Wyżeł weimarski – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 57-70 cm
- Sierść krótka lub długa
- Długość życia 10-14 lat
- Waga 25-40 kg
Charakterystyka:
- Aktywność: 5/5
- Chęć do zabawy: 5/5
- Inteligencja: 5/5
- Łatwość szkolenia: 5/5
- Terytorialność: 5/5
- Linienie: 3/5
- Kontakty z innymi psami: 3/5
- Kontakty z kotami: 3/5
- Kontakty z dziećmi: 5/5
Wyżeł weimarski – wzorzec rasy
Patrząc na wyżła weimarskiego, widzimy psa o pięknych kształtach i muskularnej budowie ciała. Rasę zalicza się do grupy wyżłów w typie kontynentalnym. Jest to pies, który podlega próbom pracy. Najważniejsze cechy wyglądu wyżła weimarskiego z rodowodem to:
- wystający ponad żuchwę nos,
- długa kufa,
- grzbiet nosa,
- niezbyt obwisłe fafle,
- silna szczęka i żuchwa,
- muskularne i dobrze zaznaczone policzki,
- oczy w kolorze od jasno do ciemnobrązowego,
- szerokie i stosunkowo długie uszy,
- muskularna szyja,
- dobrze zaznaczony kłąb,
- zwarty i muskularny grzbiet,
- mocny ogon.
Wyżeł Weimarski w ruchu charakteryzuje się swobodą i płynnością.
Wyróżnia się psy krótkowłose mające krótką, ale dłuższą i bardziej gęstą niż u innych ras sierść. Wyżeł może być także długowłosy. U psów długowłosych sierść jest miękka, prosta lub lekko falująca.
Dopuszcza się umaszczenie:
- srebrne,
- sarnie,
- mysioszare oraz wszystkie pośrednie odcienie.
Głowa oraz uszy wyżła weimarskiego są zwykle nieco jaśniejsze. Wzorzec FCI dopuszcza białe znaczenia jedynie na klatce piersiowej i palcach. Brązowe znaczenia są natomiast poważną wadą. Wyżła weimarskiego podczas oceny sędziów kynologicznych ocenia się niżej za takie niepożądane cechy jak np. znaczne anomalie w budowie kończyn, nieprawidłowy i mało swobodny ruch, zbyt duże fafle, spiczasta kufa, czy karpiowaty grzbiet.
Wyżeł weimarski – charakter
Wyżeł weimarski (jak każdy pies) łączy w sobie wspaniałe i trochę trudniejsze cechy. Dorosły pies to świetny towarzysz rodziny, który uwielbia dzieci i przebywanie wśród ludzi. Wyżeł jest inteligentny i łatwy do szkolenia psa.
Wyżły weimarskie to psy myśliwskie. Mogą zatem polować na niektóre małe zwierzęta. Niestety zapobieganie pogoni nie zawsze się sprawdza. Ta rasa nie nadaje się zwykle do życia pod jednym dachem z kotami. Oczywiście zawsze są wyjątki.
Zanim kupisz wyżła, dowiedz się także, jak wygląda czas, który należy z nim spędzać. Musisz być gotowy na to, że zapewnienie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz psychicznej stymulacji psom tej rasy może być dość angażujące. Potrzebują one długich spacerów i sporej ilości zabawy każdego dnia. Brak realizacji naturalnych potrzeb będzie wywoływał frustrację, stres i niepożądane zachowania.
U niektórych wyżłów notuje się lęk separacyjny. Jest to rasa bardzo związana z człowiekiem, dlatego brak uwagi prowadzi u niektórych szczeniąt lub dorosłych psów do niepokoju. Lęk separacyjny występuje, gdy pies odczuwa silny stres podczas nieobecności opiekuna. Może to prowadzić do takich zachowań jak:
- wycie, warczenie, szczekanie,
- rozdzieranie poduszek,
- żucie mebli,
- drapanie drzwi,
- oddawanie w domu moczu i kału
U wyżłów weimarskich warto od najmłodszych lat podejmować działania zapobiegające temu problemowi. Możesz wykorzystywać naturalne środki uspokajające, ale zawsze warto zasięgnąć rady specjalisty.
Wyżeł weimarski – długość życia
Przeciętna długość życia wyżła weimarskiego wynosi 10-14 lat. Psy ras duży i olbrzymich żyją zwykle krócej niż przedstawiciele ras małych i miniaturowych. Chcąc zadbać o komfort psa i wydłużyć długość życia swojego pupila, dbaj o:
- regularne profilaktyczne badania krwi,
- wysokiej jakości zbilansowane posiłki,
- stały dostęp do wody,
- odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz profilaktykę w postaci szczepień i odrobaczeń.
Wyżeł weimarski – zdrowie
Wyżły weimarskie to bardzo aktywne psy. Duża ilość ćwiczeń i zabaw może skutkować:
- przypadkowymi skaleczeniami,
- zadrapaniami,
- zwichnięciach i innymi kontuzjami.
Niektóre wyżły wprost uwielbiają żuć, co czasem powoduje urazy jamy ustnej i dziąseł.
Najpoważniejszym problemem zdrowotnym u tej rasy jest skręt żołądka. Pamiętaj, że jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Zwracaj uwagę, czy Twój pupil nie je zbyt szybko. Może wtedy połknąć dużo powietrza, co zwiększa prawdopodobieństwo rozszerzania i skrętu żołądka. Łapczywe jedzenie warto skonsultować z behawiorystą lub lekarzem weterynarii. Profilaktycznie zastosuj miski spowalniające jedzenie lub lickmaty. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:
- “puste” wymioty,
- ból w okolicy brzucha,
- ślinienie się i problemy z oddychaniem.
Wyżeł weimarski – pielęgnacja
Jak wygląda pielęgnacja wyżła weimarskiego? Jako opiekun staniesz przed kilkoma zadaniami jak:
- skracanie pazurów,
- mycie zębów,
- czyszczenie uszu, czy wyczesywanie sierści.
Pamiętaj, że wszystkich czynności pielęgnacyjnych należy uczyć już szczeniaki. Prawidłowo przeprowadzony trening medyczny i pielęgnacyjny sprawi, że nie będziesz miał żadnych kłopotów, gdy pies będzie dorosły.
Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Psu należy regularnie myć zęby przy użyciu specjalnych past i szczoteczek. Codziennie warto podawać także przysmaki stomatologiczne. Badania donoszą, że ograniczają one odkładanie płytki nazębnej.
Pielęgnacja sierści wyżła weimarskiego zależy od jej długości. Długowłosy pies wymaga więcej uwagi. Utrzymanie lśniącej sierści i zdrowej skóry wymaga regularnego wyczesywania oraz sporadycznych kąpieli z zastosowaniem odżywek dla psów. Na stan psiego włosa pozytywnie wpływa suplementacja kwasami omega-3.
Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!
Zobacz ranking
Wyżeł weimarski – żywienie
Wyżły weimarskie to psy myśliwskie i bardzo aktywne. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć i prawidłowo zbilansować ich żywienie. Do wyboru masz:
- komercyjne karmy suche i mokre,
- dietę domową,
- dietę BARF.
Na rynku zoologicznym dostępne są specjalistyczne karmy skierowane dla psów sportowych i aktywnych. Karmy suche są przede wszystkim wygodne dla opiekuna. Są łatwe w dawkowaniu, przechowywaniu oraz stosowaniu podczas podróży. Karmy mokre zawierają więcej wody i są bardziej smakowite i aromatyczne. Wybierając karmy gotowe, zawsze zwracaj uwagę na skład z etykiety. To ważne, by wybierać produkty zawierające duży procent mięsa. W karmie mogą znaleźć się także warzywa oraz owoce, czy urozmaicenie w postaci ziół. Unikaj niejasnych składów oraz karm, które zawierają sztuczne konserwanty, barwniki czy polepszacze smaku.
Coraz popularniejsza staje się obecnie dieta BARF oraz jej gotowany odpowiednik. Oba sposoby żywienia opierają się głównie na mięsie (surowym lub gotowanym) i podrobach, które uzupełnione są o dodatek warzyw i owoców oraz właściwe suplementy. Decydując się na dietę BARF, skonsultuj się z dietetykiem weterynaryjnym, który pomoże Ci właściwie zbilansować posiłki Twojego psa. Pamiętaj, że zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników ma wpływ na zdrowie szczeniaka i dorosłego psa.
Wyżeł weimarski – szkolenie i wychowanie
Psy tej rasy szybko się uczą, co obejmuje zarówno dobre, jak i złe zachowania. Nie zastanawiaj się długo i zaplanuj zajęcia w psim przedszkolu. Podczas szkolenia psa bądź konsekwentny w swoich metodach, ale zawsze działaj z pozytywnym wzmocnieniem. Wczesna socjalizacja i szkolenie szczeniąt zapewniają, że dorosły wyżeł weimarski będzie dobrze wychowanym towarzyszem.
W sieci natrafisz czasem na hasło: „zmęczony wyżeł weimarski to dobry wyżeł weimarski”. Dlaczego? W naturze tej rasy jest duża aktywność fizyczna. Pies potrzebuje także stymulacji umysłowej. Jako opiekun będziesz musiał stanąć na wysokości zadania. Zainwestuj w:
- zabawki np. piłki,
- lickmatę,
- kongi,
- matę węchową oraz inne przydatne akcesoria, które ułatwią Ci zapewnienie psu rozrywki.
Jedną z naturalnych potrzeb psów jest także gryzienie i żucie. Szczeniaki przejawiają takie zachowania w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. W czasie ząbkowania zapewnij im odpowiednie zabawki oraz bezpieczne gryzaki, które ograniczą zniszczenia w Twoim domu. Na rynku zoologicznym dostępne są także specjalistyczne żele łagodzące ból i dyskomfort towarzyszące wyrzynaniu się zębów u szczeniąt. Zwróć uwagę, że gryzaki dla młodych zwierząt nie powinny być zbyt twarde. Produkty wykonane np. z poroża jelenia będą dobrym wyborem dla zdrowego i dorosłego psa. To świetna nagroda i sposób na wyciszenie i zrelaksowanie pupila.
Wyżeł weimarski – szczeniaki i hodowla
W miocie wyżła weimarskiego najczęściej jest od sześciu do ośmiu szczeniąt. U samic zdarzają się problemy porodowe, ale zazwyczaj nie wymagają rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.
Szczeniaki trafiają do nowych domów po ukończeniu 8 tygodnia życia. Wcześniej zostają odsadzone od matki i w pełni przechodzą na stałą dietę. Jako nowy opiekun musisz wziąć na siebie dalszą socjalizację młodego psa.
Wyżeł weimarski – cena
Ile kosztuje pies tej rasy? Szczeniaki wyżła weimarskiego z hodowli zarejestrowanej w FCI to koszt około 3000- 6000 złotych. Cena jest zależna m.in. od rodziców szczeniaków. Nie oszczędzaj!
Pamiętaj, że renomowane i rzetelne hodowle dbają o to, by rozmnażać jedynie psy zdrowe i o odpowiednim usposobieniu. Wybierając dobrą hodowle, masz pewność, że szczeniaki były prawidłowo żywione, socjalizowane i mają za sobą pierwsze zabiegi profilaktyczne, jak odrobaczenie, czy szczepienie. Nie ma nic za darmo, a dobry hodowca inwestuje w prawidłową opiekę nad każdym miotem.
Nie kuś się na atrakcyjne ceny i oferty sprzedaży psów bez rodowodu. Jeżeli nie zależy Ci na psie z papierami, możesz poszukać zwierząt do adopcji. Takie oferty możesz znaleźć na niektórych grupach lub na stronach fundacji prozwierzęcych. Być może idealny pies dla Ciebie jest tylko w typie rasy i znajdziesz go gotowego do adopcji w schronisku.
Jak wygląda koszt utrzymania dużego psa? Ile kosztuje karma, a ile obroża przeciwpchelna? Miesięczne utrzymanie wynosi około 200-300 zł miesięcznie. Oczywiście jest to zależne od tego, jak będziesz żywił pupila oraz jakie preparaty przeciwpchelne wybierzesz. Koszt będzie wyższy w miesiącach obejmujących szczepienia, czy zakup zabawek.
Wyżeł weimarski – historia rasy, ciekawostki
Wyżeł weimarski to stosunkowo nowa rasa. Pojawiła się bowiem na początku XIX wieku. Wielki Książę Saksonii był zapalonym myśliwym i wyhodował tego psa myśliwskiego. Pierwotnie przeznaczony był on do polowania na grubą zwierzynę, ale wyżeł weimarski szybko przyzwyczaił się także do roli wiernego towarzysza ludzi.
- Ikona elegancji Hollywood, Grace Kelly, była właścicielką wyżła weimarskiego. Otrzymała psa jako prezent ślubny od księcia Rainiera III Monako w 1956 roku.
- Flo i Topper to wyżły przedstawione na 11 mozaikowych malowidłach na stacjach metra w Nowym Jorku.
- Wyżeł weimarski krótkowłosy i długowłosy mają wspólny wzorzec FCI.
Wyżeł weimarski – dla kogo?
Wyżeł weimarski jest cudownym rodzinnym psem. Uwielbia kontakt z człowiekiem i sprawdzi się, gdy masz dzieci.
Nie wybieraj psa myśliwskiego, jeżeli nie jesteś osobą aktywną. Wyżeł weimarski nie jest psem dla osób starszych, czy większość czasu spędzających w pracy.
Szukasz wiernego psa, z którym będziesz mógł biegać, bawić się i aktywnie spędzać czas? Już znalazłeś!
Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!
Zobacz ranking