owczarek nizinny – żywienie

Jest to rasa ze skłonnościami do tycia, dlatego tak ważna jest kontrolowana podaż jedzenia, w postaci 2-3 posiłków dziennie dostosowanych do wagi i poziomu aktywności psa. Jeśli chodzi o dobór karmy warto zwracać uwagę na to, żeby była ona dobrze zbilansowana pod względem składników mineralnych i miała w swoim składzie jak najwięcej mięsa, a jak najmniej zbóż. PONy są też narażone na skręt żołądka dlatego powinien mieć zapewniony spokój podczas jedzenia.

Polski owczarek nizinny – szkolenie i wychowanie

Owczarki te bardzo lubią współpracę i kontakt z człowiekiem, dlatego treningi będą dla nich przyjemnością. Są to psy posłuszne, które z ogromną chęcią wykonując komendy i polecenia. Jako rasa inteligentna bardzo szybko się uczą, jednak podczas tresury należy pamiętać o jasnych komunikatach i łagodnym podejściu. Agresja czy brutalność podczas treningu będzie miała odwrotny od oczekiwanego skutek i może doprowadzić, że pies będzie podchodził niechętnie do dalszej nauki. Bardzo dobrą motywacją podczas treningów z polskim owczarkiem nizinnym są różnego rodzaju smakołyki, którymi pies jest nagradzany po dobrze wykonanym zadaniu, jednak należy pamiętać, że PONy to łakomczuchy, więc za smaczka zrobią dużo, ale powinniśmy je wliczać do dziennego zapotrzebowania na pokarm u psa.

Jako psy o cechach psów pasterskich, PONy cenią sobie niezależność, do tego są uparte. Dlatego podczas wychowania i treningu ważna jest konsekwentność i cierpliwość, a ze względu na cechy tej rasy wychowaniem trzeba zająć się już od szczenięcia. Należy pamiętać, że owczarki te szybko uczą się konkretnego zachowania, więc kluczem do sukcesu jest jego poprawne egzekwowanie i utrzymywanie dyscypliny.

Polski owczarek nizinny – szczeniaki i hodowla

Jak zawsze w przypadku psów rasowych należy zwrócić uwagę na to czy hodowla, z której chcemy zakupić psa należy do Polskiego Związku Kynologicznego. Kupując psa ze sprawdzonego miejsca mamy pewność, że zarówno on jak i jego rodzice są przebadani, pod opieką lekarza weterynarii, czego konsekwencją będzie mniejsza szansa na występowanie chorób o podłożu genetycznym.

Polski owczarek nizinny – cena

Ceny tych psów z rodowodem z reguły mieszczą się w widełkach 2500-3500 zł. Jednak czasami możemy zapłacić nawet więcej w zależności od prestiżu hodowli, płci szczeniaka, albo tego czy rodzice byli championami.

Polski owczarek nizinny – historia rasy, ciekawostki

Mówi się, że Polskie owczarki nizinne mają swoje korzenie u psów tybetańskich, które towarzyszyły nomadom w wędrówkach przez co trafiły do Europy Wschodniej. O naszej polskiej rasie można znaleźć wzmianki w zapiskach już z XVI wieku. Były podobno obecne na statku kupca z Gdańska, Kazimierza Grabskiego, który chciał kupić owce ze Szkocji, a podróżujące z nim owczarki miały je zagonić.

Psy te były użytkowane jako psy pasterskie, a ich zadaniem było pilnowanie i zaganianie stada owiec, bardzo często towarzyszyły chłopskim domostwom.

Co ciekawe dopiero po II wojnie światowej wznowiono ich hodowle i uznano je oficjalnie jako rasę.

Polski owczarek nizinny – dla kogo?

Polski owczarek nizinny będzie całkiem dobry psem dla rodziny. Jednak należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu, dlatego warto, żeby opiekun tego psa był osobą aktywną. Ze względu na upartość jaką potrafi się cechować ta rasa, właściciel powinien być konsekwentny, szczególnie przy wychowaniu tego czworonoga.

PON będzie szczególnie dobrym psem rodzinnym dla starszych dzieci ze względu na swoją cierpliwość i przywiązanie do opiekunów.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Owczarki – rasy i rodzaje owczarków
Gończy polski – wierny pies myśliwski
Owczarek holenderski – niezłomny obrońca i wierny towarzysz
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Ogar polski – pies myśliwski czy do towarzystwa?
Owczarek chorwacki – pies pasterski i przyjaciel rodziny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *