Szkocki zwisłouchy – charakterystka i opis rasy

Inteligentny i przyjaźnie nastawiony szkocki zwisłouchy uwielbia bawić się wymagającymi, zagadkowymi zabawkami, aby sprawdzić swoją inteligencję. Z radością wchodzi również interakcje z ludźmi i kocha uwagę. Preferuje towarzystwo znanych mu ludzi albo kotów (lub psów przyjaznych kotom. Nie lubi zostawać sam w domu wiele godzin. Ta piękna rasa wiąże się z wieloma ciekawostkami, zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 

Wygląd i opis rasy:

  • Rozmiar: średni, ok 30cm w kłębie
  • Waga: od 3 do 5 kg w przypadku samic oraz od 4 do 6 kg u kocurów.
  • Kolor sierści: czarny/ szynszylowy/ kremowy/ niebiesko-szary/ biały
  • Wzór: tabby/ szylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / van

Szkocki zwisłouchy – wzorzec rasy

Szkocki zwisłouchy jest kotem o średnich rozmiarach, ma krótki i krępy, dobrze umięśniony tułów. Głowa kota jest okrągła, z wypukłym czołem. Powinna ona przechodzić w krótką szyję. Policzki wydatne, a u samców owalne. Charakterystyczną cechą rasy są uszy: dosyć małe i zwisające do przodu, szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Powinny być ustawione w sposób przypominający czapkę, aby wyeksponować zaokrągloną czaszkę. Ten efekt opadających uszu powstał na skutek załamania zewnętrznych krawędzi małżowiny i zagięcia końcówek. Oczy kota są duże, okrągłe, szeroko otwarte o słodkim wyrazie, a ich kolor jest dostosowany do umaszczenia. Nos szkockiego zwisłouchego jest raczej krótki. Sierść kota jest krótka, ale gęsta i sprężysta, miękka w dotyku. Znana jest także odmiana pół-długowłosa – highlands fold. Jeśli chodzi o maść, to dopuszczalne są wszystkie kolory z wyjątkiem umaszczenia typu syjamskiego i barwy czekoladowej i lawendowej.

Szkocki zwisłouchy – charakter

Szkocki zwisłouchy wywodzi się z kotów hodowlanych, zatem musiał być wytrzymały i odporny. Koty te z łatwością przystosowują się do większości sytuacji, nie obawiają się głośnych lub ruchliwych domów, ale równie dobrze czują się w cichym, jednoosobowym mieszkaniu. Mówi się, że mają słodkie usposobienie i milutki głosik, który jest używany bardzo rzadko. Specjalny kształt uszu nie jest jedyną rzeczą, która czyni kota tak wyjątkowym. Z jakiegoś powodu zwierzaki zawsze przybierają najzabawniejsze pozycje! W jednej sekundzie możesz zobaczyć je na tylnych nogach jak surykatki, a w następnej na plecach z czterema łapami w powietrzu. Są to po prostu małe klauny, które z łatwością doprowadzą Cię do śmiechu. Ponieważ są one również bardzo otwarte i towarzyskie, dobrze dogadują się z innymi kotami, a także z psami. Ich poziom aktywności jest opisywany jako średni, nie są leniwe, ale też nie biegają nieustannie po domu. Koty te są bardzo przyjazne i kochające w stosunku do ludzi. Uwielbiają być w centrum zainteresowania. Zazwyczaj są ciche i spokojne, chyba że chcą zwrócić na siebie uwagę, lub są w niebezpieczeństwie. Kiedy czegoś chcą, wydadzą z siebie miauczenie. Nie są tak głośne, jak inne rasy kotów, ale są znane z wydawania szerokiej gamy dźwięków wokalnych. Są doskonałymi wspinaczami i lubią podziwiać świat z wysokości.

Szkocki zwisłouchy zazwyczaj przywiązuje się do jednej konkretnej osoby w domu. Nie oznacza to, że nie pozwolą reszcie domowników na pieszczoty i przytulanie ich, ale zazwyczaj szybko staje się jasne, kto jest ich wybrankiem – podobnie jak w przypadku posiadania psa!

Szkocki zwisłouchy – długość życia

Szkockie zwisłouche żyją średnio 9-12 lat. Troskliwa opieka dostosowana do ich potrzeb, z pewnością pozwoli cieszyć nam się wspólnym życiem dłużej.

Szkocki zwisłouchy – zdrowie

Kot tej rasy posiadają mutację genetyczną, która wpływa na rozwój chrząstki. Najbardziej widocznym zewnętrznym tego przejawem jest pofałdowanie chrząstki ucha, przez co uszy wyginają się do przodu, nadając kotu charakterystyczny wygląd. Niestety, defekt genetyczny, który powoduje nieprawidłowości w uchu, powoduje również poważne nieprawidłowości w chrząstce kości – u wszystkich kotów z zagiętymi uszami wystąpi wadliwy rozwój kości i poważne nieprawidłowości kości i chrząstki. Jest to schorzenie znane jako osteochondrodysplazja, czyli zaburzenie rozwoju kości i chrząstek. Te nieprawidłowości kości i chrząstek prowadzą do ciężkiego i bolesnego zapalenia stawów. Wszystkie koty tej rasy cierpią na bolesną chorobę zwyrodnieniową stawów o różnym stopniu nasilenia, która obejmuje ogon, stawy skokowe i kolanowych. Możemy zauważyć wówczas niechęć do poruszania się, nieprawidłową postawę i chód, kulawiznę i krótkie, zniekształcone kończyny. Uważa się, że kontynuowanie hodowli kotów z mutacją genetyczną, o której wiadomo, że powoduje znaczącą bolesną chorobę, jest nieetyczne – przesłanką do hodowli tych kotów była wyłącznie ludzka przyjemność, ponieważ niektórzy uważają, że złożone uszy wyglądają atrakcyjnie. Jest to nienaturalny wygląd dla kota, a podstawowy defekt genetyczny ma daleko idące i poważne konsekwencje dla zdrowia kota.

Do chorób dziedzicznych, na które narażony jest nasz zwisłouchy kompan, należą także kardiomiopatia przerostowa i wielotorbielowatość nerek. Podwójne futro świetnie sprawuje swoją funkcję zimą, jednak latem często jest przyczyną przegrzania.  Zadbajmy o zapewnienie naszemu przyjacielowi chłodnego schronienia w upalne dni, a unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji.

Szkocki zwisłouchy – pielęgnacja

Szkockie zwisłouche mają gęste futro, które wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec powstawaniu kul włosowych.

Co kilka tygodni przycinaj kotu paznokcie i zapewnij mu miejsce do drapania. Dbaj o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby kota co najmniej raz w tygodniu. Zwróć uwagę na uszy swojego pupila i sprawdzaj je co tydzień pod kątem jakichkolwiek oznak podrażnienia, roztoczy lub infekcji. Fałdowanie uszu może sprawić, że koty te są nieco bardziej podatne na infekcje ze względu na zmniejszony przepływ powietrza.

Szkocki zwisłouchy – żywienie

Utrzymywanie kota w zdrowej wadze może zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości zapalenia stawów, na które narażone są zwisłouche. Dodatkowo, niektóre karmy dla kotów zawierają składniki odżywcze, wspomagające funkcjonowanie stawów.

Jak każda inna rasa, kocięta rasy szkocki zwisłouchy mają specyficzne potrzeby żywieniowe, które wspomagają ich wzrost i rozwój. Postaw na zbilansowaną karmę dla kociąt, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Szkocki zwisłouchy – szkolenie i wychowanie

Koty te są umiarkowanie aktywne. Lubią przebywać w pobliżu swoich ludzi i bawić się zabawkami. Zapewnij kotu miejsce do wspinania się i obserwowania pokoju. Podczas pieszczot lub zabawy z kotem obchodź się delikatnie z jego ogonem. Przedstawiciele tej rasy mają zazwyczaj sztywne ogony, których zginanie lub ciągnięcie może być bolesne.

Szkocki zwisłouchy – kocięta i hodowla

Szkocki zwisłouchy nigdy nie powinien być hodowany z innym przedstawicielem tej samej rasy, ponieważ ich potomstwo będzie cierpiało na poważne deformacje genetyczne. Zamiast tego krzyżuje się je z rasami o prostych uszach, takimi jak brytyjski kot krótkowłosy. Przy wyborze hodowli warto zwrócić uwagę na to, czy jest zarejestrowana i w jakich warunkach żyją zwierzęta. Decydujmy się na zakup pupila jedynie ze sprawdzonej hodowli, gdyż w innym wypadku przyczyniamy się do wspierania krzywdy wobec zwierząt i nieuczciwych procedur, a pozyskany w ten sposób kot może być narażony na poważne choroby, które nierzadko ukazują się dopiero po pewnym czasie.

Szkocki zwisłouchy – cena

Cena kota szkockiego zwisłouchego z hodowli waha się od 2000 do 3500 zł.

Szkocki zwisłouchy – historia rasy, ciekawostki:

Szkocki zwisłouchy pojawił się jako spontaniczna mutacja u kotów hodowlanych w Szkocji. Rasa ta powstała w wyniku krzyżówki z kotami brytyjskimi krótkowłosymi i domowymi w Szkocji i Anglii.

Anglii. W Ameryce krzyżówką jest amerykański i brytyjski krótkowłosy. Wszystkie koty tej rasy wywodzą się od Susie, pierwszego kota o fałdowym uchu, odkrytego przez założycieli rasy, Williama i Mary Ross. Szkocki zwisłouchy zawdzięcza swoją nazwę unikalnie złożonym uszom powstałych na skutek naturalnej mutacji, która została po raz pierwszy zauważona w Szkocji w latach 60-tych. Podczas gdy niektórzy hodowcy uwielbiali ten wygląd, liczni lekarze weterynarii i sędziowie wystawowi kotów brytyjskich uznali go za niepożądaną deformację, która uniemożliwiałaby kotu samodzielne czyszczenie uszu i wiązała się z problemami z chrząstkami. Kiedy koty o fałdowanych uszach były wciąż ze sobą nielegalnie krzyżowane, pojawiły się deformacje kręgosłupa, tylnych nóg i ogona, dlatego organizacja GCCF postanowiła nie dopuścić do rejestracji. Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA) w USA uznaje i rejestruje szkockiego zwisłouchego. Mioty szkockich zwisłouchych będą miały kocięta z klasycznymi jak i złożonymi uszami. Do około 4 tygodnia życia, nie można powiedzieć, które z nich będzie miało oryginalne uszy, możemy określić to dopiero po ukończeniu przez kociaki 12 tygodnia życia.

Szkocki zwisłouchy – dla kogo?

Szkockie zwisłouche są wspaniałymi zwierzętami domowymi, znane ze swojej czułości, inteligencji i towarzyskości. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, ale nie przeszkadza im bycie jedynym zwierzęciem w domu i zaakceptują wszelkie formy rozpieszczania, jakie możesz im zaoferować.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Terier szkocki – dystyngowany indywidualista
Owczarek szkocki długowłosy – wzorowy pies rodzinny
Chart szkocki – Deerhound
Owczarek szkocki krótkowłosy – charakterystyka i opis rasy
Gordon seter – łagodny pies myśliwski dla aktywnych
Tipsy dla kota – wady i zalety
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *