Wyżeł fryzyjski – charakterystyka i opis rasy

Gdy decydujemy się na zakup lub adopcję psa, musimy dokładnie przeanalizować i ocenić, czy jesteśmy w stanie zapewnić przyszłemu członkowi rodziny odpowiednią dawkę ruchu i ogólną opiekę, która nierzadko powiązana jest z wysokimi kosztami. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, dysponujemy sporym zapasem czasu, który chętnie poświecimy psu możemy rozważyć zakup wyżła fryzyjskiego.

Wyżeł fryzyjski to bardzo ciekawa, rzadka rasa należąca do grupy wyżłów i seterów. Jej inna nazwa to stabijhoun, co oznacza  „stój przy mnie” i „pies”. Wywodzi się z Fryzji – prowincji na północy Holandii. W Polsce nie są popularnymi psami, pomimo że prezentują się bardzo dostojnie i mają sympatyczny charakter.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Wyżeł fryzyjski – wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Holandia
  • Rozmiar: samce 50 – 53 cm, samice 48 – 50 cm
  • Waga: samce 22 – 27 kg, samice 18 -23 kg
  • Sierść: średniej długości, z wodoodpornym podszerstkiem
  • Maść: czarna, czekoladowa, ruda, mogą być obecne białe znaczenia lub nakrapianie
  • Długość życia: 12 – 14 lat
  • Charakter: inteligentny , uczuciowy, niezależny, czujny

Wyżeł fryzyjski – wzorzec rasy

Jak wygląda wyżeł fryzyjski? Jest  to pies o mocnej budowie, dobrze umięśniony, z głęboką klatką piersiową. Długość ciała nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Głowa proporcjonalna do reszty sylwetki, szersza niż dłuższa. Uszy powinny być umiarkowanie długie, końcówka ucha powinna sięgać kącika warg. Szyja krótka, okrągła w przekroju.

Wyżeł fryzyjski – charakter

Stabijhun ma mocny instynkt stróża, ponieważ w przeszłości był używany do pilnowania posesji przed myszami i szczurami. Jest psem uczuciowym, przyjaznym, ale bywa również niezależny, co trzeba brać pod uwagę przy jego szkoleniu – niezbędna będzie cierpliwość i konsekwencja podczas uczenia go zasad i komend. Do nowych osób pod chodzą z rezerwą, jednak nie ze strachem. Są z natury łagodne, więc nie powinno być z nimi problemu w rodzinie, w której są dzieci. Należy jednak pamiętać, że pies to nie jest zabawka dla dziecka. Szarpanie za ogon, uszy czy sierść i inne metody dokuczania psu mogą spowodować, że straci cierpliwość – i to nie będzie jego wina. Wyżeł fryzyjski i dzieci powinny być zawsze pod nadzorem dorosłego.

Wyżeł fryzyjski – długość życia

Psy te żyją średnio 12 – 14 lat.

Wyżeł fryzyjski – zdrowie

Psy te cieszą się dobrym zdrowiem, mogą czasami zdarzać się przypadki dysplazji stawów biodrowych.

Wyżeł fryzyjski – pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest skomplikowana, wymaga jednak poświecenia większej uwagi niż w przypadku psów krótkowłosych. Wyżeł fryzyjski to rasa o średniej długości włosie. Gęstsza szata na klatce piersiowej, szyi, portkach i ogonie wymaga starannego wyczesywania przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia należy czesać psa każdego dnia. Oprócz dbania o szatę psa, powinniśmy zwracać uwagę na stan pazurów. Zbyt długie powodują dyskomfort  i wadę postawy, a co za tym idzie – problemy ortopedyczne. Powinniśmy je regularnie przycinać. Jeśli nie jesteśmy pewni jak przeprowadzać taki zabieg, możemy bez problemu zgłosić się do lekarza weterynarii, który pokaże w jaki sposób skracać pazury lub po prostu zrobi to za nas. Bardzo ważnym elementem wychowania psa jest przyzwyczajanie go od szczeniaka do drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, dotykania łap, zaglądania do pyska, oczu i uszu. Pies, który dzielnie znosi takie zabiegi w gabinecie mniej się stresuje i w razie poważniejszego przypadku, gdy będzie wymagał leczenia, jego pielęgnacja będzie łatwiejsza.

Kąpiele wyżła fryzyjskiego nie powinny odbywać się zbyt często. Wystarczy wykąpać psa raz lub dwa razy w roku lub gdy oczywiście się ubrudzi. Zbyt częste mycie powoduje zmianę pH skóry psa, przez co  staje się ona podatna na podrażnienia i zapalenia.

Wyżeł fryzyjski – żywienie

Wyżeł fryzyjski – żywienie

Przy doborze karmy należy dokładnie przeanalizować jej skład wyszczególniony z tyłu opakowania. Chcąc prawidłowo żywić psa, powinniśmy unikać takich składników jak zboża czy nabiał w pożywieniu. Są one całkowicie zbędne – są wypełniaczami, które zwiększają objętość karmy, a nawet mogą szkodzić – w zbożu zawarta jest duża ilość węglowodanów, od których pupil może zacząć tyć oraz rozwinąć cukrzycę typu II.  Nabiał może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, które kończą się przeważnie biegunką. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących różnej jakości karmy. Decyzja odnośnie formy karmienia: mokra czy sucha należy do właściciela, jednakże wysokiej jakości karma mokra cechuje się lepszym składem – szczególnie taka z dużą zawartością mięsa mięśniowego. Zbilansowane karmy puszkowe z przewagą podrobów również mogą stanowić satysfakcjonującą opcję, jednakże duża ilość podrobów sprzyja występowaniu rozwolnienia, dlatego należy obserwować, jak czuje się nasz pies po takiej karmie.

Jeżeli właścicielowi zależy na własnoręcznym doborze składników diety dla swojego wyżła fryzyjskiego, może zdecydować się na dietę BARF. Jest to dieta przygotowywana w domu z własnoręcznie dobranych składników takich jak:  surowe mięso, warzywa, owoce i suplementy. Przygotowując taką dietę, opiekun jest pewny co trafia do miski psa oraz z jakiego jest źródła. Ułatwia ona także dietę eliminacyjną w przypadku alergii, jest również bardzo smaczna, dlatego idealnie nada się dla psów niejadków. Należy jednak pamiętać, że taka forma żywienia wymaga bardzo dużej wiedzy i przygotowania ze strony właściciela. Trzeba być przygotowanym na kilka godzin mozolnego wyliczania zawartości składników pokarmowych, procentowego udziału elementów mięsnych oraz odpowiedniej dawki suplementów. Aby mieć pewność, że przygotowywane posiłki są odpowiednio zbilansowane, zachęcam do skorzystania z pomocy psiego dietetyka. BARF nie może być tworzony „na oko”, ponieważ doprowadzi do nadmiarów lub niedoborów składników pokarmowych, a to w konsekwencji odbije się poważnie na zdrowiu psa.

Miesięczny koszt utrzymania wyżła fryzyjskiego wynosi od 180 zł do 400 zł, w zależności jaką formę żywienia wybierze właściciel.

Wyżeł fryzyjski – szkolenie i wychowanie

Wyżeł fryzyjski należy do psów myśliwskich, ma więc silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Należy mieć to na uwadze i do szczeniaka uczyć psa przywołania, aby w krytycznych momentach (jak próba pościgu zwierzyny) właściciel nad nim panował. Są to dość niezależne psy, dlatego podczas szkolenia konieczna będzie cierpliwość i konsekwentność. Ten pies idealnie nada się również do psich sportów, takich jak agility oraz nosework. Nosework wymaga od wyżła fryzyjskiego dużego skupienia podczas pracy węchowej, dlatego jest idealną formą zmęczenia psychicznego. Należy pamiętać, by stosować pozytywne metody szkoleniowe, polegające na nagradzaniu psa za poprawne wykonanie zadania lub zachowanie, które pożądamy. Dzięki temu pies będzie chętnie z nami pracował. Każdy czworonóg jest inny, dlatego ważne jest, by właściciel odkrył idealną „przynętę”, dzięki której pies chętnie będzie pracował. Niektóre psiaki zrobią wszystko za jedzenie, inne wolą zabawkę, a niektórym (z czasem) wystarczy słowna pochwała i głaskanie w nagrodę.

Wyżeł fryzyjski – szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup szczeniaka, należy dokładnie sprawdzić miejsce, z którego nabywamy psa, by określić warunki hodowlane, w jakich zwierzęta przebywają. Prawidłowa legalna hodowla powinna być zrzeszona w FCI – dzięki temu na hodowcę narzucone są pewne regulacje, nakazujące prawidłową opiekę weterynaryjną oraz zakazującą nadmiernego rozmnażania zwierząt, mające na celu zapewnienie dobrobytu zwierząt. Kupując psa taniej,  bez rodowodu lub metryki, wspieramy i napędzamy biznes pseudohodowli, które kosztem zdrowia zwierząt zarabiają na nielegalnej sprzedaży psów. Aby zaoszczędzić, psy z takich miejsc bardzo często nie posiadają podstawowych szczepień i odrobaczeń, a dorosłe osobniki trzymane są w fatalnych warunkach.

Wyżeł fryzyjski – cena

Ile kosztują więc szczeniaki z legalnej hodowli? Cena zaczyna się od 1200 euro. Niestety w Polsce najprawdopodobniej nie występuje jeszcze żadna hodowla wyżłów fryzyjskich. Do zakupu szczeniaka należy więc dodać koszty sprowadzenia go zza granicy. Jeśli nie chcemy wydawać tylu pieniędzy na kupno wymarzonego psa, warto rozglądnąć się w schroniskach i fundacjach, gdzie oddawane są psy w typie rasy do adopcji za darmo.

Wyżeł fryzyjski – historia rasy, ciekawostki

Wyżły fryzyjskie były używane do polowania i pilnowania domostwa przez szczurami i myszami. Ich mniejsze odmiany były znane jako profesjonalni łapacze kretów. Ta umiejętność sprawiła, że rasa ta była popularna wśród biedniejszych mieszkańców wsi, jako że skóry kretów były drogie, ponieważ wykorzystywano je do produkcji podszewek do rękawów i innych przedmiotów.

Jako że zaczęto rozmnażać psy pod kątem wielkości – pożądane były te mniejsze, które sprawdzały się do łapania kretów, w latach 30tych XX większe osobniki były bardzo rzadkie. Na szczęście w niektórych gospodarstwach uchowały się osobniki o pierwotnym wyglądzie i wielkości i w 1942 po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie dwa wyżły fryzyjskie. Ostatnie odnalezione psy tej rasy wpisano do księgi rodowodowej i rozpoczęto planową odbudowę większej odmiany.

Wyżeł fryzyjski – dla kogo?

Wyżeł fryzyjski idealnie nada się do aktywnego domu, w którym będą panowały jasne zasady jak należy postępować z psem. Przyszła rodzina musi dysponować wystarczającą ilością czasu, by poświecić go na pracę i spacery z psem. Pozostawiony sam sobie wyżeł fryzyjski może zacząć z nudów wokalizować lub niszczyć otoczenie. Nie jest to typ kanapowca, jednak gdy zostaną zaspokojone jego potrzeby i spożytkuje swoje pokłady energii na spacerze lub treningu nie pogardzi wylegiwaniem się na kanapie.

Dobrze zaopiekowany pies stanie się wiernym przyjacielem na kolejne lata, dlatego decyzję o nabyciu psa zawsze należy dokładnie przemyśleć. To wspaniałe psy, które w zamian za poświęconą im uwagę im czas odwdzięczą się swoją miłością i wiernością.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – wygląd i opis rasy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?
Wyżeł niemiecki długowłosy – wprawiony myśliwy o szlachetnych rysach
Wyżeł włoski szorstkowłosy – urodzony pies rodzinny oraz aportujący
Wyżeł francuski – braque d’auvergne – pies myśliwski dla początkujących
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *