Porcelaine – wzorzec rasy
Jak wygląda porcelaine? Wzrost suki osiąga 53-56 cm, a psa 55-58 cm. Umaszczenie tej rasy jest białe, ale ma pomarańczowe, okrągłe plamy. Długość życia porcelaine to około 11 lat. Jest on wyjątkowo odważny i niezależny oraz zdecydowanie charakteryzuje go świetny węch. Utrzymanie porcelaine nie jest bardzo trudne, jednak wymaga nauczenia od małego różnych czynności, które wykonuje się przy tym psie. Poznajmy więc bliżej tę rasę.
Zdecydowanie jest to pies o średniej wielkości. Po jego sylwetce zdecydowanie widać, że jest on psem myśliwskim. Charakterystyczny, francuski typ urody sprawia, że zostanie on od razu rozpoznany przez ludzi, a jego pochodzenie będzie wiadome. Porcelaine ma głowę, która jest delikatnie rzeźbiona, jego długa szyja ma być lekka, a podgardle powinno być zaznaczone. Grzbiet tego jest powinien być prosty, a kłęb wyraźnie zaznaczony. Cechą charakterystyczną jest klatka piersiowa, która powinna być dobrze zbudowana i głęboka. Dorosły porcelaine powinien być smukły, ale umięśniony. Zazwyczaj jego uda są dobrze rozbudowane, gdyż pies ten trenuje je podczas biegów myśliwskich. Wiemy już, że wzrost będzie zależał od płci, jednak różnice nie są bardzo duże. Sierść porcelaine powinna być gładka oraz rzadka. U tej rasy nie występuje podszerstek. Plamy, które znajdują się na ciele psa nie powinny się zlewać w całość. Wcześniej wspomniane biało- pomarańczowe umaszczenie jest typowe dla tej rasy, a każde inne jest po prostu błędem.
Porcelaine – charakter
Kiedyś rasa ta była używana tylko i wyłącznie jako myśliwskie psy tropiące. Warto zaznaczyć, że nie miały one zbytniego kontaktu z człowiekiem, ponieważ trzymane były w sforach, a człowiek był tylko ich żywicielem. Sprawiło to, że nie nawiązywały one więzi z człowiekiem i tak też zostało do dziś. Jeżeli szukasz psa, dla którego człowiek jest „centrum wszechświata” to z całą pewnością nie będzie to porcelaine. Rasa ta jest wyjątkowo niezależna, natomiast dobrze wyszkolony pies trzyma się pewnych zasad i jest posłuszny właścicielowi. Zdarza się, że w przypadku psów żyjących w domach z właścicielami stają się one czułe, natomiast obcy ludzie zawsze będą dla nich „zagrożeniem” i sprawią, że pies będzie nieufny. Psy te są wyjątkowo aktywne, potrzebują bardzo dużo ruchu, który będzie stymulował ich łowieckie zachowania. Bardzo czuły węch sprawia, że rasa ta wytropi zdobycz naprawdę w krótką chwilę. Świetnie orientują się w terenie, ale nie są nastawione na typową pracę z człowiekiem, dlatego w kontaktach z nim mogą uczyć się słabiej. Szczeniaki porcelaine są mądre, ale należy mieć przy nich dużą cierpliwość. Jest to pies raczej szczekliwy, nie lubiący samotności. Na spacerze warto go pilnować, aby nie pobiegł za sarną czy lisem.
Porcelaine – długość życia
Jak już wiemy, psy te żyją około 11 lat, natomiast wszystko zależy od ich zdrowia, sposobu żywienia i stylu życia. Warto zapewniać im bogato odżywcze pożywienie, odpowiednią ilość ruchu oraz regularnie badać u lekarza weterynarii.
Porcelaine – zdrowie
Jest to rasa stosunkowo zdrowa, natomiast dużym problemem jest przeziębienie u tego psa. Właściciele często zapominają o tym, że jest to większy pies, ale podatny na zimno, gdyż nie ma podszerstka. Warto zatem zakładać mu ubranko, gdy temperatura na dworze jest niska. Oprócz podatności na zimno, psy te są stosunkowo zdrowe, natomiast zdarza się, że mają one problemy ze skrętem żołądka oraz chorują na zapalenie uszu. Warto zatem kontrolować ich stan zdrowia.
Porcelaine – pielęgnacja
Czy jest to pies trudny w pielęgnacji? Zdecydowanie nie. Pies gubi mało włosów, które nie tworzą kołtunów. Wystarczy czesać go w okresie linienia. Tak naprawdę jeżeli nie ma takiej potrzeby to pies ten nie musi być również często kąpany. Jeżeli jednak jest to konieczne to warto kupić specjalistyczny szampon, a po kąpieli wysuszyć psa i nałożyć odżywkę, aby sierść była miękka i gładka.
Porcelaine – żywienie
Rasa ta nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Tak jak każdego czworonoga należy karmić te psy w sposób bogato odżywczy, zapewniając im dostatek wszystkich niezbędnych składników odżywczych w diecie. Aktywny pies ma wysokie zapotrzebowanie energetyczne, dlatego z całą pewnością nie można oszczędzać na karmie, którą dostaje. Pamiętajmy o dostępie do świeżej wody!
Porcelaine – szkolenie i wychowanie
Psy te muszą się przede wszystkim nauczyć obcowania z człowiekiem, co na początku może wydawać się trudne, szczególnie jeżeli porcelaine jest do adopcji lub porcelaine za darmo był oddany komuś innemu. W takim przypadku możemy zmierzyć się z dużym problemem w stosunku do ludzi. Okażmy mu czułość, dużo wsparcia i miłości, a pies ten na pewno nam się za to odwdzięczy. Dobrze jeżeli od samego początku uczy się go komend i chodzi się na specjalne szkolenia dla psów myśliwskich. Sprawi to, że pies ten wyżyje się energetycznie, jego potrzeby zostaną spełnione, a w domu będzie dużo spokojniejszy. Od najmłodszych lat warto pracować z tą rasą, ponieważ wcześnie „ułożony” pies będzie bardziej posłuszny w przyszłości.
Porcelaine – szczeniaki i hodowla
Obecnie w Polsce rasa ta nie jest szczególnie popularna, a szczeniaki porcelaine sprowadzane są zza granicy. Czasem spotyka się te psy na wystawie psów rasowych, która jest organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Hodowla porcelaine w Polsce nie jest zbyt popularna, dlatego gdy znajdziesz taką warto sprawdzić zgodność wzorca rasy porcelaine z FCI, ponieważ pseudohodowle często korzystają z chowu wsobnego, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia psa i później przekazanych dalej genów. Nie warto kupować porcelaine bez rodowodu, ponieważ psy te najczęściej wtedy pochodzą z hodowli nieznanego pochodzenia.
Porcelaine – cena
Osoby zainteresowane tą rasą często zastanawiają się, ile kosztuje porcelaine? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, ponieważ brak hodowli w Polsce i ciężka dostępność szczeniaków porcelaine sprawia, że nie wiadomo jaka może być chociażby przybliżona cena porcelaine. Oczywiście bardzo duży wpływa na to ma pochodzenie rodziców tego konkretnego psa, jego budowa, predyspozycje, płeć oraz sam prestiż hodowcy, gdyż im mniej tych hodowli porcelaine tym większa dbałość o stworzenie naprawdę dobrych miotów, a wiemy, że za tym idzie odpowiedni koszt porcelaine. Jednak z całą pewnością nie uda Ci się kupić tej rasy za mniej niż 4 tysiące złotych i z całą pewnością należy o tym pamiętać.
Porcelaina – historia rasy, ciekawostki
Najprawdopodobniej psy te pochodzą od wymarłych psów montaimboeuf i są najstarszymi psami gończymi, które pochodzą z Francji. Wyginęły niemal całkowicie podczas rewolucji francuskiej, a kilka sztuk zostało uratowanych dzięki szwajcarskim hodowcom, którzy pokochali tę rasę.
Porcelaine – dla kogo? Wady i zalety tej rasy
Zdecydowanie nie jest to rasa psów towarzyszących, dlatego pies ten będzie się czuł najlepiej u boku myśliwego, który da mu szansę na polowania. Porcelaine potrzebuje właściciela, który stworzy mu odpowiednie warunki do życia i zapewni dużą dawkę ruchu. Zdecydowaną zaletą tej rasy jest odwaga i indywidualizm oraz chwytanie zdobyczy (jeżeli właścicielom na tym zależy). Niestety problem pojawia się, gdy pies ten trafi do niewłaściwych rąk. Wadą jest jego szczekliwość oraz to, że pies ten niekoniecznie pała miłością do dzieci. Nie nada się do mieszkania w bloku, zdecydowanie musi mieć podwórko i dużą przestrzeń. Rasa ta lubi mieć psiego towarzysza, dlatego dobrze jest jeżeli jesteś w stanie zapewnić mu kompana do wspólnych polowań. Wtedy psy wspólnie się wyszaleją i to sprawi, że w domu nie będzie ich rozpierała energia. Osoby, które nie są aktywne zdecydowanie nie powinny się interesować tą rasą, gdyż prawdopodobnie nigdy nie zdołają się dogadać z psem.