Welsh corgi Pembroke – towarzysz Królowej Elżbiety II

Te urocze, krótkonogi pieski od wielu lat towarzyszą Królowej Elżbiecie na Zamku Królewskim. Brytyjska królowa znacznie przyczyniła się do spopularyzowania tej nietuzinkowej rasy. Welsh corgi Pembroke to obecnie psy darzone ogromną sympatią z uwagi na swój pocieszny wygląd i przyjacielski charakter.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Welsh corgi Pembroke – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 30 cm
  • Sierść: prosta, średniej długości
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Waga: do 12 kg

Charakterystyka:

  • Aktywność: 5/5
  • Chęć do zabawy: 5/5
  • Inteligencja: 5/5
  • Łatwość szkolenia: 4/5
  • Terytorialność: 3/5
  • Linienie: 5/5
  • Kontakty z innymi psami: 4/5
  • Kontakty z kotami: 4/5
  • Kontakty z dziećmi: 5/5

Welsh corgi Pembroke – wzorzec rasy

Corgi to sympatyczne psy o charakterystycznym, krępym wyglądzie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów sprawiają wrażenie silnych i energicznych. Zgodnie z klasyfikacją FCI należą do sekcji psów pasterskich i tak też została określona ich użytkowość. Typowe cechy przedstawiciela rasy Welsh corgi Pembroke:

  • Lisia głowa o czujnym i inteligentnym wyrazie
  • Szeroka czaszka spłaszczona między uszami
  • Umiarkowanie zaznaczony stop
  • Długość kufy w stosunku do czaszki wynosi 3:5
  • Lekko spiczasta kufa
  • Czarny nos
  • Okrągłe oczy średniej wielkości w kolorze brązowym
  • Stojące uszy średniej wielkości z lekko zaokrąglonymi końcami
  • Średniej długości szyja
  • Krótkie kończyny o mocnym kośćcu
  • Owalne, zwarte łapy z dobrze wysklepionymi palcami
  • Krótkie i mocne pazury
  • Średniej długości tułów lekko zwężający się ku tyłowi
  • Prosty grzbiet
  • Szeroka i głęboka klatka piersiowa
  • Krótki ogon

Średniej długości sierść corgi jest idealnie prosta i posiada gęsty podszerstek. Szata nie może być zbyt miękka, kędzierzawa lub za szorstka. Dopuszczalne odcienie umaszczenia to jednolicie ruda, śniada, płowa lub czarna podpalana. Dopuszczalne są białe znaczenia na łapach, piersi, szyi oraz niewielka ilość bieli na głowie i okolicy pyska.

Welsh corgi Pembroke – charakter

Z natury są to psy bardzo śmiałe i przyjacielskie, które zawsze z sympatią podchodzą do każdego napotkanego człowieka. Są to psy energiczne i żywe, dlatego uwielbiają zabawę z człowiekiem i potrzebują dużej uwagi. Aby zaspokoić potrzebę ruchu wymagają kilku energicznych spacerów w ciągu dnia. Welsh corgi Pembroke nie znoszą samotności i potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Samotne szybko się nudzą i tracą pewność siebie, co skutkować może niszczeniem przedmiotów oraz uciążliwym szczekaniem. Dobrze zsocjalizowany pies o zrównoważonym charakterze nie powinien przejawiać ani śladu agresji wobec innych zwierząt. Corgi są bardzo lojalne i zdyscyplinowane, dzięki czemu z powodzeniem startują w zawodach posłuszeństwa osiągając wysokie wyniki. Jako dawne psy pasterskie mogą wykazywać tendencję do podszczypywania członków rodziny, ale jest to cecha którą można zwalczyć.

Welsh corgi Pembroke – długość życia

Średnia długość życia psa rasy Welsh corgi Pembroke wynosi 12-15 lat. Aby twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem jak najdłużej należy zdecydować się na zakup z hodowli zrzeszonej w ZKWP, która dzięki dobrej praktyce hodowlanej dba o przekazanie szczenięciom najlepszych genów. Żywienie dobrej jakości karmą, codzienna aktywność fizyczna oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej to klucz do dobrego zdrowia twojego psa. Warto zadbać o regularne szczepienia, odrobaczenia, badania krwi czy inne zabiegi profilaktyczne, które mają na celu zabezpieczenie corgi przed zachorowaniem na groźne choroby. W naszym klimacie przez cały rok zagrożeniem dla twojego psa są także kleszcze, które mogą wywołać np. śmiertelną babeszjozę. Odpowiedzialny opiekuj powinien zadbać o całoroczne zabezpieczenie psa przed tymi pasożytami za pomocą specjalnych preparatów w postaci tabletek, kropli lub obroży.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Welsh corgi Pembroke – zdrowie

Kupując psa rasy corgi należy zwrócić szczególną uwagę na długość jego ogona. Naturalnie krótki ogon to cecha pożądana przez hodowców, ale jest to także cecha predysponująca niektóre osobniki do wystąpienia wad kręgosłupa lub zarośnięcia odbytu. Aby uniknąć tych wrodzonych schorzeń, hodowcy powinni unikać kojarzenia ze sobą dwóch psów o krótkich ogonach, aby nie doprowadzić do utrwalenia genów odpowiedzialnych za powyższe wady.

Inne schorzenia, do których predysponowane są Welsh corgi Pembroke:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wada dziedziczna prowadząca do zapalenia i zwyrodnienia stawów. Objawia się bolesną kulawizną.
  • Choroba von Willebranda typu 1 – łagodna skaza krwotoczna, na którą cierpi około 6% psów tej rasy, ale według badań szacuje się, że nawet 37% psów jest jej nosicielem mimo, że same nie wykazują objawów choroby.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki prowadzi do jej zwichnięcia, kulawizny oraz zwyrodnienia stawu kolanowego.
  • Przetrwałe błony źreniczne – pozostałości po płodowych strukturach, które ograniczają zdolność widzenia. Wadę stwierdza się u 19% Welsh corgi Pembroke, a ryzyko jej wystąpienia jest u nich ponad 9 razy większe niż u innych ras.
  • Dysplazja siatkówki – wada stwierdzana u 5% psów tej rasy.
  • Niedoczynność tarczycy – choroba autoimmunologiczna wywołana obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom tarczycy.

Należy oczywiście pamiętać, że nie są to jedyne choroby, na które zachorować może Welsh corgi Pembroke. Każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. Im szybciej zdiagnozowana zostanie choroba tym większe szanse na jej wyleczenie.

Welsh corgi Pembroke – pielęgnacja

Welsh corgi Pembroke – pielęgnacja

Sierść corgi z uwagi na obecność gęstego podszerstka wymaga regularnej pielęgnacji. Psy tej rasy dość obficie linieją nawet przez cały rok, co wymusza konieczność częstego szczotkowania, najlepiej co drugi dzień. Należy unikać częstych kąpieli psa, na co dzień w zupełności wystarczy przetarcie sierści zwilżoną szmatką. Jeśli jednak twój pies wytarzał się w błocie lub wyjątkowo aromatycznym znalezisku, należy wykąpać go z użyciem letniej wody i specjalnego, hipoalergicznego szamponu przeznaczonego dla psów. Przed kąpielą należy dokładnie wyczesać psa. Z uwagi na dość długą sierść corgi, szampon należy dokładnie wetrzeć aż do samej skóry, a następnie dokładnie go spłukać. Resztki preparatu mogą wywołać podrażnienie skóry, co objawiać się będzie zaczerwienieniem i świądem. Zbyt częste kąpiele wypłukują naturalną warstwę lipidową skóry i pożądane drobnoustroje, które zapewniają miejscową odporność psa. Skutkować to może bakteryjnym lub grzybicznym zapaleniem skóry.

Regularnie należy kontrolować czystość uszu oraz długość pazurów. Stan zapalny przewodu słuchowego powoduje zaczerwienienie, brzydki zapach oraz intensywne swędzenie. W tym przypadku nie obędzie się bez wizyty u lekarza weterynarii. Pazury zazwyczaj ścierają się równomiernie podczas codziennych spacerów, zdarza się jednak, że mogą urosnąć zbyt długie i drażnić opuszkę. Aby nie dopuścić do takiego stanu, jeżeli pazury nie ścierają się same, należy przycinać je za pomocą specjalnych cążek.

Wskazane jest także regularne szczotkowanie zębów corgi co najmniej 2 razy w tygodniu. Za pomocą specjalnej pasty dla psów i szczoteczki z miękkim włosiem właściciel mechanicznie usuwa nagromadzoną na zębach psa płytkę bakteryjną. Nieusuwana z czasem prowadzi do powstania kamienia nazębnego i bolesnego stanu zapalnego. Jeśli na zębach utworzy się już mineralna warstwa kamienia, a z pyska wydobywa się nieprzyjemny zapach – to stan, z którym właściciel nie poradzi sobie samodzielnie. Tylko lekarz weterynarii będzie w stanie dokładnie wyczyścić jamę ustną podczas zabiegu sanacji wykonywanym w znieczuleniu. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Welsh corgi Pembroke – żywienie

Psy rasy Welsh corgi Pembroke to ogromne łakomczuchy, które mają skłonność do tycia. Z tego względu należy dokładnie przestrzegać, aby nie podawać psu większej ilości karmy niż zalecana dawka pokarmowa. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na skład podawanej psu karmy. Powinna ona pokrywać zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Najlepsze są karmy o przejrzystym składzie, w którym na pierwszym miejscu znajduje się mięso lub podroby pochodzenia zwierzęcego. Karmienie psa zbyt często lub zbyt dużymi porcjami przy jednocześnie małej aktywności fizycznej szybko doprowadzi do przybierania na wadze. Otyłość to groźna choroba, która wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i przyczynia się do znacznego pogorszenia zdrowia zwierzęcia.

Welsh corgi Pembroke – szkolenie i wychowanie

Z uwagi na swoją ogromną energię i dużą siłę charakteru, Welsh corgi Pembroke z początku mogą sprawiać problemy podczas szkolenia. Dzięki regularnym treningom posłuszeństwa szybko staną się jednak idealnymi kompanami człowieka. Corgi są bardzo pojętnymi uczniami – uczą się szybko i mają bardzo dobrą pamięć. Z tego względu mogą też szybko utrwalić niepożądane nawyki, z czego powinien zdawać sobie początkujący właściciel. Aby trening przynosił jak najlepsze efekty, należy zadbać o odpowiednie zmęczenie psa podczas codziennych spacerów. Niewybiegany pies z niespożytkowaną energią nie będzie w stanie skupić się na treningu. Właściciel powinien zadbać także o odpowiednie nagradzanie psa za dobrze wykonane zadanie – chwila zabawy ulubioną piłką czy pyszny smaczek nadadzą się w tym celu idealnie.

Welsh corgi Pembroke – szczeniaki i hodowla

Szczenięta Welsh corgi Pembroke są niezwykle pocieszne, ale przez swoje niewielkie rozmiary są bardzo wrażliwe na wszelkie urazy. Nowy właściciel powinien obchodzić się z nimi niezwykle delikatnie, aby nie narazić psa na niepotrzebny ból i stres. Bardzo ważne jest, aby opiekun dokładnie przestrzegał zaplanowanego przez lekarza weterynarii kalendarza szczepień ochronnych, które zabezpieczą młodego corgi przed groźnymi dla jego zdrowia chorobami. Do ukończenia pełnego cyklu szczepień niewskazane jest wyprowadzanie psa na spacery, ponieważ może on łatwo zarazić się od obcego psa. Okres szczenięcy jest jednocześnie bardzo ważny dla socjalizacji młodego corgiego. W większych miastach działają psie przedszkola, które w bezpiecznych warunkach umożliwiają kontakty szczeniąt różnych ras.

Należy bardzo ostrożnie wybrać hodowlę, z której zdecydujesz się na zakup szczenięcia Welsh corgi Pembroke. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wizyta w hodowli, aby na własne oczy upewnić się w jakich warunkach trzymane są w niej zwierzęta. Pomieszczenia powinny być czyste i ciepłe, a zwierzęta zadbane i dobrze odżywione. Powyższe warunki spełniają hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym. Zakup szczenięcia od osoby prywatnej, która prowadzi pseudohodowlę, może wiązać się z nabyciem niezaszczepionego i zarobaczonego psa, który może być nawet obciążony groźnymi wadami dziedzicznymi. Na pewno cena zakupu takiego psa będzie o wiele niższa niż z renomowanej hodowli, ale czy warto pielęgnować cierpienie zwierząt dla zaoszczędzenia pieniędzy? Niejednokrotnie zdarza się, że koszty leczenia takiego szczenięcia są wielokrotnie wyższe niż zaoszczędzona kwota.

Welsh corgi Pembroke – cena

Cena zakupu szczenięcia rasy Wesh corgi Pembroke z renomowanej hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi około 7 000 złotych. Szczenięta powinny posiadać książeczkę zdrowia oraz metrykę urodzenia. Im większe są osiągnięcia konkursowe rodziców tym większa będzie cena zakupu szczenięcia z danego miotu.

Welsh corgi Pembroke – historia rasy, ciekawostki

  • Susan to pierwszy pies rasy Welsh corgi Pembroke, który pojawił się na dworze Windsor. Królowa Elżbieta otrzymała tę suczkę z okazji swoich 18 urodzin. Susan towarzyszyła królowej przez kolejnych 15 lat i zapoczątkowała jej miłość do psów tej rasy. Do dnia dzisiejszego w pałacu mieszkało około 30 psów tej rasy z 14 pokoleń. 2 z nich wystąpiły nawet w filmie o przygodach Jamesa Bonda.
  • Psy tej rasy dawniej wykorzystywane były do zaganiania owiec, bydła i koni. Dzięki swojemu niskiemu wzrostowi unikały kopniaków od zwierząt gospodarskich i świetnie sprawdzały się z roli psów pasterskich.
  • Słowo „corgi” wywodzi się z języka staroceltyckiego i oznacza dosłownie małego psa.

Welsh corgi Pembroke – dla kogo?

Te pocieszne pieski z wielkim charakterem są idealne nie tylko dla miłośników rasy, ale także jako uzupełnienie każdej rodziny. Są bardzo przyjaźnie nastawione do innych zwierząt oraz uwielbiają towarzystwo ludzi, dlatego dobrze będą dogadywały się także z dziećmi. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary mogą mieszkać nawet w mieszkaniu o skromnym metrażu. Idealny właściciel powinien być w stanie poświęcić psu w ciągu dnia duża ilość uwagi oraz zapewnić mu kilka energicznych spacerów.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Psy pasterskie i stróżujące – rasy według klasyfikacji FCI
Owczarki – rasy i rodzaje owczarków
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Psy z niebieskimi oczami – lista ras
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *