Wiek kota na ludzkie – tabela oraz kalkulator. Jak określić wiek kota?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy Twój kot jest jeszcze młody, czy może przechodzi kryzys wieku średniego. Nie musisz zastanawiać się dłużej. Nasz artykuł pozwoli Ci zdobyć wszystkie potrzebne informacje, aby wiedzieć jak liczyć wiek kota i jak przeliczyć kocie lata na ludzkie.

Prawdopodobnie słyszałeś powiedzenie, że jeden rok życia kota równa się siedmiu latom ludzkim. Jest to jednak mit, w który wielu z nas uwierzyło. Dlaczego? Ogólnie uważa się, że kalkulacja „od jednego roku do siedmiu lat” dla lat kota i psa została stworzona, aby po prostu wykazać, że nasze zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż my.

Ranking najlepszych karm dla kota – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Jak obliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Jeśli zatem spytasz – „Jaki wiek ma mój kot na ludzkie?” – kalkulacja jest dość prosta. W porównaniu z psami, które mają większe zróżnicowanie w zależności od wielkości i rasy, metoda obliczania wieku kota jest dość standardowa. Jak się liczy wiek kota? Według American Animal Hospital Association (AAHA):

  • Pierwszy rok życia kota to około 15 lat ludzkich.
  • Drugi rok życia kota to dodatkowe dziewięć lat.
  • Po drugim roku życia kota każdy kolejny rok to około cztery lata ludzkie

Poniższa tabela pozwoli ci zrozumieć jak przeliczać lata kocie na ludzkie.

Etap życia Wiek kota Wiek kota na ludzkie
Kociak 0 – 1 lat 1 15
Dorosły 2 – 10 lat 2 25
3 29
4 33
5 37
6 41
7 45
8 49
9 53
10 57
Senior 11 + lat 11 61
12 65
13 69
14 73
15 77
16 81
17 85
18 89
19 93
20 97

Możesz także znaleźć w internecie specjalny kalkulator, który pozwoli ci przeliczyć kocie lata na ludzkie. Należy jednak pamiętać, że każdy przelicznik lat kocich na lata ludzkie, jest umowny i powinien być traktowany z dość dużym dystansem.  

Jak koty się starzeją?

Jak widać w tabeli powszechny stosunek 1:7 jest bardzo mylący – koty starzeją się znacznie szybciej w pierwszych dwóch latach życia, a następnie proces starzenia się spowalnia i postępuje bardziej równomiernie.

Jak określić wiek kota w stosunku do wieku człowieka?

Wytyczne, które pozwalają obliczyć koci wiek, opierają się na zmianach fizycznych i behawioralnych zachodzących na różnych etapach życia kota. Te etapy są następnie dopasowywane do etapów życia człowieka. Oczywiście, podobnie jak w przypadku ludzi, będą pewne indywidualne różnice w sposobie starzenia się każdego  kota.

Kontroluj proces starzenia się Twojego zwierzaka

Oczywiście wszyscy chcemy, aby nasze zwierzęta żyły wiecznie. Na wiek kota wpływają różne czynniki np. kwestie  dziedziczne. Nie masz niestety wpływu na dziedziczność, ale masz możliwość kontrolowania innych czynników, które mają wpływ na proces starzenia się Twojego kota. Istnieją bowiem proste metody, które możesz zastosować, aby pomóc swojemu kotu zachować długie i owocne życie. Podobnie jak w przypadku ludzi, dieta i ćwiczenia są dużą częścią długowieczności Twojego kota. Są to również dwa z niewielu aspektów, nad którymi masz kontrolę. Karmienie kota wysokiej jakości, zbilansowaną dietą pomoże mu zachować zdrowie i szczęście na każdym etapie jego życia. Pamiętaj, że wraz z wiekiem koty zmieniają się ich potrzeby żywieniowe.  Jeśli masz małego kociaka, możesz zwrócić uwagę na kluczowe etapy rozwoju w pierwszych ośmiu tygodniach. Twój kociak urodzi się z zamkniętymi oczami i założonymi uszami, a jego waga będzie wynosić od 90 do 100 gramów. Około trzeciego dnia możesz spodziewać się odpadnięcia pępowiny. Po siedmiu dniach waga powinna się podwoić. Upewnij się, że w drugim tygodniu oczy Twojego kociaka się otworzą i zaczną formować zęby. W trzecim tygodniu uszy stają się spiczaste i kilka kociąt zacznie eksplorować otoczenie. W czwartym tygodniu możesz spodziewać się większej liczby zębów i lepszego słuchu. W tygodniu od piątego do ósmego możesz spodziewać się, że kociak w pełni zobaczy, spróbuje jeść pokarmy stałe oraz zmieni kolor oczu i aktywność.  Jeśli jednak masz starszego kota, możesz zapewnić mu specjalne potrzeby, wykonując cotygodniowe ćwiczenia fizyczne, codziennie szczotkując włosy i zęby oraz karmiąc go odpowiednim odżywianiem. Koty w każdym wieku powinny być ściśle monitorowane, jeśli chodzi o rozwój, jedzenie i szczepienia.

Ranking najlepszych karm dla kota – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Czy koty żyjące w domu i na zewnątrz starzeją się w ten sam sposób?

Czy koty żyjące w domu i na zewnątrz starzeją się w ten sam sposób?

Ważnym czynnikiem, który może odgrywać rolę w tym, jak koty się starzeją, jest to, czy są kotami żyjącymi w domu, czy na zewnątrz. Według AAHA koty, które nie wychodzą na dwór są mniej narażone na urazy i na niektóre choroby zakaźne, co może skutkować ich dłuższym życiem. Z drugiej strony koty niewychodzące mogą być bardziej narażone na różne choroby ze względu na ograniczenia środowiskowe. W przypadku kotów przebywających na zewnątrz sytuacja jest odwrotna.  Ostatecznie to od każdego kociego opiekuna zależy decyzja, która z tych opcji stylu życia najlepiej pasuje do jego kota. Warto jednak zauważyć, że ta decyzja może przyczynić się do szybkości starzenia się kota.

Jakie są oznaki, że twój kot już się postarzał?

Istnieją pewne fizyczne wskaźniki, które mogą pomóc Ci zorientować się w jakim wieku jest Twój pupil, szczególnie jeśli zbliża się do wieku seniorskiego.

  • Zęby: żółte plamy i kamień nazębny, braki w uzębieniu
  • Sierść: Siwiejąca, a także grubsza sierść w porównaniu do młodych kotów
  • Oczy: zmętnienie, łzawienie i pojawiająca się wydzielina
  • Poziom aktywności: Mniejsza aktywność, utrata masy ciała lub mięśni (stają się kościste), częściej występuje również zapalenie stawów
  • Zmiany behawioralne: Więcej miauczenia, więcej wędrówek, zwiększony poziom niepokoju, splątanie lub dezorientacja Jeśli nie masz pewności, ile lat ma Twój kot, zawsze możesz zwrócić się do lekarza weterynarii po pomoc. Twój weterynarz będzie na podstawie różnych oznak fizycznych i behawioralnych oszacować wiek Twojego kota.

Dlaczego zrozumienie wieku kota jest takie ważne?

Wiedza o tym, na jakim etapie życia jest twój pupil pozwoli ci opiekować się nim najlepiej jak tylko możesz. Kiedy Twój kot wejdzie w wiek od 7 do 10 lat – powinieneś zacząć uważniej obserwować swojego kota pod kątem oznak starzenia. Pamiętaj, że starsze koty są bardziej podatne na choroby, takie jak rak, zapalenie stawów oraz choroby serca, nerek czy wątroby. Pomaganie kotu w utrzymaniu zdrowej diety, prawidłowej wagi i zabieranie go na regularne wizyty u weterynarza daje mu najlepszą możliwą szansę na długie i zdrowe życie!

Ranking najlepszych karm dla kota – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?
Tipsy dla kota – wady i zalety
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *