Pedigree
Któż nie zna słynnych, żółtych opakowań z radosnym pieskiem na etykiecie. Producent karm Pedigree od lat cieszy się popularnością i zaufaniem wśród klientów. W ofercie Pedigree są karmy suche i mokre oraz mnóstwo różnych przekąsek i przysmaków dla psów. Standardowo dzielą się one ze względu na wiek i rozmiar psa oraz szczególne potrzeby żywieniowe, a także prowadzony tryb życia. Inny posiłek podamy psu domowemu, inną wychodzącemu.
Skład suchej karmy Pedigree dla dorosłych psów
Producent karm Pedigree zapewnia, że zostały one opracowane przez specjalistów do spraw żywienia oraz lekarzy weterynarii tak, aby w pełni zapewniać zwierzakom to, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Ponadto mają one pomóc w utrzymaniu zdrowej sierści, oczyszczać zęby i wspomagać pracę układu trawiennego. Karmy te nie zawierają barwników ani sztucznych dodatków smakowych, czyli aromatów. Co dokładnie skrywa skład karmy suchej przeznaczonej dla dorosłego psa? Sprawdźmy.
- Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (20%) – zboża nie wnoszą zbyt wiele dobrego do składu, ale pełnią ważną funkcję, ponieważ zapewniają energię czworonożnym smakoszom. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są doskonałym źródłem białka. Należy jednak pamiętać, że pod tą nazwą, oprócz mięsa, kryją się inne elementy, odpadki poprodukcyjne, czyli te mniej wartościowe produkty.
- Oleje i tłuszcze – doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dostarczają energii. Producent wyszczególnia tutaj tylko olej słonecznikowy (0,4%) i to bardzo dobrze, gdyż olej ten, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E tworzy barierę ochronną błon komórkowych w ciele psa. Jest pochodzącym z natury przeciwutleniaczem, „zwalcza” wolne rodniki.
- Produkty pochodzenia roślinnego (w tym 1% wysłodków buraczanych) – jeśli chodzi o wyróżnione w składzie buraki, to producent karm miał tu na myśli pozostałości po obróbce buraków cukrowych. Tani do pozyskania składnik. Inne, niewyszczególnione produkty pochodzenia roślinnego to nic innego jak pochodne z przetwarzania zbóż, roślin strączkowych, warzyw oraz oleju z nasion. Składniki te znajdują się na trzecim miejscu składu i to dobrze, ponieważ nasze pupile nie powinny spożywać zbyt wielu ilości produktów pochodzenia roślinnego – nie służą ich układom pokarmowym.
- Substancje mineralne.
- Warzywa (w tym suszona marchewka, której ilość odpowiada 4% świeżej marchwi) – marchew jest bogata w cenne witaminy (witaminę A oraz witaminę C), minerały oraz przeciwutleniacze, działające ochronnie na niekorzystny wpływ wolnych rodników. Marchew jest wspaniałym źródłem włókna pokarmowego, zapobiegającego problemom z trawieniem i wypróżnianiem. Wśród składników warzywnych mamy też 1% zielonego suszonego groszku. Groszek podnosi zawartość białka w karmie. Dodatkowo dostarcza witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę K. Korzystnie wpływa na psi wzrok, na sierść i odpowiednie trawienie. Może nawet zapobiegać osteoporozie.
- Roślinne ekstrakty białkowe – nie mamy pewności, z jakich roślin zostały wyizolowane te ekstrakty. Może być jednak pewni, że zawierają pszenicę, soję lub kukurydzę. Obecność roślinnych ekstraktów białkowych podwyższa wartość białka ogólnego w karmie. Białko pochodzenia roślinnego nie jest idealnym rozwiązaniem w diecie psa, nie wnosi wiele wartości.
- Przeciwutleniacze – producent nie wyszczególnia nic więcej. Możemy się zatem domyślać, że ich celem jest ochrona karmy przed zepsuciem. Szczególnie jeśli w składzie karmy są oleje lub tłuszcze, przeciwutleniacze są konieczne – stabilizują te składniki, chronią je przed wejściem w reakcję z tlenem.
W dodatkach do karmy znajdują się następująco: witamina A, witamina D3, witamina E, siarczan miedzi pięciowodny, siarczan manganu jednowodny, jodek potasu, selenian sodu, siarczan cynku jednowodny.
Skład może pozostawiać coś do życzenia, bo producent karm Pedigree nie precyzuje konkretnych wartości poszczególnych składników. Nie oznacza to jednak, że są w nim tylko te najgorsze i trzeba o tym pamiętać.