Chappi
Producent karm Chappi jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek karm dla psów w Polsce. Któż nie zna niebieskich opakowań z radosnym psem na etykiecie. W ofercie Chappi znajdziemy karmy suche, mokre oraz wiele różnych przekąsek i przysmaków.
Producent zapewnia, że jego produkt stanowi podstawową karmę dla dorosłych psów, dzięki której zwierzę otrzyma optymalnie skomponowany posiłek, zyskując zdrowie i energię. Formuła karm Chappi została opracowana we współpracy z lekarzami weterynarii oraz dietetykami.
Sprawdźmy przykładowy skład karmy Chappi.
Skład suchej karmy Chappi dla dorosłego psa
Najczęściej wybieranym produktem Chappi jest sucha karma, przeznaczona dla psów dorosłych. Możemy ją dostać w różnych opakowaniach, szczególnie warto pomyśleć o tych ekonomicznych, które zawierają nawet kilkanaście kilogramów przysmaków dla psa. Karma ma kształt małych krokietów. Psy uwielbiają ją za smak, zapach i właśnie ten wygodny do jedzenia kształt.
Co znajduje się w składzie? Następujące składniki:
Zboża, roślinne produkty uboczne, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (4% wołowiny w czerwonych krokietach, 4% drobiu w brązowych krokietach), oleje i tłuszcze, minerały, warzywa (4% marchewki w pomarańczowych krokietach, 4% groszku w zielonych krokietach).
Mamy również dodatki, takie jak:
Przeciwutleniacze, barwniki.
Co do dodatków dietetycznych, prezentują się one tak:
witamina A (6500 j.m./kg), witamina D3 (720 j.m./kg), witamina E (50 mg/kg), pięciowodny siarczan miedzi (8 mg/kg), jednowodny siarczan manganu (9 mg/kg), jodek wapnia (0,7 mg/kg), jednowodny siarczan cynku (41 mg/kg).
Co wnoszą do karmy poszczególne składniki?
Składniki w spisie ułożone są według ich zawartości w karmie.
Na pierwszym miejscu mamy zboża. Może to oznaczać, że jest w niej kukurydza, jęczmień, owies, pszenica lub ryż. Choć mało wiemy o jakości tych zbóż, nie powinniśmy obawiać się, że jest zła. Nie trzeba się ich bać, o ile nasz pies nie ma żadnych alergii lub nietolerancji glutenu.
Drugim składnikiem są roślinne produkty uboczne. To nic innego jak pochodne warzyw, zbóż lub roślin strączkowych. Podobnie jak przy zbożach, trzeb uważać, jeśli pies cierpi na nietolerancje pokarmowe. Poza tym raczej nie ma się czym martwić ani z góry zakładać, że producent karm użył najgorszego rodzaju składnika.
Na trzeciej pozycji w składzie karmy Chappi mamy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Często bywa tak, że pod tą nazwą kryją się głównie te produkty pochodzenia zwierzęcego (czyli jakieś poprodukcyjne odpadki w rzeźni, takie jak sierść, krew, kopyta itd.) niż czyste, świeże mięso, ale wcale nie musi tak być. Na pewno zapewniają źródło białka zwierzęcego, a to jest bardzo istotne.
Czwarty składnik to oleje i tłuszcze. Nieocenione źródło kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Oprócz kwasów dostarczają psom dużo energii. Nie wiemy, jaka jest ich wartość odżywcza, ponieważ producent nie zdradza, z jakich surowców zostały one pozyskane.
Na piątym miejscu są minerały, przez które najczęściej rozumie się różne nieorganiczne składniki. Producent zapewnia, że w karmach Chapii jest ich aż 30! To bardzo dobrze, ponieważ to składniki bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszych czworonożnych przyjaciół.
Szóste miejsce w składzie zajmują warzywa. Wyszczególnione zostały marchew i groszek. Marchew jest jak najbardziej istotna. Stanowi wspaniałe źródło naturalnych antyoksydantów, będących swoistą ochroną przed działaniem wolnych rodników. Ponadto zapewnia źródło włókien
pokarmowych (zapobiegającym zaparciom i problemom z wypróżnianiem) oraz witamin A i C. Pierwsza z nich odpowiada za dobry stan skóry i sierści psów, a druga za odporność oraz lepsze przyswajanie żelaza.
W dodatkach znajdziemy na przykład przeciwutleniacze. To konserwanty, chroniące karmę przed zepsuciem. Jeśli karma ma w składzie oleje lub tłuszcze jest to składnik konieczny – zapobiega przed reakcją tłuszczy z tlenem.