Na każdy wyjazd z czworonogiem – zarówno krótki jak i długi, należy się odpowiednio przygotować. Przygotowania warto zacząć odpowiednio wcześniej, ponieważ niektóre z nich potrafią zająć nawet parę tygodni.
Podróż i nocleg
Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem lub promem – przed kupieniem biletów upewnij się, że dany przewoźnik dopuszcza przewóz zwierząt. Najbezpieczniejszym sposobem dla psa (i właściciela) na transport autem jest podróż w transporterze lub na specjalnej macie ochronnej z zabudowanymi bokami.
Podczas podróży z psem bardzo ważne są postoje. Optymalnie, powinny być zaplanowane co 2-3 godziny. Podczas postoju poimy psa (jeżeli w transporterze nie ma miski z wodą), karmimy (najlepiej małymi porcjami karmy), umożliwiamy mu załatwienie potrzeb fizjologicznych i wybieganie się. Jeżeli podczas postoju musisz opuścić pojazd na dłuższy czas, pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa samego w samochodzie- zwłaszcza w upalne dni.
Wybierając miejsce na nocleg, dobrze jest upewnić się, że w danym obiekcie możliwe jest trzymanie zwierząt. Warto również dowiedzieć się, czy na danym obszarze występują plaże, kąpieliska lub wybiegi na których mogą przebywać psy.
Zadbaj o komfort psa
Upewnij się, że masz zapakowaną odpowiednią ilość karmy dla swojego pupila. Nagła zmiana diety może skutkować biegunką (dodatkowo potęgowaną stresem podczas podróży), dlatego zabrany pokarm powinien być taki sam, jaki pies jada każdego dnia. Nocując poza domem dobrze jest zabrać ze sobą legowisko, albo kocyk, do którego pies jest przyzwyczajony – tym sposobem pies będzie mniej zestresowany zmianą otoczenia.
Nie zapomnij o zabraniu ze sobą przysmaków i ulubionych zabawek swojego psa. Dzięki nim wyjazd będzie przyjemniejszy dla pupila, a gryzaki/ piłeczki mogą zapobiec jego nudzie lub frustracji.
Zadbaj, aby zwierzę miało stały dostęp do wody – szczególnie podczas pobytu w gorących krajach. Na czas upałów przydatne są miski z wkładem chłodzącym. Po schłodzeniu w lodówce, wkład termiczny umożliwi psu napicie się zimniejszej wody. Wygodne w transporcie są składane, silikonowe miski podróżne, ponieważ po złożeniu zajmują mało miejsca.
Podczas urlopu, wspólne spacery są doskonałym pomysłem na spędzenie czasu ze swoim psem. Należy jednak pamiętać, że gorące dni niosą ze sobą ryzyko poparzenia opuszek łap. Podczas upałów, dobrze jest wychodzić na spacery wczesnym rankiem i późnym wieczorem – kiedy temperatura jest najniższa. Aby stwierdzić, czy temperatura nawierzchni jest odpowiednia, wystarczy przyłożyć do niej dłoń na 5-7 sekund. Jeżeli nie parzy, powinna być odpowiednia na spacer. Dobrym zabezpieczeniem łap przed wysokimi temperaturami są specjalne buty ochronne dla psów.
Zdrowie psa
Jeżeli pies przyjmuje stałe leki, upewnij się że ich zapas wystarczy na cały wyjazd. Podczas odwiedzania nowych miejsc – zwłaszcza lasów, warto upewnić się że pupil jest zabezpieczony odpowiednimi preparatami przed pasożytami zewnętrznymi.
Jeżeli pies jest niespokojny podczas podróży, środki działające uspokajająco powinny zwiększyć jego komfort. Lekarz weterynarii może przypisać zwierzęciu leki uspokajające lub ziołowe preparaty – należy je jednak zacząć podawać na kilka dni, a czasem kilka tygodni przed podróżą. Jeżeli pies wymiotuje podczas podróży, weterynarz może również zalecić podawanie odpowiednich tabletek przeciwwymiotnych.
Aby być przygotowanym na każde sytuacje, warto wziąć ze sobą dostępną w handlu apteczkę pierwszej pomocy dla psa. Standardowa zawartość takiej apteczki to: sterylne opatrunki, plastry, środki do dezynfekcji ran, antybiotyk w maści, pęseta przeciw kleszczom, folia termiczna i weterynaryjne leki przeciwbólowe.
Niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na wakacje z psem, warto zapoznać się z lokalizacją najbliższych gabinetów weterynaryjnych. Oprócz tego, dobrze jest mieć ze sobą aktualną książeczkę zdrowia psa i spis ostatnio przyjmowanych przez niego leków. Obie z tych rzeczy będą bardzo pomocne w razie potrzeby wizyty u weterynarza.
Wakacje nad wodą
Czas spędzony na plaży może być świetną zabawą dla naszego pupila. W celu zapewnienia zwierzęciu mile spędzonego czasu, podczas wakacji z psem nad morzem warto jest pamiętać o kilku kwestiach. Podczas biegania i zabaw na plaży łatwo może dojść do przegrzania psa. Aby temu zapobiec, należy zapewnić mu stały dostęp do cienia (np. pod parasolem) i chłodnej, czystej wody. Po tarzaniu się i kopaniu w piasku dobrze jest sprawdzić, czy piasek nie dostał się do oczu i uszu.
Wakacje z psem na Mazurach stają się coraz chętniej wybieraną formą wypoczynku. Podczas wakacji z psem nad jeziorem, długie spacery i zabawy w wodzie mogą sprawić dużo radości zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi. Wybierając się na spacer, zwłaszcza w terenie często uczęszczanym przez turystów, należy uważać na ostre na przedmioty które mogą zranić łapy czworonoga (takie jak śmieci, butelki, ostre patyki). Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia skóry, dobrze jest pilnować, aby pies nie kąpał się w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.
Po pływaniu w morzu lub jeziorze może się zdarzyć, że trzeba psa będzie wykąpać i wyszczotkować. Zwłaszcza w przypadku psów długowłosych, lepiej nie zwlekać z pielęgnacją, ponieważ splątana, zlepiona sierść może szybko tworzyć uporczywe kołtuny. Pomocne będzie zabranie ze sobą szamponu dla psów i szczotki do czesania sierści. Psy należące do ras mających długie, zwisające uszy, jest szczególnie narażona na ich zapalenie. Po każdej kąpieli w zbiorniku wodnym dobrze jest osuszyć zewnętrzną część kanału słuchowego psa gazikiem lub czystym ręcznikiem.
Wakacje w górach
Wakacje z psem w Bieszczadach, Tatrach czy Beskidach są dobrym wyborem dla ras, które wymagają dużo aktywności fizycznej. Na większości szlaków górskich wymagane jest prowadzenie psa na smyczy. Podczas wakacji z psem w górach dobrze się sprawdza pas maszera (zwłaszcza podczas wędrówek na wąskich szlakach) lub linka, czyli cienka i długa smycz.
Zadbaj, aby pies był zabezpieczony przed kleszczami odpowiednimi preparatami weterynaryjnymi – zwłaszcza jeżeli pies lubi biegać wśród krzaków i zarośli. Podczas wycieczki nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu pupila. Zabranie ze sobą świeżej wody i składanej, silikonowej miski dla psa jest dobrym rozwiązaniem podczas długich, górskich wycieczek.
Odpowiednie dokumenty
Planowanie wakacji z psem w Polsce nie wymaga przygotowania specjalnych dokumentów. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy planujemy wakacje z psem za granicą. Należy wtedy zadbać, aby zwierzę posiadało:
- prawidłowo wypełniony psi paszport – jest to dokument umożliwiający przemieszczanie się po terytorium Unii Europejskiej,
- indywidualne oznakowanie (pies musi być odpowiednio wcześniej zaczipowany),
- ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
- odpowiednia profilaktyka przeciwpasożytnicza – w przypadku przemieszczania psa do niektórych państw (np. Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii),
- odpowiedni wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie – to wymaganie jest konieczne w przypadku powrotu do Polski z niektórych państw nie należących do UE (między innymi Egiptu, Turcji, Tunezji, Ukrainy, Serbii, Czarnogóry),
Spełnienie każdego z tych warunków wymaga odpowiednio wczesnego przygotowania.
Paszport UE
Paszport zwierzęcia domowego mogą wyrabiać wyłącznie uprawnieni do tego lekarze weterynarii. Na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej można znaleźć aktualną listę weterynarzy uprawnionych do wystawiania paszportów. Do wyrobienia ważnego dokumentu wymagane jest, aby pies był zaczipowany i miał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Możliwe jest czipowanie i zaszczepienie psa tego samego dnia, ale indywidualne oznakowanie musi być nadane przed podaniem szczepionki, w przeciwnym razie szczepienie może zostać uznane za nieważne. W przypadku psów, które skończyły 3 miesiące i są szczepione po raz pierwszy, szczepionka zostaje uznana za ważną po okresie 3 tygodni od jej podania. Przy odpowiedniej organizacji, możliwe jest wyrobienie paszportu w ciągu jednego dnia – jeżeli pies ma już nadany numer identyfikacyjny i jest odpowiednio wcześniej zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Zarówno raz nadany numer identyfikacyjny, jak i paszport są ważne przez całe życie psa. Wymagane jest tylko, aby w dokumencie było wpisane ważne szczepienie przeciw wściekliźnie i aktualne dane. Koszt wyrobienia paszportu dla psa wynosi około 100 zł.
Badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie (miareczkowanie)
Wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny określa, czy zwierzę rzeczywiście zostało zaszczepione i czy jego organizm jest odporny na tą chorobę. Badanie to jest dodatkowym wymogiem w przypadku powrotu psa do Unii Europejskiej z krajów, które nie są państwami członkowskimi UE.
Krew do badania może być pobrana w większości klinik weterynaryjnych, która następnie jest przesyłana do jedynego ośrodka w kraju, który przeprowadza właściwe badanie – Zakładu Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Przeprowadzenie miareczkowania warto jest zaplanować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania na wyniki może trwać nawet miesiąc. Nie jest to też tanie badanie, ponieważ w większości przypadków wynosi ono około 200 zł.
Raz wyrobione badanie jest aktualne przez całe życie zwierzęcia, w przypadku spełnienia następujących warunków:
- miareczkowanie nie może zostać przeprowadzone wcześniej niż 30 dni od otrzymania szczepionki przeciwko wściekliźnie,
- szczepienia przeciwko wściekliźnie są aktualne i informacje o nich są umieszczone w paszporcie,
- wynik miareczkowania i potwierdzenie wykonania badania muszą być wpisane do paszportu przez weterynarza z kliniki, której była pobierana krew na badanie (wymagane jest, aby poziom przeciwciał wynosił co najmniej 0,5 j.m./ml).
Profilaktyka przeciwpasożytnicza
Wymagana profilaktyka przeciwpasożytnicza dotyczy przede wszystkim ochrony przed tasiemcami. Większość regularnie przeprowadzanych odrobaczeń obejmuje profilaktykę przeciwko tym pasożytom. Leki przeciwpasożytnicze powinny zostać podane w okresie nie wcześniej niż 120 godzin, ale też nie krótszym niż jedna doba przed datą wprowadzenia psa na terytorium państwa, które tego wymaga. Aktualne odrobaczenie powinno zostać potwierdzone przez wpisanie go do paszportu przez lekarza weterynarii.
Zaplanuj czas z psem
Spędzenie wakacji z psem pozwala na połączenie wypoczynku i budowania więzi z pupilem. Niezależnie od miejsca wyjazdu, zadbaj o to, aby urlop ze swoim psem był mile spędzony.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl