Shar pei – pomarszczony pies z Chin

Czy słyszałeś o pięćdziesięciu twarzach Shar pei? Jest to rasa wyjątkowo majestatyczna, ale bardzo wymagająca. Niektórzy uważają, że są to koty uwięzione w psiej skórze. Psy charakteryzują się ogromną inteligencją i jednocześnie wysoką zaborczością. Potrzeba jest masa wysiłku, aby prawidłowo zsocjalizować tego malucha. To zdecydowanie nie jest rasa dla laików. Jednak prawidłowo ułożony sierściuch stanie się twoim najlepszym przyjacielem. Zapoznaj się z poniższym opisem i sam zdecyduj, czy jest to rasa odpowiednia dla Ciebie.

 

Shar pei – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 46-51 cm
  • Sierść krótka i sztywna
  • Długość życia 9-12 lat
  • Waga 18-26 kg

Shar pei – wzorzec rasy

Shar pei, według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), jest zaliczany do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskiego psa do była, w sekcji molosy typu mastifa. Nie podlega próbom pracy, natomiast według klasyfikacji amerykańskiej, zaliczany jest do grupy psów użytkowych.

Jak wygląda Shar pei? Psy opisywanej rasy bardzo często określane są mianem “pomarszczonych”. To właśnie ich skóra stanowi znak rozpoznawczy. Szczeniaki charakteryzują się znacznie większa liczbą zmarszczek, niż osobniki dorosłe, u których fałdy zlokalizowane są głównie w okolicy głowy i ogona.

Shar pei są masywnymi psami z szeroką głową. Wysokość w kłębie sięga nawet 51 cm, a ich waga waha się od 18 do 26 kg, jednak są to cechy osobnicze, na które ma wpływ płeć i wiek. Kufa wydłużona, szeroka z dopuszczalnym wybrzuszeniem u nasady nosa. Szczęka silna ze zgryzem nożycowym, to znaczy, że siekacze górne, pokrywają się z dolnymi, a ich ułożenie jest pionowe. Język, dziąsła i podniebienie barwy fioletowo-czarnej. Oczy są ciemne. Ogon wysoko osadzony i zawinięty na grzbiecie. Uszy małe, trójkątne, i grube, wysoko położone na głowie i oklapnięte. Sterczące uszy nie pożądane przez hodowców.

Według zaakceptowanego wzorca rasy, Shar pei może występować w każdym jednolitym umaszczeniu (beżowe, czarne, kremowe), za wyjątkiem białego. Dozwolone są ciemniejsze oznaczenia na uszach, ogonie i wzdłuż pleców. Szata jest krótka, szorstka, sztywna, często cieńsza na udach i ogonie. Brak podszerstka. Wyróżniamy dwa typy długości sierści zgodne z wzorcem:

  • horse coat – do długości 1,25 cm
  • brush coat – od 1,25 do 2,5 cm
  • bear coat – powyżej 2,5 cm – niezgodny z ustalonym wzorcem

Należy podkreślić, że nie istnieje Shar pei miniaturowy, są to tylko “wynalazki” pseudohodowców – nie zatwierdzone przez FCI. Podsumowując powyższy opis, rasa całkowicie spełnia swój pradawny chiński standard: “Uszy jak muszelki, nos jak motyl, głowa jak melon, twarz pomarszczona jak u babci, szyja hipopotama, korpus jak u konia i nogi jak u smoka”.

Shar pei – charakter

Na przestrzeni lat, psy opisywanej rasy wykorzystywane były w różnych aspektach, na przykład jako psy pasterskie, ochronne, do polowania i walk. Każdy kawałek tej historii zarysował ich wzorzec charakteru, dlatego pomimo swojego piękna, nie są to psy dla każdego i wymagają stanowczości w swoim wychowaniu.

Shar pei charaketryzują się spokojemi i opanowaniem. Psy te przywiązują się do swojego właściciela i są mu bardzo oddane. Zdecydowanie nie są to kanapowe maskotki do pieszczot, a bardziej domowe stróże. Shar pei odznaczają się wysoką inteligencją, jednak są uparte i niezależne, co znacznie utrudnia wychowanie malucha. Psy te potrzebują bliskości, to właśnie ona ułatwia im socjalizację, jednak na zaufanie trzeba sobie zapracować.

Psy opisywanej rasy nie potrzebują dużo ruchu, co jest atutem dla osób nieposiadających ogrodu lub mieszkających w blokach. Czworonogi te bardzo dobrze odnajdują się w mieście. Nie są wymagające i absorbujące pod względem zabawy, a dodatkowo bardzo dobrze sprawdzają się w roli opiekunki do dzieci. Pamiętajmy jednak, aby poinstruować nasze dziecko, jak powinno obchodzić się z psem. Zwierzę to nie zabawka, dodatkowo te pomarszczone stworki potrafią być niedelikatne i bardzo pamiętliwe. Zawsze należy kontrolować ich zabawę z maluchem.

Odwrotnie natomiast wygląda sytuacja z innymi zwierzętami, zwłaszcza psami. Są to osobniki, które muszą dominować. Pomimo ich opanowania w domu, podczas kontaktu z innym psem na spacerze musimy być ostrożni. Shar pei nie są przyjacielami innych psów, zwłaszcza obcych. W odniesieniu do kotów, shar pei potrafią być tolerancyjne, pod warunkiem, że wychowywał się z nimi od małego. Należy pamiętać, że prawidłowa socjalizacja i szkolenie uczynią z twojego psa, prawdziwego aniołka, dlatego nie zwlekaj i zacznij od pierwszych dni.

Shar pei – długość życia

Długość życia Shar pei waha się od 9 do 12 lat. Jednak należy pamiętać, że jest to cecha osobniczo zmienna i wpływa na nią wiele czynników. Aby twój pupil cieszył się długowiecznością, zwracaj uwagę na:

  • Prawidłowo zbilansowaną dietę
  • Jakość wybranej hodowli
  • Regularne odrobaczanie i szczepienie
  • Warunki bytowania
  • Prawidłową pielęgnację
  • Odpowiednią dawkę ruchu
  • Kontrolne wizyty u weterynarza
  • Regularne badanie krwi osobników starszych i schorowanych

Shar pei – zdrowie

Shar pei są rasą długowieczną i raczej zdrową, jednak cierpią na kilka schorzeń. Pamiętajmy, że im lepsza hodowla, tym mniejsze prawdopodobieństwo wad genetycznych. Psy opisywanej rasy predysponowane są do:

  • Dysplazji stawów biodrowych
  • Zwichnięcia rzepki
  • Problemy z oczami: zwichnięcie soczewki, zaćma, jaskra, zapalenia rogówki
  • Amyloidoza nerek
  • Przepuklina rozworu przełykowego
  • Gorączka shar pei
  • Problemy dermatologiczne

Gorączka Shar pei jest to choroba immunologiczna, polegająca na nagłym wzroście temperatury ciała i obrzękach stawów oraz kufy. Zwierzęta z tym schorzeniem, cierpią na odkładanie się złogów białkowych w całym organizmie. Dokładne przyczyny nie są do końca poznane. Zalegające złogi prowadzą do upośledzenia funkcji różnych narządów, zwłaszcza nerek i wątroby. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne i prowadzi do nadmiernej krzepliwości krwi. Najczęstsze objawy tej choroby to wysoka gorączka utrzymująca się do 36 godzin, apatia, brak apetytu, obrzęk tkanek okołostawowych, ból brzucha, wodobrzusze i żółtaczka.

Entropium jest drugim najczęstszym schorzeniem psów opisywanej rasy. Zjawisko to polega na podwinięciu się górnej lub dolnej powieki, co doprowadza do drażnienia oka rzęsami i sierścią, a tym samym do stanów zapalnych. Problem objawia się intensywnym łzawieniem, bolesnością, zaczerwienieniem, pocieraniem oka przez łapę.

Psy tej rasy bardzo często cierpią na problemy skórne i alergie pokarmowe. Dlatego tak ważna jest dieta i odpowiednia pielęgnacja naszego pupila. Skóra Shar pei zawiera dużo mucyny, która odpowiada za elastyczność i powstawanie tych uroczych zmarszczek. Zdarzają się jednak przypadki nieprawidłowego gromadzenia tego składnika, co przyczynia się do stanów chorobowych skóry, objawiających się świądem i w konsekwencji pęcherzami. Możemy się spotkać także z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak pęcherzyca liściasta i pierwotny łojotok, wynikający z zaburzeń w obrębie różnicowania, keratynizacji i rogowacenia komórek naskórka.

Shar pei – pielęgnacja

Pielęgnacja Shar pei może wydawać się prosta, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Skóra tej rasy jest bardzo wrażliwa, a wszystkie fałdy narażone są odparzenia i podrażnienia. Dlatego pielęgnacja powinna być systematyczna i bardzo dokładna.

Kąpiele (raz w miesiącu) powinny być przeprowadzane z wykorzystaniem specjalistycznych szamponów, najlepiej dla skóry wrażliwej. Jednak pamiętajmy o ochronie uszu, są one podatne na zapalenia i nawet niewielka ilość wody może przyczynić się do rozwoju zakażenia. Podczas mycia, należy pamiętać o dokładnej higienie zmarszczek. Możemy używać do tego balsamów lub chusteczek nasączonych olejkami roślinnymi oraz witaminą E.

Sierść linieje zazwyczaj dwa razy do roku, w niewielkiej ilości. Dlatego wyczesywanie psa raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Najlepiej sprawdzą się szczotki z włosiem lub gumowa rękawica.

Pamiętajmy także o regularnym myciu zębów naszego pupila i kontroli stanu uzębienia. Shar pei mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna. Najlepiej używać psiej szczoteczki i specjalnej pasty na bazie masła shea i oleju kokosowego.

Shar pei – żywienie

Shar pei - żywienie

Żywienie stanowi podstawowy filar zdrowia i samopoczucia twojego pupila. Istnieje wiele różnych sposobów karmienia psa, jednak wszystkie opierają się na prawidłowo zbilansowanych posiłkach, odpowiednio dobranych do potrzeb twojego czworonoga. Kluczowymi wyznacznikami są wiek, stan zdrowia, waga i aktywność fizyczna. Serwowanie posiłków powinno być codzienną rutyną, możesz na przykład podzielić dzienną porcję i karmić czworonoga rano i wieczorem. Pamiętaj jednak, że po jedzeniu, pies nie powinien wykazywać aktywności fizycznej. Może to przyczynić się do skrętu żołądka, co jest stanem zagrożenia zdrowia i życia naszego pupila.

Podstawą prawidłowego posiłku jest odpowiednia ilość białka. Nadmiar protein jest ciężko przyswajalny przez Shar pei i może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dodatkowo rasa ta potrafi być wybredna pod względem jedzenia, dlatego ważny jest wybór produktów wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta. Dobrym wyborem może okazać się karma na bazie ryb, która zawiera dużo kwasów omega -3 i -6. Ich działanie poprawia jakość skóry i sierści naszego psa. Wybierając gotowe karmy, zwróć uwagę, aby była ona przeznaczona dla ras średnich i dużych.

Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego przyjaciela, pamiętaj o używaniu mięsa i produktów wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła. Dieta powinna być wzbogacana warzywami, owocami i preparatami wapniowo-witaminowymi. Najlepiej gdy skontaktujesz się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, którzy podzielą się niezbędnymi informacjami, w kwestii prawidłowego przygotowania dania dla naszego czworonoga.

W dzisiejszych czasach, coraz większa popualrność zdobywa BARF – filozofia żywienia, opierająca się na diecie, jak najbardziej zbliżonej, do naturalnego pokarmu ich przodków. Metoda ta składa się głównie z surowego mięsa i  produktów pochodzenia zwierzęcego, które mają zdecydowanie więcej makro- i mikroskładników oraz witamin, niż przetworzone karmy. Specjaliści uważają, że dieta ta jest łatwostrawna, wysokoodżywcza i hipoalergiczna, co więcej ma korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i higienę jamy ustnej.

Pamiętaj, że szczeniaki różnią się od dorosłych osobników. Są to organizmy małe, szybko rosnące i zużywające dużo energii, dlatego ich karma powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Ważnym aspektem jest także niedokarmianie szczeniaka resztkami ze stołu. Bardzo dużo produktów i przypraw może zaszkodzić twojemu psu, a nawet doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, dlatego za wszelką cenę powinieneś ograniczyć kontakt psa z:

  • Czekoladą
  • Ksylitolem
  • Winogronami
  • Rodzynkami
  • Pestkami owoców
  • Cebulą
  • Czosnkiem
  • Orzechami
  • Kośćmi

Shar pei – szkolenie i wychowanie

Shar pei są rasą upartą i zaborczą, dlatego ich szkolenie nie należy do najprostszych. Można je opisać jako koty w psiej skórze – chodzą własnymi ścieżkami. Stąd wychowanie i nauka powinny być rozpoczęte od najmłodszych lat. Pamiętaj o zachowaniu cierpliwości, stanowczości i konsekwentności, ale jednocześnie zwróć uwagę na wrażliwość tych istot i ich pamiętliwość. Nie możesz być zbyt oschły.

Opisywana rasa jest bardzo inteligentna, więc musisz wykazać się sprytem i kreatywnością podczas praktyki. Shar pei nie będa wykonywały jednego ćwiczenia w kółko, ponieważ nie widzą w tym sensu. Najlepszym rozwiązaniem będzie różnorodność zadań i przede wszystkim nagrody w postaci smaczków.

Szczeniaki tej rasy, swoją słodyczą, potrafią manipulować właścicielem. Nie daj się omamić. Bądź łagodny, ale nie pozwalaj mu na wszystko. Nie zapominaj, że prawidłowa socjalizacja jest kluczem do udanej relacji. Oswajaj swojego maluszka z różnymi miejscami, sytuacjami, dźwiękami, ludźmi i przed wszystkim z innymi zwierzętami. Shar pei potrafią być bardzo dominujące, nieodpowiednie wychowanie poskutkuje agresywnym zachowaniem wobec innych psów, a nawet ludzi.

Pamiętaj, że jest to rasa, która nie przepada za zbyt dużą aktywnością. Ze względu na częste problemy ze stawami, powinieneś unikać skoków, nadmiernego biegania i śliskich powierzchni. Niektórzy twierdzą, że Shar pei są flagamtykami, wolą spędzać czas śpiąc na kanapie, niż goniąc za piłką po ogrodzie.

Jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne wychowywanie swojego czworonoga, możesz zapisać się do psiej szkółki, gdzie doświadczeni behawioryści pomogą Ci w prawidłowej socjalizacji. Dodatkowo otrzymasz niezbędną wiedzę z zakresu postępowania z psem, w różnych sytuacjach. Szkolenia są grupowe lub indywidualne, odpowiednio dobrane do wieku i temperamentu twojego podopiecznego.

Shar pei – szczeniaki i hodowla

Shar pei w Polsce pojawiły się dopiero w latach 80. XX wieku. Jednak pomimo braku ogromnej popularności, bez problemu można znaleźć dobrą hodowlę. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i opiniami odnośnie danej działalności. Hodowla powinna należeć do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub FCI. Dobrym wyborem będzie zapoznanie się z właścicielem i warunkami tam panującymi. Będziesz mógł osobiście zobaczyć szczeniaka, jego rodziców i zasięgnąć informacji odnośnie ich temperamentu. Szczeniak może opuścić hodowlę dopiero w wieku 8 tygodni. Przy odbiorze maluszka, zwróć uwagę, czy szczeniak ma książeczkę zdrowia z niezbędnymi szczepieniami i odrobaczeniem, chip oraz rodowód.

Uważaj na pseudohodowle, które oferują maluchy bez rodowodu, w zamian za korzystnie niskie ceny. Zazwyczaj wiąże się to z problemami zdrowotnymi, złymi warunkami utrzymania rodziców, nieprawidłową wymianą genów, co w przyszłości może odbić się na zdrowiu twojego malucha. Zdecydowanie nie powinniśmy wspierać takich przedsiębiorstw.

Zanim szczeniak pojawi się w domu, upewnij się, że masz dla niego pełną wyprawkę. Jako, że psy tej rasy mają instynkt myśliwski, powinieneś zaopatrzyć się w porządną smycz i szelki typu guard lub obrożę. Jednak pamiętaj, że szelki mogą być stosowane dopiero po zakończeniu rozwoju kostno-stawowego, wprowadzenie ich zbyt wcześnie, może doprowadzić do deformacji kości, a co za tym idzie do zmian zwyrodnieniowych, a nawet patologicznych złamań. Przydatna może okazać się także długa linka, zapewniająca komfort podczas biegania i zabawki w postaci gryzaków, gumowych piłek, sznurków. Przy zakupie zwróć uwagę na wytrzymałość i rozmiar produktu, Shar pei nie są małymi, kanapowymi pluszakami i zdecydowanie potrafią pokazać swoje diabelskie oblicze.

Do podstawowego asortymentu twojego szczeniaka należą także miski na wodę i karmę. Pies powinien mieć do nich stały i swobodny dostęp. Najlepiej wybrać materiał ceramiczny, który zapobiega występowaniu alergii kontaktowych. Z racji tego, że psy bardzo szybko rosną, przydatne mogą okazać się miski na regulowanych stojakach. Wówczas może dopasować wysokość, do obecnego rozmiaru czworonoga, w taki sposób, aby ten nie musiał się zbytnio pochylać. Pamiętaj także o legowisku, w którym twój przyjaciel będzie mógł odpocząć po spacerze. Jego rozmiar powinien być dobrany do wielkości psa.

W obecnych czasach bardzo dużo właścicieli decyduje się na klatki kennelowe. Wychowanie tego typu ułatwia aklimatyzację w nowym miejscu, dodatkowo stwarza strefę bezpieczną dla naszego psa. Jest to miejsce, które sierściuch traktuje jak swój pokój, gdzie odpoczywa, spożywa posiłki, a przede wszystkim dobrze się czuje.

Shar pei – cena

Ile kosztują hodowlane szczeniaki Shar pei? Cena waha się od 3000 do 6000 złotych. Na cenę wpływa wiele czynników, takich jak renoma hodowli, osiągnięcia wystawowe rodziców i płeć maluszka.

Jeżeli nie możesz wydać takiej kwoty, możesz poszukać organizacji, zajmujących się szukaniem domów tymczasowych lub do adopcji. W zamian za miłość i dobre warunki w domu, możesz wziąć pieska za darmo. Pamiętaj, że w schronisku także jest mnóstwo psów, czekających na swój prawdziwy dom. Co prawda nieczęsto trafiają tam psy rasowe, ale może właśnie tam znajdziesz swojego przyjaciela.

Koszt utrzymania Shar pei wynosi od 300 do 600 złotych na miesiąc, w zależności od stanu zdrowia twojego czworonoga, sposobu jego żywienia i warunków, jakie mu zapewniasz. Pies to ogromna odpowiedzialność, dlatego nie powinieneś się spieszyć z tą decyzją. Zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu i pieniędzy na wychowanie Shar pei. To nie może być decyzja podjęta pod wpływem emocji, to jest obowiązek na całe życie.

Shar pei – historia rasy, ciekawostki

Psy opisywanej rasy wywodzą się z południowych Chin. Ich przeznaczenie związane były z myślistwem i polowaniem na dziki. W niektórych regionach główną rolą Shar pei było pilnowanie świątyń. Psy te były także wykorzystywane do pokazowych walk.

Wraz z komunizmem w Chinach, pojawiło się przekonanie, że psy są dobrem luksusowym. W latach 70. XX wieku rząd nałożył wysokie podatki na właścicieli Shar pei, co poskutkowało znacznym spadkiem zainteresowania tą rasą, a co za tym idzie – zmniejszeniem się liczebności populacji ów rasy.

Jeden z hodowców i miłośników Shar pei, w obawie przed wyginięciem danej rasy, postanowił skontaktować się z amerykańskim pismem, śląc ogromną prośbą ratowania tych wyjątkowych stworzeń. I tak właśnie psy zaczęły wywędrowywać z Hongkongu do USA, gdzie zdobyły ogromną popularność. Rasa ta kojarzyła się z bogactwem i pozycją społeczną. Wkrótce Shar pei zdobyły popularność także w Europie. A pod koniec XX wieku powstał pierwszy hodowlany wzorzec tej rasy. Do Polski trafiły w latach 80. XX wieku.

  • W dosłownym tłumaczeniu z chińskiego, Shar pei oznacza “piaszczystą skórę
  • W połowie XX wieku była to najrzadziej występująca rasa na świecie. Ich populacja stanowiła 45 osobników i trafiły do księgi rekordów Guinnessa
  • Skóra tych psów ma specyficzny zapach
  • Język tych psów ma barwę fioletowo-czarną, co według dawnych Chińskich legend służyło do odstraszania diabła

Shar pei – dla kogo?

Shar pei to zdecydowanie rasa dla doświadczonych psiarzy. Poprzez swój dominujący charakter i zaborczość, nie są proste w obsłudze. Dodatkowo nieprawidłowo wychowane, nie zaakceptują innych zwierząt i obcych ludzi. Z drugiej strony, są to psy oddane swojej rodzinie i kochające. Potrafią dostosowywać się do panujących warunków, dlatego sprawdza się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem. Rasa ta nie potrzebuje dużo ruchu, zwykłe spacery w zupełności zaspokoją potrzeby twojego czworonoga. Pamiętaj, że wychowanie jest podstawą, nie warto go odkładać w czasie. Musisz znaleźć równowagę między empatią, a konsekwentnym wychowaniem, w przeciwnym razie zostaniesz zdominowany i zmanipulowany przez tego słodkiego, pomarszczonego maluszka. Prawidłowo ułożony Shar pei stanie się twoim przyjacielem na całe życie – no pod warunkiem, że zaakceptujesz jego widzimisię.

ZALETY:

  • Dobrze dogadują się z dziećmi
  • Małe wymagania pod względem aktywności
  • Mogą być trzymane zarówno w mieszkaniu, jak i w domu
  • Przywiązane do rodziny
  • Kochające i oddane
  • Wrażliwe

WADY:

  • Nie tolerują innych psów
  • Ciężkie w szkoleniu
  • Duże wymagania pielęgnacyjne
  • Mało popularna rasa
5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Dogue de Bordeaux – znany jako „Śliniak”
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów
Labrador retriever – biszkoptowy przyjaciel rodziny
Golden Retriever – złocisty przyjaciel człowieka
Basenji – zaskakujący pies faraonów
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *